
Uztici ēdienkarti mākslīgajam intelektam? Dietoloģe atklāj, kāpēc tas nav ieteicams 0
Mākslīgais intelekts kļūst par arvien biežāku palīgu ikdienas dzīvē gan darbā, gan virtuvē. Bet vai tam var uzticēt rūpes par mūsu veselību? Amerikāņu reģistrētā dietoloģe Sāra Anastasija no RealSimple nolēma pārbaudīt, vai ChatGPT spēj izveidot sabalansētu un veselīgu nedēļas ēdienkarti.
Ātri un ērti, bet – vai arī pietiekami labi?
ChatGPT izstrādāja nedēļas plānu ar brokastīm, pusdienām, vakariņām un uzkodām katrai dienai. No pirmā acu uzmetiena tas šķita iespaidīgi: katra ēdienreize bija aprakstīta ar sastāvdaļām un nosaukumiem, piemēram, grieķu jogurts ar ogām brokastīs vai vistas wraps pusdienās. Taču ātri kļuva skaidrs, ka AI veidotajā plānā trūkst detaļu – nebija norādīts porciju lielums, kaloriju daudzums vai uzturvielu sadalījums.
Lai arī ēdienkarte bija vizuāli pievilcīga un daudzveidīga, dietoloģe norādīja, ka tā varētu nebūt pietiekama aktīvam pieaugušajam – piemēram, sportistam vai fiziski noslogotam cilvēkam.
Precizē jautājumu – iegūsti labāku atbildi
Kad dietoloģe lūdza ChatGPT plānot ēdienkarti specifiski aktīvai sievietei 30 gadu vecumā, mākslīgais intelekts atgriezās ar uzlabotu variantu: katrai ēdienreizei bija pievienotas kaloriju vērtības un aptuvenais olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu sadalījums.
Tomēr arī šoreiz ēdienkarte bija vienkārša – dominēja “drošas” izvēles, piemēram, grilēta vistas krūtiņa ar dārzeņiem vai auzu pārslu putra ar ogām. Trūka kulināras radošuma, etnisku ietekmju un dažādības. “Ja tu tā ēdīsi katru dienu, vari justies diezgan slikti,” secināja dietoloģe, atsaucoties uz enerģijas un garšas trūkumu.
Ko mākslīgais intelekts spēj un ko nē?
Plusi:
- ātri izveido strukturētu maltīšu grafiku;
- noder tiem, kam nav ideju, ko ēst;
- laba sākuma punkts ēdiena plānošanai.
Mīnusi:
- trūkst personalizācijas un uztura nianšu;
- nepilnīga informācija par porcijām un uzturvērtību;
- nerobežots kulinārais radošums un dažādība.
ChatGPT var būt lielisks rīks tiem, kuriem jau ir pamatzināšanas par uzturu un kuri prot pielāgot ieteikumus savām vajadzībām. Tomēr to nevajadzētu uztvert kā uztura speciālista aizvietotāju – īpaši cilvēkiem ar specifiskām veselības vajadzībām, sportistiem vai tiem, kas vēlas sasniegt konkrētus mērķus (piemēram, samazināt svaru vai palielināt muskuļu masu).
Vai uzticēt AI savu veselību?
Dietologi norāda: mākslīgais intelekts šobrīd var kalpot kā palīgs, bet ne kā eksperts. Plāns, ko tas piedāvā, var būt strukturēts, bet bez niansēm, kas ņem vērā cilvēka vielmaiņu, dzīvesveidu un garšas preferences. Turklāt nav garantijas, ka viss ieteiktais būs uztura ziņā sabalansēts ilgtermiņā.
Lai arī AI tehnoloģijas strauji attīstās, cilvēka pieredze, izpratne un spēja reaģēt uz ķermeņa vajadzībām pagaidām ir neaizstājama.