Foto – Shutterstock

Medījumu gaļa… ar tārpiņiem? Kā uzmanīties… Īpaši grūtniecēm! 0

Daudziem tīk baudīt asiņainu steiku vai tartaru. Taču, mielojoties ar pusjēlu gaļu, pakļaujam sevi riskam sasirgt ar parazitārām slimībām. Kas jāņem vērā, izvēloties un gatavojot meža dzīvnieku gaļu?

“Viņus piespieda doties uz Krieviju. Viņiem atņēma visu” – kas notiek ar ukraiņu bēgļiem, kas nonāk Krievijā?
Vai Putinam varētu būt dubultnieki? Komentē Rajevs
“Azov vienība uz turieni gāja ne jau tādēļ, lai padotos gūstā.” Rajevs par Mariupoles turpmāko likteni
Lasīt citas ziņas

Mednieki var vizuāli noteikt vairākas meža dzīvnieku slimības, un ne visas no tām ir cilvēkam bīstamas. Ja rodas šaubas, lēmumu par gaļas derīgumu uzturā pieņem veterinārārsts pēc laboratorisko izmeklējumu veikšanas.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Bīstamās trihinellas

Trihinellas ir vienīgais parazīts, kura kāpuru pārbaudi gaļā nosaka Eiropas Savienības likumdošana, jo ar to izraisītu slimību trihinelozi var saslimt arī cilvēks. Neveicot šo izmeklējumu, mežacūkas gaļu nedrīkst izplatīt.

To, vai gaļā nav trihinellu, pārbauda atzītās kautuvju laboratorijās, kuras Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir izraudzījies oficiālu Trichinella testu veikšanai, kā arī Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā BIOR. Ja mednieku kolektīvs izmeklējumus veic paši, gaļu atļauts izmantot tikai savam patēriņam.

“Reizēm mednieki aizbildinās, ka trihinellu pārbaude ir dārgs izmeklējums, kuru nevar atļauties, taču saslimstot ārstēšanas izmaksas nebūs mazākas,” saka BIOR Parazitoloģijas nodaļas vadītāja, vadošā pētniece Gunita Deksne.

“Dažkārt uzskata, ka trihinellas mēdz būt tikai vecu dzīvnieku gaļā, taču tā nav tiesa. Arī mazs ruksītis var apēst, piemēram, peli, kas pārnēsā šos parazītus, un, tad, ēdot tā gaļu, var saslimt,” uzsver PVD Dzīvnieku izcelsmes produktu ražošanas uzraudzības daļas vadītāja vietniece Ilze Plīkša.

Trihinellas atklāj aptuveni 1% mežacūku gaļas, kas nokļūst BIOR laboratorijā, kur izmeklē tikai vidēji 10% Latvijā nomedītās gaļas. Lai gan 1% šķiet maz, uz Eiropas fona, kur to mežacūkās konstatē tikai 0,001% gadījumu, Latviju var uzskatīt par endēmisku valsti.

Trihinellas izplata galvenokārt plēsīgi zvēri, arī apēdot dzīvnieku līķus. To saimnieki var būt arī citi savvaļas zvēri, kurus uzturā nelietojam, piemēram, lapsas, jenotsuņi, vilki un lūši, kas jāņem vērā tiem, kuri šo dzīvnieku gaļu uzskata par delikatesi.

Jāuzmanās arī ar bebru gaļu. Kad BIOR veica pētījumu, izmeklējot vairāk nekā simt bebru, vienam atrada Trichinella britovi, tādēļ sāktas sarunas ar Zemkopības ministriju un PVD par to, ka arī bebra gaļu vajadzētu iekļaut laboratoriski pārbaudāmo dzīvnieku sarakstā. Vienīgi nav skaidrs, kā bebrs trihinellas iegūst, jo šis dzīvnieks gaļu neēd.

Lai trihinellas organismā savairotos, tajā jānokļūst gan tārpa tēviņam, gan mātītei. Tas, vai jaunie muskuļos iekapsulējušies kāpuri izraisīs saslimšanu cilvēkam un – cik izteiktu, atkarīgs no to daudzuma.

 

Kā nogalēt trihinellas

Trihinellu kāpuri ir ļoti izturīgi pret ārējās vides faktoriem. Tie iet bojā, ja temperatūra gaļas iekšienē sasniedz 71 °C un nokļūst līdz kāpuram, kurš snauž muskulī, saistaudu kapsulā. Lai tas notiktu, gaļa jāgatavo 2–2,5 stundas.

Pieredze gan liecina, ka liela cepeša gabala vidū kāpuri arī pēc tik ilga laika var palikt dzīvi, tāpēc labāk to sagriezt mazākos gabaliņos, lai karstums ātrāk izplatītos visā gaļā.

Otra šo parazitāro tārpu iznīdēšanas metode ir saldēšana. Ja gaļa sagriezta 15 cm biezās šķēlēs, to patur -15 °C temperatūrā 30 dienas. Savukārt, ja ledusskapī ir iespējams nodrošināt -25 °C temperatūru, pietiks to glabāt 10 dienas, taču biezāki gabali jāsaldē vismaz 20 dienas. Protams, ne visi sadzīvē izmantojamie ledusskapji nodrošina tik zemu temperatūru.

Tomēr nereti gaļas saldēšana var nelīdzēt, norāda Gunita Deksne. Latvijā sastopamas triju veidu trihinellu sugas. Visretākā T. spiralis pret saldēšanu ir salīdzinoši neizturīga. Latvija ir viena no retajām valstīm, kur mežacūkās sastopami T. nativa kāpuriņi, kas -20 °C temperatūrā saglabā dzīvotspēju vairākus gadus. Visbiežāk pie mums atrasta T. britovi, kura ir mazāk izturīga pret saldēšanu, tā var saglabāties -20 °C temperatūrā divus mēnešus.

Kūpināšana un žāvēšana trihinellu iznīdēšanai nepieciešamo temperatūru nenodrošina, tāpēc šādi būtu pieļaujams gatavot tikai laboratoriski pārbaudītu gaļu.

 

Toksoplazmas īpaši kaitē grūtniecēm

Pēc Gunitas Deksnes pētījumiem, Latvijā vairāk nekā 30% mežacūku muskulatūrā un citos audos parazitē vienšūņi toksoplazmas. Trešdaļai pasaules iedzīvotāju ir bijusi saskarsme ar šo audu cistu veidojošo parazītu. Visi bērnībā esam spēlējušies smilškastē, mīļojuši kaķus un bāzuši mutē netīras rokas, tomēr visbiežāk ar toksoplazmozi saslimst, ēdot nepietiekami termiski apstrādātu gaļu.

Stipras imunitātes gadījumā tā neizraisa saslimšanu, taču, ja organisma aizsargspējas ir vājas, kā, piemēram, HIV/AIDS slimniekiem, toksoplazmozi parasti atklāj kopā ar šo diagnozi.

Patlaban Eiropas zinātnieki cenšas panākt, lai arī toksoplazmu iekļautu uzraugāmo parazītu sarakstā. Īpaši lielu risku tā sagādā grūtniecēm. Ja topošā māmiņa toksoplazmu pirmo reizi uzņems grūtniecības pirmajā trimestrī, notiks spontāns aborts, ja otrajā – viss būs labi, bet trešajā pastāv liela iespēja, ka bērnam radīsies redzes problēmas, tā sauktā okulārā toksoplazma, vai arī vienšūnis iekļūs mazuļa smadzenēs.

Par laimi, šā parazīta cistas audos var iznīcināt vieglāk nekā trihinellas – tās iet bojā, sakarsējot gaļu līdz 60 °C temperatūrai, kā arī sasaldējot līdz -20 °C divas dienas.

 

Foto – Shutterstock

Parazītu cistas smadzenēs

Ēdot mežacūkas, kā arī mājas cūkas un liellopa gaļu, iespējams saslimt arī ar cisticerkozi. Lai no tā izvairītos, jāpievērš uzmanība, vai sirds un šķērssvītrotajā muskulatūrā nav saskatāmas baltas, 1–2 cm lielas cistas. Parazītu suga, kas mājo cūkās, ir bīstama, jo, apēdot invadētu gaļu, tie var nokļūt arī cilvēka smadzenēs.

Lai arī termiskās apstrādes laikā šie parazīti iet bojā, ES likumdošana nepieļauj šādas gaļas lietošanu uzturā.

Ēdot ar cisticerkozi inficētu gaļu, zarnās izaug līdz pat 15 m garš lentenis. Cilvēks lielu diskomfortu nejūt, bet sāk novājēt, tāpēc dažviet pasaulē to lieto kā notievēšanas zāles. Tiesa, spriežot pēc atsauksmēm, šis līdzeklis ne vienmēr palīdz, taču cilvēks var saslimt.

Tas, kurš lietojis to kā medikamentu vai arī ēdis invadētu gaļu, rada risku apkārtējai videi un cilvēkiem – nokārtojoties dabā, viņš atstāj ap 300 tūkstošu parazītu olu, kas ir ļoti izturīgas un var inficēt dzīvniekus, kuri šajā apkaimē barojas, vai cilvēkus, kuri pēc saskarsmes ar tām nenomazgā rokas.

Pēc oliņu uzņemšanas vēderā var iemājot lentenis, taču pastāv vēl nelāgāka iespēja, ka parazīts nokļūs smadzenēs un izraisīs epilepsiju. Ja atklāta šī slimība, svarīgi pārbaudīt, vai smadzenēs nav parazītu cistu.

Slimību profilakses un kontroles centra dati gan liecina, ka pēdējos desmit gados Latvijā reģistrēts tikai viens saslimšanas gadījums ar cisticerkozi.

 

Viltīgie ehinokoki

Risks inficēties pastāv arī pēc pastaigas mežā, rūpīgi nenomazgājot rokas. Gunita Deksne atklāj, ka ap 40% Latvijas lapsu ārējā vidē izdala ehinokokus. Ehinokokozei nav raksturīgu simptomu, reizēm tā var noritēt arī bez jebkādām pazīmēm visu mūžu, taču tās ārstēšana ir ļoti dārga, un slimības ignorēšana var paātrināt nāvi.

Ehinokoki sastopami mežacūkām un citiem savvaļas dzīvniekiem cistās diafragmas muskulatūrā, liesā vai aknās. Tās nav bīstamas cilvēkiem, bet, ja orgānu ar cistu apēd lapsa, parazīta attīstības cikls turpinās.

Lai nesaslimtu ar ehinokokozi, medniekiem pēc saskarsmes ar kautķermeņiem rūpīgi jānomazgā rokas, jo uz tiem var atrasties ehinokoku oliņas. Taču galvenais ir nesaskarties ar lapsu un jenotsuņu fekālijām. Ieteicams mazgāt arī ogas un citas meža veltes, lai noskalotu oliņas.

Ja tās nokļūst organismā, attīstās un veido lielu ūdeņainu cistu, kas aug līdz pat desmit gadiem, neliekot par sevi manīt, bet, kad parādās simptomi, nereti ārstēšana jau ir nokavēta. Visbiežāk cistas veidojas aknās. Slimības pazīmes ir atkarīgas no orgāna, kurā tā izveidojusies.

Kādā Lietuvā veiktā pētījumā atklāts, ka sasirgušie gada laikā nomirst, jo diagnoze noteikta novēloti.

 

Kur iegādāties gaļu

Ilze Plīkša stāsta, ka legālajā pārtikas apritē gada laikā nokļūst tikai nepilni 300 briežu dārzos audzētie dzīvnieki un ap 800 medījumu.

Uzturā būtu ieteicams lietot tikai zināmas izcelsmes un pārbaudītu gaļu – drošāk to iegādāties no PVD reģistrētiem medījumu dzīvnieku apstrādes uzņēmumiem, kuru sarakstu var atrast PVD mājaslapā: www.pvd.gov.lv, sadaļā Reģistri.

Uz dzīvnieku gaļas jābūt veselības marķējumam jeb zīmogam, kas apliecina tās derīgumu lietošanai uzturā.

Tomēr, pēc PVD pārstāves teiktā, nevienam laboratoriskam izmeklējumam nav simtprocentīgas garantijas. Savukārt BIOR pētniece uzskata, ka uz tiem var paļauties, jo tiek pārbaudīta muskulatūra, kurā ir vislielākā iespējamība konstatēt parazītus.

 

PADOMI

• Drošības labad mežacūkas gaļu ieteicams malt atsevišķi no citu dzīvnieku gaļas un pēc tam gaļasmašīnu rūpīgi izmazgāt.

• No mežacūkas gaļas gatavotas kotletes pēc cepšanas noteikti jāsautē.

 

UZZIŅA

• Trihinelozes simptomi parasti izpaužas 2–3 dienas pēc inficēšanās. Vispirms ir slikta dūša, vemšana, caureja, nogurums un sāpes vēderā. 8–15 dienu laikā parādās pazīmes, kas līdzinās gripai vai kādai citai vīrusu infekcijai, tāpēc vieglos gadījumos īsto saslimšanas cēloni nosaka reti.

• Var parādīties sejas un acu plakstiņu tūska. Ja slimība izpaužas smagi, iespējami kustību koordinācijas un sirdsdarbības traucējumi.

• Ārstēšana ir simptomātiska, jo muskuļaudos iekapsulējušos kāpurus iznīcināt nav iespējams.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
Valdis Keris: Veselības ministra katra diena amatā ir kā nagla veselības nozares zārkā
Ko mēs zinām par miegaino narkolepsijas rēgu
Risinājumi īslaicīgu sāpju mazināšanai mājas apstākļos
“Viņus piespieda doties uz Krieviju. Viņiem atņēma visu” – kas notiek ar ukraiņu bēgļiem, kas nonāk Krievijā?
Vai Putinam varētu būt dubultnieki? Komentē Rajevs
“Azov vienība uz turieni gāja ne jau tādēļ, lai padotos gūstā.” Rajevs par Mariupoles turpmāko likteni
VIDEO. “Dzimtene, draugi, nav prezidenta pakaļa, ko visu laiku jābučo!”: koncertā Ufā pasaka slavens krievu dziedātājs
FOTO. Ambera Hērda tiesā atzinusies, ka tomēr neziedoja labdarībai 7 miljonus, ko saņēma no Depa, bet pie tā vainīgs esot tieši viņš
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta
Mēness aptieka: Visvairāk bēgļiem no Ukrainas un karadarbībā cietušajiem ziedo līdzekļus ar organizāciju starpniecību
Ceļotāja pirmās palīdzības komplekts
6 padomi, lai āda pavasarī nebūtu sausa
Starptautisks ilgtspējas indekss apliecina „Mēness aptiekas” līderību farmācijas nozarē
5 iemesli, kādēļ iekļaut ēdienkartē olas
Kādēļ graudaugi ēdienkartē tik svarīgi
50 skolēni visā Latvijā iepazīst “Mēness aptieku” farmaceitu ikdienas darbu
Sāpes sprandā… Sildošu ziedi vai parasto?
6 universāli padomi acu veselībai pavasarī
Kā mūsdienu farmācijā izmanto mājas dakteri – alveju
Kā pateikt “nē” pagurumam pavasarī
Riska faktori un risinājumi jutīgiem zobiem
Visiem “Repharm” farmācijas uzņēmumu darbiniekiem ir iegādāta veselības apdrošināšanas polise
Mundruma avots – diedzēti graudi un sēklas
Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem?
Regulāri aizmirstais piedegušais katliņš uz plīts ir signāls, ka vajadzīga konsultācija. Kā saglabāt atmiņu?
Kā risināt miega traucējumus? Atbild psihiatrs Elmārs Tērauds
Ētera personība iesaka: Ja gribas lustīgu noskaņojumu, salasiet tējai sauju kļavas ziedu!
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Statistika nav iepriecinoša – Latvijā sastopamas trīs bīstamas ērču sugas
Vitenbergs: Tā ir greizsirdība, jo Pavļutam nekad nav bijis tāds nozares atbalsts kā man
“Azov vienība uz turieni gāja ne jau tādēļ, lai padotos gūstā.” Rajevs par Mariupoles turpmāko likteni
Starptautiskā miljonu izkrāpšanas lietā policija sadarbībā ar FIB aiztur Latvijas valstspiederīgo
VIDEO. Satiksmes mierināšana Nīderlandes pilsētā Utrehtā pārspēj Rīgas stabiņus
FOTO. Latvijas populārākie influenceri un pašmāju slavenības ballējas “Collex” atklāšanā
VIDEO. Andris Kivičs beidzot satiek savu vecāko meitu. Tikšanās viņu aizkustina līdz asarām
VIDEO. Harkivas robežsargs piepilda savas meitas kvēlāko vēlēšanos
DLRR padomes priekšsēdētāja: Esam lielākā rūpnīca nozarē, bet Linkaita kungs nekad nav licies par mums ne zinis
“Es, cilvēks, kurš dzimis Sibīrijā un kuram kabatā represēto apliecība?” Krištopans atbild uz pārmetumiem par viņa partijas nostāju
Apkure dārga, pārtikas cenas aug, iedzīvotāji ir pamatīgas bedres priekšā, bet valdībai nav izdzīvošanas plāna
Skatītāja neizpratnē: “No latviešu valodas ne smakas! Daugavpils viesnīcas TV tikai krievu kanāli!”
Vai VM ir izstrādājusi scenārijus potenciālu Covid-19 uzliesmojumu gadījumā?
VIDEO. “Plēsēji te ir bijuši?”: Baibu Sipenieci-Gavari no rīta mājās sagaida nepatīkams pārsteigums
Aija Šmidre: Man ir kauns, ka Latvijā joprojām eksistē nepilsoņu pases
“Ukraiņu varoņi Ukrainai ir vajadzīgi dzīvi,” Zelenskis par “Azovstaļ”
Māris Gulbis: Ja turpināsim maksāt ukraiņu bēgļiem, mēs atņemsim naudu sev
FOTO. Ambera Hērda tiesā atzinusies, ka tomēr neziedoja labdarībai 7 miljonus, ko saņēma no Depa, bet pie tā vainīgs esot tieši viņš
Vitenbergs: Tā ir greizsirdība, jo Pavļutam nekad nav bijis tāds nozares atbalsts kā man
17:36
Premjers: Vitenbergs pārāk pakļāvās uzņēmēju lobija interesēm
16:38
JV un AP politiķi pozitīvi vērtē Indriksones kandidatūru ekonomikas ministra amatam
16:35