
Nepatīkamas vēnas uz kājām? Ārste atklāj, ko darīt un kāpēc svarīgi sēdēt pareizi 0
Daudzi cilvēki sūdzas par izspiedušām, zilganām vēnām uz kājām. Tās var ne tikai sabojāt pašsajūtu un izskatu, bet arī radīt diskomfortu vai sāpes. Ko iesākt, ja šī problēma skar arī tevi?
Britu ārste Dr. Ellija Kanona skaidro: paplašinātas vēnas visbiežāk rodas ilgstošas stāvēšanas vai sēdēšanas dēļ, kā arī vecuma un ģenētikas ietekmē. Ja vārstuļi kāju vēnās vairs nespēj pareizi darboties, asinis uzkrājas, radot spiedienu un vizuāli pamanāmas vēnas.
Kas īsti palīdz?
Viens no izplatītākajiem un efektīvākajiem ārstēšanas veidiem ir skleroterapija, tā ir procedūra, kurā vēnā ievada īpašu vielu, kas to “noslēdz”, liekot tai pakāpeniski izzust. Vēl pieejama arī lāzerterapija vai intensīvās gaismas terapija, kas īpaši piemērota mazākām virspusējām vēnām.
Dr. Ellija gan norāda, ka ne visiem nepieciešama invazīva ārstēšana. Dažkārt pietiek ar vienkāršām, bet regulārām ikdienas izmaiņām.
Vienkāršs triks – pareiza sēdēšana
Lai samazinātu kāju pietūkumu un diskomfortu, ārste iesaka pēc iespējas biežāk turēt kājas paceltas – ideālā gadījumā virs gūžu līmeņa. Tā tiek veicināta asins plūsma atpakaļ sirdī, mazinot spiedienu vēnās. Turklāt, ja iespējams, regulāri kustini kājas, it īpaši, ja ilgi sēdi vai stāvi.
Tiem, kas ikdienā daudz laika pavada pie rakstāmgalda vai mazkustīgi, ieteicams novietot zem kājām kādu paliktni vai zemāku soliņu. Tas palīdz saglabāt dabisku pozīciju un neļauj asinīm uzkrāties kājās.
Neaizmirsti arī par dzīvesveidu
Papildus medicīniskajai terapijai svarīgi rūpēties arī par veselīgu dzīvesveidu. Pastaigas, peldēšana, riteņbraukšana vai citas aktivitātes stiprina asinsvadus un veicina cirkulāciju.
Tāpat Dr. Ellija iesaka izvairīties no pārāk ciešiem apaviem un apģērba, kas var ierobežot asinsriti, kā arī dzert pietiekami daudz ūdens un ievērot sabalansētu uzturu.
Ko ņemt vērā?
Ne visos gadījumos vēnu problēmas ir tikai estētiskas. Ja vēnas ir pietūkušas, sāpīgas vai sarkanas, noteikti jāmeklē ārsta palīdzība. Ar laiku neārstētas vēnas var radīt nopietnākas komplikācijas, piemēram, trombozi.
Ja uz kājām parādās paplašinātas vēnas, ne vienmēr uzreiz jāsteidzas pie ķirurga. Bieži vien pietiek ar dzīvesveida korekcijām – pareizu sēdēšanu, kāju pacelšanu, kustībām un uzmanību sev. Tomēr, ja problēma kļūst nopietna, jākonsultējas ar speciālistu. Skaistas un veselīgas kājas ir iespējamas – tikai jāsāk rīkoties!