Foto: Fotolia

Kāds ir vielmaiņas ātrums? Visiem pieejami augi, kas palīdzēs to sakārtot 0

Vielmaiņas regulēšanai un sakārtošanai, tostarp arī paātrināšanai, tāpat vielmaiņas traucējumu izraisītu slimību gadījumā noder ārstniecības augi.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Dažādi jautājumi par vielmaiņu itin bieži tiek uzdoti farmaceitam, tādēļ „Mēness aptieka” konsultējas ar ārstniecības augu un to preparātu iedarbības pārzinātāju bioloģijas zinātņu doktoru Dailoni Pakalnu.

Vielmaiņa jeb metabolisms ir ķīmisku reakciju kopums, kas norisinās organismā dzīvības uzturēšanai.
CITI ŠOBRĪD LASA

Gremošanas procesā uzturvielas šķeļas līdz savienojumiem, kas uzsūcas asinīs vai limfā un nokļūst visās šūnās. Vielmaiņu atkarībā no savienojumu klasēm dala olbaltumvielu, ogļhidrātu un lipīdu (tauku) vielmaiņā, kas ir galvenie enerģijas avoti.

Cik ātra ir vielmaiņa

Vielmaiņas ātrums ir noteikts ģenētiski, bet to bieži var sabojāt ar nelietderīgām diētām un ietekmēt, lietojot metabolisma veicinātājus. Savukārt vecuma izpausmes saistās ar vielmaiņas palēnināšanos: notiek orgānu atrofija, kauli kļūst trausli, audos un zemādā (īpaši uz vēdera un skausta) nogulsnējas tauki, audos samazinās ūdens daudzums.

Pāragra novecošana saistāma ar nepareizu uztura režīmu.

Vielmaiņas sakārtošanai var izmantot ārstniecības augus zāļu tēju vai citu pagatavojumu veidā. Tā iespējams atjaunot procesu līdzsvaru un pastarpināti stabilizēt noteiktā posmā traucēto vielmaiņu.

Ja traucēta tauku vielmaiņa

Lipīdu vielmaiņas sistēmā iekļaujas aknas un žultsceļi. Aknu bojājumi rodas no dažādām slimībām, kā arī lietojot hepatotoksiskas vielas. Ārstēšana pārsvarā ir simptomātiska, ietverot diētas izmaiņas.

Ārstniecības augi

Tauku jeb lipīdu vielmaiņas traucējumi izraisa aterosklerozi. Tāpēc ieteicams lietot augus, kas labvēlīgi ietekmē šo vielmaiņu un noder aterosklerozes novēršanai, kā arī tās seku vai medikamentu izraisīto blakusslimību ārstēšanai, īpaši vecākiem cilvēkiem.

Artišoka lakstu ekstrakti pazemina kopējā holesterīna, zema blīvuma holesterīna un triglicerīdu līmeni asinīs, veicina toksīnu izvadi. Tiem piemīt lipīdu vielmaiņu uzlabojoša darbība.

Ķiploki mazina holesterīna biosintēzi, veicina žults izdalīšanos.

Šķiedrvielas palīdz pazemināt holesterīna līmeni asinīs, uzlabo zarnu darbību. Labi to avoti ārstniecības augu vidū ir blusu ceļtekas un lina sēklas, auzu un miežu klijas, altejas sakne. Linsēklas pazemina zema blīvuma holesterīna līmeni.

Reklāma
Reklāma

Mārdadža augļu un sausā ekstrakta aknas aizsargājošās īpašības veicina to veselību, novērš lipīdu, ogļhidrātu un vitamīnu vielmaiņas traucējumus.
Pienenes saknes normalizē aknu veselību, noderīgas kā holesterīna līmeni pazeminošs līdzeklis, veicina lipīdu vielmaiņu.

Rozmarīna lapas satur dabiskas cilmes antioksidantus, kas pasargā šūnas un audus no bojājumiem, veicina tauku sagremošanu, novērš funkcionālus vielmaiņas traucējumus. Noder gremošanas sistēmas stimulēšanai pēc novājēšanas vai hroniskām slimībām.

Kumelītes ziedi un kliņģerītes ziedu saponīnu frakcija nodrošina normālu lipīdu vielmaiņu un ķermeņa svara mazināšanu.
Vārpatas sakneņi veicina svara zudumu, mazina ēstgribu.

Vērtīgas arī nātres un piparmētras lapas, ķimenes augļi, vīgriezes ziedi.

Vitamīni

C vitamīns palīdz kontrolē holesterīna līmeni, pastiprina citu vitamīnu darbību.
P vitamīns palielina C vitamīna aktivitāti, veicina tā uzsūkšanos, pazemina holesterīna līmeni.
B grupas vitamīni ir nozīmīgi tauku vielmaiņā. PP vitamīns mazina holesterīna, triglicerīdu un brīvo taukskābju līmeni asinīs, piridoksīns piedalās proteīnu un lipīdu vielmaiņas procesos, pangamskābe un F vitamīns darbojas arī kā lipīdu vielmaiņas uzlabotājs.

Ja traucēta ogļhidrātu vielmaiņa

Mūsu organisms ogļhidrātus sintezēt nespēj, bet saņem ar uzturu. To izmantošanai nepieciešams aizkuņģa dziedzera hormons insulīns, kura trūkums izraisa cukura diabētu.

Augu drogas nekādā veidā nevar ne aizstāt insulīnu, ne aizvietot iekšķīgi lietojamos hipoglikēmiskos līdzekļus.

Ārstniecības augi

Drogu klāsts, kas noderīgs diabēta slimniekiem, ir samērā plašs, bet drogu izvēle un lietošanas režīms jāsaskaņo ar ārstu.
Ieteicamas mellenes, avenes, nātres, salvijas lapas, plūškoka ziedi, zemenes lapas un ogas, pupiņu augļu vārsnes (pākstis), auzas un tīrumu kosas laksti, ālantes un pienenes saknes.

Pozitīvā loma diabēta slimnieku uzturā ir zaļajai tējai un kanēlim.

Ja traucēta olbaltumvielu vielmaiņa

Olbaltumvielas, kas sastāv no aminoskābēm, piedalās aktīvo vielu (enzīmu, hormonu) sintēzē, nodrošina organisma aizsargspējas un citu vielu transportu organismā.

Neaizstājamās aminoskābes organisms nesintezē. Olbaltumvielas regulāri jāuzņem ar uzturu.

Uz olbaltumvielu vielmaiņu iedarbojas somatotropais hormons, insulīns un virsnieru garozas hormoni.

Viena no saslimšanām, ko izraisa urīnskābes un olbaltumvielu vielmaiņas traucējumi, ir podagra; tās rezultātā locītavās izgulsnējas urātu kristāli.

Ārstēšanu sāk ar diētu, pēc ārsta ieteikuma lieto vielmaiņu uzlabojošus, pretiekaisuma un pretsāpju līdzekļus.

Ārstniecības augi

Tos lieto kā terapijas palīglīdzekļus – iesaka dzert zāļu tējas no kalmes sakneņiem, plūškoka ziediem, vītola mizas, zemenes lapām, paegļa čiekurogām, trejkrāsu vijolītes lakstiem, vārpatas sakneņiem. Drogu lietošana jāsaskaņo ar ārstu.

Ārstniecības augi ir tikai kā papildu uzturvielu lietošana pie ārsta nozīmētās terapijas!