© kiuikson – Fotolia.com

Pieci kaitnieki, kas traucē matu skaistumam 0

Saule, jūra un patīkamas vēja brāzmas – tie ir atslēgas vārdi lieliskai dienai. Taču šī kombinācija matus padara sausus un trauslus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
5 datumi, kuros dzimst vislielākie egoisti 3
VIDEO. Lizuma puses autoavārijā bojā gājušās meitenes klases audzinātāja: “Visi esam dziļās sērās…” 38
Veselam
Aizmirsti par brīnumdiētām! Pētījums atklāj 6 pavisam vienkāršus noslēpumus efektīvai svara zaudēšanai
Lasīt citas ziņas

To, ka saule var gana nopietni kaitēt ādai, ja sauļojoties nelieto aizsargkrēmu vai to dara pēc principa jo iedegums brūnāks, jo labāk, nezināt, šķiet, nav iespējams. Taču aizsardzība nepieciešama arī matiem.

Pieci kaitnieki 


✔ Saules ultravioletais starojums


Ja, plānojot ilgstoši uzturēties saulē, neparūpējas par matu aizsardzību no tās kaitīgās ietekmes, ultravioletie stari var neatgriezeniski bojāt to struktūru, radot stiebros tukšumus, uzsver triholoģe jeb matu problēmu speciāliste Jekaterina Pudova. Saules apskādēti mati kļūst sausi un viegli lūstoši. Līdzīgi kā kaulu porainību un trauslumu dēvē par osteoporozi, identiskas izmaiņas matu struktūrā dēvē par trihoporozi.

CITI ŠOBRĪD LASA

 Cirtas var paslēpt no saules, valkājot cepuri (vislabāk ar platām malām) vai citu galvassegu. Bet no ilgstošas atrašanās saulē no vienpadsmitiem līdz trijiem dienā prātīgāk izvairīties, jo tad ultravioletais starojums ir visintensīvākais.

 Iespējams iegādāties dažādus matu kopšanas līdzekļus ar UV staru filtriem. Tos saturošs šampūns un kondicionieris, kas jāizmazgā, gan ir neefektīvs, jo praktiski viss labums aiztek izlietnē. Prātīgāk ir izvēlēties uzsmidzināmu balzamu, kondicionieri vai serumu ar norādi Leave in – neizskalot. Jāņem vērā, ka, matiem rīvējoties citam pret citu, līdzekļa radītā aizsargkārtiņa pamazām noberžas, tādēļ, atrodoties saulē, to ieteicams atkārtoti uzsmidzināt ik pēc trijām stundām un ikreiz pēc peldes. Ja to nepieciešams lietot vairākas reizes dienā, mati parasti ātrāk kļūst smagnēji un saplok, tādēļ tos var nākties biežāk mazgāt.

 Var izmantot kokosriekstu, olīvu vai citu augu eļļu, kā arī šī sviestu. To ieziež matos, vismaz divdesmit minūtes patur un izmazgā. Šie dabīgie līdzekļi ik stiebru bagātīgi mitrina un pārklāj ar plānu aizsargslānīti. Dažs gan sūdzas, ka pēc šādas procedūras cirtas ir pieplakušas un smagnējas. Tādā ziņā veiksmīgāka izvēle ir speciālās matu eļļas, kuras ir īpaši apstrādātas, lai būtu netreknas un viegli izskalojamas.

✔ Vējš


Lai cik patīkami būtu, izlaistiem matiem plīvojot, traukties ar motociklu, velosipēdu vai jahtu, šādās reizēs ir labāk tos sapīt bizē vai savākt copē. Mata stiebru visā tā garumā klāj cietas, saplacinātas šūnas, kas novietojušās gluži kā zivs zvīņas. Lielā vējā mati spēcīgi berzējas cits gar citu, tādēļ šīs aizsargzvīņas var tikt bojātas un pat noplēstas. Ja trūkst daudz aizsargplēksnīšu, mati vairs nespēj atstarot gaismu un zaudē veselīgo spīdumu. Turklāt ievainotajās vietās tie viegli lūst. Vissliktāk ir šādi vējam pakļaut mitrus matus, jo tie ir ļoti trausli.

Pārvietojoties kājām, vējš, ja vien nav sevišķi spēcīgs, matiem nekaitē.

Reklāma
Reklāma

✔ Jūras sāļais ūdens


Peldoties jūrā, zem matus klājošajām zvīņām iekļūst sāls kristāliņi, kas ar savām asajām šķautnēm izraisa bojājumus. Tādēļ pēc peldes tos vajadzētu vismaz izskalot saldūdenī. Ja jūrā plunčājas vairākas reizes dienā, pēc katras nav ieteicams lietot šampūnu, jo tas, lai arī pavisam maigs, tomēr sausina matus.

Savukārt pēc peldes baseinā ķīmiski gaišinātas cirtas reizēm iegūst briljantzaļu nokrāsu. Iemesls ir matu stiebros palikušas vara sulfāta – balinātāju un blondo krāsu komponenta – daļiņas. Šī viela izraisa minētās pārvērtības, reaģējot ar hloru, ko izmanto baseina ūdens dezinfekcijai. Lai atbrīvotos no zaļās nokrāsas, nepietiek matus vienkārši izmazgāt – tie ir vai nu jābalina, vai jākrāso.

Matus iespējams pasargāt no sāls un hlora iekļūšanas zem aizsargzvīņām, pirms peldes ieziežot ar kādu eļļu. Tās molekulas piepilda matus, neļaujot tajos iespiesties nekam citam. Pēc ūdens prieku baudīšanas tos kārtīgi izmazgā ar šampūnu.

✔ Žāvēšana


Lai matus vēl vairāk nesausinātu, vasarā vislabāk fēnu likt malā un ļaut tiem izžūt dabīgi. Ja kaut kur ļoti jāsteidzas, var izpūst ar fēna vēso gaisa plūsmu. Nevajadzētu žāvēt matus saulē. Ūdenī izšķīst daļa no matu šķiedru starpšūnu saitēm, tādēļ ultravioletie stari var iekļūt dziļāk stiebrā un nodarīt lielāku kaitējumu. Matiem izžūstot, šīs saites atjaunojas. Pēc peldes uzreiz jāiepūš aizsarglīdzeklis, nevajag gaidīt, kamēr tie izžūs. Vai arī – kamēr tie mitri, jāuzkavējas ēnā, kaut zem saulessarga.

✔ Balināšana un krāsošana 


Pēc šīm procedūrām mati no saules jāsargā īpaši, jo, kaut gan beigās tiek rūpīgi izmazgāti, ultravioletā starojuma ietekmē tajos vēl krietnu laiku turpinās ķīmiskie procesi. Ne velti, ja pēc balināšanas blondais tonis šķiet par tumšu, frizieri mēdz ieteikt vairāk uzturēties saulē. Taču mati kļūst ne vien gaišāki, bet arī sausāki un trauslāki, īpaši dienvidzemju saulē – var pat kļūt līdzīgi pakulām.

Jāņem vērā, ka balināti mati ir visjutīgākie pret ultravioleto starojumu, tādēļ jo īpaši saudzējami. No tiem ir izstumts teju viss pigments, kas parasti darbojas kā aizsargfiltrs, neļaujot kaitīgajiem stariem nokļūt matu dziļākajos slāņos.

Dažkārt domā, ka atšķirībā no balināšanas krāsošana matus nesausina un nebojā. Lai tajos iedabūtu mākslīgo pigmentu, vispirms jāatbrīvo tam vieta, izspiežot dabisko. Tādēļ jebkuras matu krāsas kastītē ir vismaz divas tūbiņas, vienā no tām – attīstītājemulsija jeb salīdzinoši vājas koncentrācijas balinātājs, ko matos klāj pirmo. Gaišajiem toņiem tas ir gandrīz tikpat spēcīgs (līdz 9 procentiem) kā īstais (12 procenti).

Kosmētiskais remonts matiem


Uz galvas ādas esošo mata daļu veido pārragojušās, nedzīvas šūnas. Ja stiebra struktūra ir bojāta, tā nespēj atjaunoties. Tomēr, izmantojot piemērotus kopšanas līdzekļus, matus var atveseļot.

 Ikreiz pēc galvas mazgāšanas jālieto balzams vai kondicionieris (būtībā zem šiem nosaukumiem slēpjas viens un tas pats). Šampūns atver mata aizsargzvīņas, lai attīrītu to no netīrumiem, bet abi šie līdzekļi tās nogludina. Ja tas netiek izdarīts, mati ir ļoti trausli un atvērti saules kaitīgajai iedarbībai.

 Izsausinātus matus kaut katru reizi pēc balzama izskalošanas var palutināt ar barojošu vai mitrinošu masku. Ja kādudien pēc mazgāšanas tie izskatās smagnēji un pieplakuši, tas nozīmē, ka pārpildīti ar maskas sastāvā esošajām vērtīgajām vielām un tā jālieto retāk.

 Matu maskas vietā var lietot kopjošu eļļu.

 97 procentus no mata stiebra veido olbaltumviela keratīns, tādēļ laba izvēle ir to saturošs balzams vai maska. Šī viela aizpilda ievainojumus mata kutikulā jeb virsējā slānī, aizkavējot tā tālāku bojāšanos un izkalšanu.

 Nevajadzētu baidīties no kosmētiskiem līdzekļiem, kas satur silikonu. Šī viela lieliski aizpilda caurumus mata zvīņainajā aizsargslānī. Visa dabiskā piekritēji mēdz apgalvot: silikons pārklāj stiebru ar plānu plēvīti, neļaujot tam elpot. Patiesībā mats ir nedzīvs un nemaz neelpo, tādēļ šī aizsargplēvīte tam palīdz, nevis kaitē. Silikonu saturošu līdzekli gan nedrīkst ziest galvas ādā, jo tas var aizsprostot poras, veicinot pumpu veidošanos. Ieteicams to ieklāt matos, sākot no auss uz leju.

 Matu kopšanas līdzekļi speciāli saulainam laikam nav mārketinga triks. Tie tiešām ir ļoti piemēroti siltajam gadalaikam. Tostarp ir maigas iedarbības šampūni, kas nesausina, pat bieži lietojot. Šādu līniju balzami un maskas pastiprināti mitrina un baro saulē izžuvušās cirtas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.