Shutterstock ilustrācija

Matos utis! Nepietiek tikai ar līdzekļa ielikšanu matos 0

Ja galva niez tik traki, ka drīz vien tiek sakasīta līdz asinīm, iemesli var būt dažādi, un parasti neienāk prātā, ka matos ieviesušās utis. Kad ārsts paziņo šo faktu, pārņem nepatīkams pārsteigums, taču, par laimi, šos parazītus var viegli iznīdēt.

Reklāma
Reklāma
Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

Utis matos ne vienmēr var uzreiz pamanīt. Labāk saskatāmas kukaiņu baltās oliņas gnīdas, kas cieši piestiprinātas matiem. Viena no pazīmēm, ka uz galvas ieviesušies parazīti, ir tā sauktais utu ceļš kakla mugurējā daļā, kur redzami sakasījumi un ādas iekaisums.

Dažiem pret utu kodumiem ir izteikta reakcija, tāpēc āda ātri vien tiek sakasīta. Brūcēs var iekļūt dažādi mikroorganismi, tās var mitrot un sastrutot. Iekaisumam izplatoties, var palielināties kakla limfmezgli, paaugstināties ķermeņa temperatūra. Tad jāārstē sekas un pamatproblēma, tāpēc visprātīgāk būtu doties pie ārsta, kurš atkarībā no problēmas smaguma pakāpes izrakstīs ārstējošu ziedi vai smagākos gadījumos antibiotikas, kā arī ieteiks līdzekli pret parazītiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jārēķinās, ka utis var pārnēsāt dažādas infekcijas, piemēram, izsitumu tīfu un riketsiozi – arī tāpēc tās jāuzveic iespējami drīzāk.

Visplašāk izmanto permetrīna un dimetikona preparātus. Gana efektīvs ir arī sen pazīstamais čemeriņu ūdens.

Dažiem mēdz būt jutība pret permetrīnu, taču parasti pret jaunajiem līdzekļiem jutība reti novērojama. Visus no tiem svarīgi lietot pēc pamācības, taču, ja arī tajā rakstīts, ka pietiek ar vienu apstrādes reizi, drošības labad to ieteicams atkārtot pēc nedēļas.

Kad mati izskaloti, tie rūpīgi jāattīra no gnīdām, novelkot ar nagu vai izsukājot ar speciālu ķemmi. Pirms tam tos var samitrināt ar Petiķa vai citrona šķīdumu, jo skāba vide veicinās gnīdu atdalīšanos, lai gan, izmantojot jaunos līdzekļus, tas nav nepieciešams. Vislabāk apstrādi veikt vannasistabā, pēc tam parazītu oliņas noskalojot kanalizācijā.

Ja iemetušās utis, nepietiek tikai ar galvas kopšanu. Nedrīkst aizmirst arī par dezinfekcijas pasākumiem – nepieciešams dezinficēt ķemmes, mīkstās rotaļlietas, karstākā ūdenī nekā parasti (60 oC) mazgāt un gludināt gultasveļu, dvieļus un cepures. Svarīgi rūpīgi ar putekļsūcēju iztīrīt telpas, citādi kukaiņi var savairoties no jauna. Lietas, kuras nedrīkst mazgāt vai kurām nav iespējams apstrādāt ķīmiski, vajadzētu ielikt plastmasas maisā un paturēt divas nedēļas – ja visi parazīti nebūs gājuši bojā, tad bez iespējas baroties ar cilvēka asinīm, tie iznīks.

Reklāma
Reklāma

KONSULTĒJUSI RĪGAS 1. SLIMNĪCAS DERMATOVENEROLOĢE LAILA ATSLĒDZIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.