Foto – Matīss Markovskis

“Ja tiešām ticat dziedniekiem, esmu par.” Pilna intervija ar ginekologu onkologu Androniku Mitiļdžanu 0

“Lūdzu, tikai neuzdodiet man tādus jautājumus – 
vai jūs esat armēnis, kā tik labi protat runāt latviski, cik gadus jau dzīvojat Latvijā,” pirms intervijas piekodina ginekologs onkologs Androniks Mitiļdžans. To arī apsolu. Runājam par vēzi – slimību, ko dakteris palīdzējis uzveikt daudzām pacientēm. Īpašs prieks viņam ir par tām, kurām uz regulārām pārbaudēm vairs nav jānāk un kuru vārdus var aizmirst, jo audzējs ir uzveikts.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas
Lasīt citas ziņas

Latvijā ik gadu onkoloģiskās slimības tiek atklātas vairāk nekā 10 000 cilvēku, vēža pacientu kopskaits ir ap 75 000. Tas jūsu un kolēģu ikdienas darbu liek iztēloties kā konveijeru!

Konveijers ir, tiešām – darba ir daudz. Onkoloģisko pacientu skaits pieaug, tas ir izteikti novērojams.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ko mēs nepareizi darām, ka tik daudz slimojam?

Neuzskatu, ka tā ir tikai pašu pacienšu problēmu. Pats svarīgākais, ka jūs, sievietes, joprojām ignorējat aicinājumus uz dzemdes kakla vēža bezmaksas profilaktiskajām pārbaudēm. Tas ir fakts. Parasti, kad dāmas pie manis nāk uz ambulatoro pieņemšanu, es vienmēr vaicāju, vai ir izieta mamogrāfija, ja ir 50 gadu vai vairāk, vai ir atsaukušās uz aicinājumu reizi trīs gados pārbaudīt dzemdes kaklu, vai tajā nav onkoloģisko šūnu. Diezgan daudzas atbild, ka nekādu vēstuli neesot saņēmušas, vēl biežāka atbilde ir vienkāršs nē. Vēstuli ir saņēmušas, bet ignorējušas vai ieplānojušas aiziet pie ārsta kaut kad vēlāk.

Vissvarīgākais faktors – jābūt pret sevi uzmanīgām. Jāieklausās savā organismā, laikus jāvēršas pie ārsta, jo tad ir iespējams palīdzēt.

Ko uzskatāt par galveno iemeslu, kāpēc skrīninga programmu sniegtās iespējas netiek izmantotas?

To, ka pacientes nav informētas. Daudzas patiešām vēstules nesaņem, tā ka arī loģistika nav perfekta.

Nevis bailes?

Ja nekas nesāp, parasti baiļu nav. Bailes lielākoties uznāk tad, kad ārsts paziņo, ka ir onkoloģiska saslimšana, vai ir stipras aizdomas, ka tā varētu būt, un piedāvā ārstēšanu, operāciju. Ja jāizņem dzemde, daudzas uztraucas – es būšu tukša! Sievišķības saglabāšana ir ārkārtīgi svarīga, to ļoti cieši saista ar anatomiju, uztraucas arī par intīmās dzīves kvalitāti vēlāk. Tad parasti skaidroju, ka tāds tukšums nemaz nav iespējams, ka šo vietu aizņems citi orgāni, ja vajag, zīmēju… Arī dzimumdzīvei dzemdes izņemšana netraucē. Jā, uzreiz pēc operācijas sešas līdz astoņas nedēļas vajag no tās atturēties, bet vēlāk šādu ierobežojumu nav. Tas, vai tālāk dzīvos ar prieku vai bez tā, atkarīgs no katras sievietes personības.

Reklāma
Reklāma

Pagājušā mēneša sākumā tika sākta jauna kampaņa, kurā aicināja veikt pārbaudes, centrā liekot bērnu un apelējot pie ģimenes laimes. Kā vērtējat šo ideju?

Nekā slikta tur nesaskatu! Galvenais, lai sieviete uz pārbaudēm atnāktu pēc iespējas ātrāk. Padomju laikos neesmu strādājis, bet to gadu statistika liecina, ka vismaz saslimstība ar dzemdes kakla vēzi bija daudz mazāka nekā pašlaik. Tolaik uz pārbaudēm vajadzēja iet piespiedu kārtā. Uzskatu, ka daudz labāk, ja pārbaužu nozīmi tomēr apzinās, cilvēks apzinīgi izturas pret savu veselību un saprot, ka tikai viņš pats ir par to atbildīgs. Sevi tomēr jāmīl!

Pieminējāt padomju laika dispanserizāciju, bet vai šos gadus vispār iespējams salīdzināt? Mūsdienās taču uzlabojušās diagnostikas un ārstēšanas iespējas.

Jā, katram laikam ir savi plusi un mīnusi, bet vēlreiz uzsvēršu – toreiz bija rezultāts. Pats galvenais ir sieviešu veselība. Es nekādā ziņā neaģitēju, ka vajadzētu ieviest kādas obligātas pārbaudes! Tomēr bezmaksas analīžu pieejamība ir jāreklamē vēl un vēl. Ceru: ar laiku panāksim, ka saslimstība ar dzemdes kakla vēzi mazināsies, sievietes būs pret sevi uzmanīgākas. Citās Eiropas valstīs tāpat nekas nenotiek piespiedu kārtā, bet situācija ir krietni labāka nekā pie mums.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.