Foto – Shutterstock

Interesanti: Bērns var piedzimt ar zobiem. Ir pieaugušie, kam paliek kāds piena zobs 0

Piena zobi sāk šķilties no sešu mēnešu vecuma. To pavisam ir 20 – 10 augšžoklī un 10 apakšžoklī. Tiem visiem jāizdīgst līdz trīs gadu vecumam. Reizēm pie ārsta vēršas vecāki ar gadu vecu bērnu, kuram zobu vēl nav. Tad veic izmeklējumus ar rentgenu un parasti konstatē, ka zobu aizmetņi žoklī ir, tikai tie parādīsies vēlāk.

**

Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina 226
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
VIDEO. Noskaties! Kad piestāj ceļmalā palīdzēt citam ar auto ķibeli, var tikt pie patiesa pārsteiguma 10
Lasīt citas ziņas

Reti, bet gadās, ka zobi līdz trīs gadu vecumam neizaug un nav arī aizmetņu. Tad, visticamāk, runa ir par iedzimtām patoloģijām.

**

To, ka sākuši šķilties piena zobi, vecāki parasti ievēro, jo bērns kļūst raudulīgāks, bāž mutē teju vai visu, kas pagadās, – gan rokas un pirkstus, gan dažādus priekšmetus. Cits sāk vairāk siekaloties, vēl kādam ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, līdz pat 39 °C. “Vietiņa, kur dīgst zobs, kņud un rada diskomfortu, tāpēc bērns cenšas to pakasīt vai kā citādi stimulēt,” paskaidro zobārste Inga Rendeniece.

**

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai mazinātu nepatīkamās sajūtas, bērnam var dot speciālu rotaļlietu, kurā ir ūdens. Vispirms mantiņu atvēsina ledusskapī un tad dot košļāt. Aukstums remdē nepatīkamo kņudoņu. Ir arī speciālas ziedes, kas nelielā devā satur lidokaīnu: tur, kur uzziež šādu līdzekli, smaganas kļūst nejutīgas.

**

Parasti pirmie izdīgst divi apakšējie priekšzobi, tad – divi augšējie priekšzobi. Pēc tam secīgi izaug arī pārējie zobi abās pusēs pirmajiem. Priekšpēdējie ir piektie zobi, kas atrodas visdziļāk mutē, bet beidzamie ir trešie jeb acu zobi. “Arī te iespējamas variācijas, jo mēs visi esam dažādi.”

**

Kad piena zobs šķiļas, tam priekšā var gadīties asinsvads. Zobs augot ne vienmēr spēj to pārraut vai apiet, tāpēc gadās asinsvadu saspiest. Veidojas zilgans bumbulis – tā sauktā šķilšanās cista. Ja tā nepazūd pati no sevis un traucē, vajag vērsties pie zobārsta vai ķirurga – ar nelielu griezienu problēma tiek atrisināta.

**

Reizēm izšķiļas divi vai vairāki piena zobi vienlaikus vai pat dubultie zobi. “Variācijas ir dažādas: var būt divas kronīša daļas, bet saknes saplūdušas vienā, vai otrādi. To izārstēt nevar, bet nevajag domāt, ka īstie zobi pēc tam būs tādi paši.”

**

Lielākoties cilvēkam dzīves laikā ir divi dabisko zobu komplekti: piena zobi un gaļas zobi. Dažkārt ir trīs šādi komplekti: bērns jau piedzimst ar zobiņiem mutē. Ja tā notiek, šos neonatālos zobiņus drīz pēc piedzimšanas mazulim izņem, lai neapgrūtinātu barošanas procesu.

Neonatālie zobi tik un tā izkristu, jo tiem gandrīz nav sakņu, turklāt piena zobi šķiļoties tos izspiestu.

**

Tiklīdz mazuļa smaganās parādās pirmā baltā zobu šķautnīte, vecākiem jāuzņemas rūpes par bērna mutes veselību. “Birstīti rokā un tīrīt divreiz dienā!” iesaka ārste. “Var tīrīt arī ar marlīti, aptinot ap pirkstu, bet tā nav ne sevišķi ērti, ne higiēniski. Labāk ar suku vai speciālu silikona uzpirksteni, ko pēc tam viegli izskalot.”

Uz piena zobiņiem veidojas aplikums neatkarīgi no tā, ko mazulis ēd, – mātes pienu, maisījumu vai ko citu.

Ja zīž krūti vai dzer no pudelītes, piena strūkla skar galvenokārt priekšzobus, tātad kariess tos apdraud vispirms. Svarīga ir kvalitatīva piena zobu tīrīšana neatkarīgi no to skaita – jānotīra visas zobu virsmas.

**

Bērns jāradina pie zobu tīrīšanas tāpat kā pie autiņbiksīšu maiņas un citiem higiēnas pasākumiem. Vispirms to dara vecāki, bet, mazajam paaugoties, jāmāca ar birstīti darboties pašam. Tomēr arī tad vecākiem bērna zobiņi ir jāpārtīra.

**

Vēlams noteikt kariesa risku – no tā atkarīga kopšanas taktika. Lai to noteiktu bērnam, vecākiem jāatbild tikai uz dažiem jautājumiem. Viens no tiem – vai kādam no vecākiem vai bērna aprūpētājiem pēdējā gada laikā kādā zobā bijis jauns caurums. Ja atbilde ir jā, bērna kariesa risks ir augsts: runājot, bučojot, aplaizot bērna karotīti vai knupīti vai pagaršojot no pudelītes, pieaugušie ar siekalām bērnam nodod savas mutes baktērijas, kas samērā drīz ķersies pie piena zobiņu bojāšanas.

Arī tad, ja bērnu ļoti bieži baro, ja mazais guļ ar salda dzēriena pudelīti pa rokai vai mātei pie krūts, kariesa risks ir augsts.

**

Ja kariesa risks ir augsts, iesaka jau no paša sākuma zobus tīrīt ar pastu, kas satur fluorīdu: ir zinātniski pierādīts, ka tas zobus nostiprina vislabāk. Arī pēc tīrīšanas siekalās vēl labu laiku saglabājas noderīgie mikroelementi no pastas, kas palīdz uzturēt zobus veselus. “Tīrot bērna zobus, jālieto pavisam nedaudz pastas, tikai plāns, plāns slānītis – nevis tā, kā reklāmās rāda, ka uz birstītes izspiež pamatīgu desiņu.”

**

Piena zobi bojājas ātrāk nekā īstie zobi, jo nav tik izturīgi. Otrs svarīgs faktors, kas ietekmē zobu veselību, – ēšanas paradumi. “Vai jūs mēdzat ēst piecreiz naktī? Diez vai, bet mazi bērni to dara. Daudziem mazuļiem barība mutē ir gandrīz nepārtraukti, turklāt salda: mātes piens, adaptētie maisījumi, sulas, salda tēja. Baktērijām nepārtraukti ir no kā baroties!” saka ārste Inga Rendeniece.

**

Lai pasargātu piena zobus no bojāšanās, tos var pārklāt ar speciālu gelu. Taču šādas aplikācijas ir īslaicīgs profilakses pasākums – ēdot uz zobiņiem tik un tā veidojas aplikums, tāpēc mutes veselības pamatu pamats ir zobu tīrīšana.

**

Ja bērnam zobi ir bojāti, tie jālabo; tiesa, ir pieļaujamas atkāpes atkarībā no vecuma. Piemēram, ja deviņus gadus vecam bērnam ir caurums sānu (piena) zobā, taču tas nesāp, zobu nelabo, jo tik un tā drīz izkritīs un vietā izaugs īstais zobs. Savukārt, ja tāds pats zobs bojāts trīsgadīgam bērnam, tas jālabo, citādi gadu vēlāk tas būs tik ļoti caurs, ka nāksies izraut.

“Ja kāda zoba trūkst, mazais nevar pilnvērtīgi grauzt un košļāt. Nav iespējams uzņemt visas nepieciešamās barības vielas. Tad dod priekšroku mīkstam, viegli sakošļājamam ēdienam, visbiežāk saldumiem. Taču bērni aug un attīstās – ne pa dienām, bet pa stundām! Viņiem vajadzīgi augļi, dārzeņi un citi ēdieni, kas pamatīgi jākošļā!”

***

Ja trūkst zobu, kavējas runas attīstība, cieš komunikācija: arī bērni dārziņā grib runāties un smieties, viens otru vēro, vērtē un redz, kuram zobi ir un kuram nav. Nerūpējoties par bērna zobiem, vecāki pazemina savas atvases dzīves kvalitāti. Arī novēlota vēršanās pie ārsta, kad zobiņš vai pat vairāki jau sāp, ir jālabo vai pat jāizrauj, saistīta ar nepatīkamām sajūtām, kas var radīt pastāvīgu nepatiku pret zobārstu.

**

Piena zobi sāk izkrist, bērnam sasniedzot aptuveni sešu gadu vecumu: tie savu funkciju ir izpildījuši, nodiluši un arī saknītes kļuvušas vājas. Zobiņi izkrīt, jo gaļas zobi tos izstumj. Parasti aptuveni 11 gadu vecumā visi zobi ir nomainījušies.

Ja apakšā nav īstā zoba aizmetņa, piena zobs paliek savā vietā un var saglabāties pat pieaugušam cilvēkam.

**

Ja piena zobi bijuši bojāti, tas nenozīmē, ka arī īstie zobi uzreiz būs bojāti. Tomēr, ja ir slikti mutes kopšanas paradumi, arī īstie zobi bojāsies. Latvijā ļoti bieži bērniem piena zobus labo vispārējā anestēzijā. Šo pakalpojumu apmaksā valsts, taču patlaban rindā jāgaida aptuveni astoņi mēneši. Ja vecāki nevēlas gaidīt, no savas kabatas jāmaksā 180 eiro par anestēziju, kā arī papildus par katru salaboto zobu. Vispārējo anestēziju izmanto gan maziem bērniem, jo citādi tie neļaujas un nav pierunājami atvērt muti, gan lielākiem, jo caurumu mēdz būt daudz un tie ir lieli, dažkārt kāds zobs jāizrauj.

“Varbūt kādam bijusi nelāga pieredze, citam ir liels uztraukums, tāpēc citādā veidā ārstēt zobus nav iespējams,” bilst Inga Rendeniece.

**

Pie mums arvien populārākā bērnu zobārstniecībā kļūst N2O – smieklu jeb jautrības gāze. Mazajam pacientam uz deguna uzliek speciālu masku, pa kuru jāieelpo gāzes un skābekļa maisījums. Tas iedarbojas nomierinoši, kā arī paaugstina spēju izturēt sāpes.

**

Pasaulē veiktie pētījumi liecina, ka sliktāka mutes veselība ir bērniem, kuru vecākiem ir zems izglītības līmenis un sliktāki sociāli ekonomiskie apstākļi. Ingas Rendenieces pieredze rāda, ka Latvijā par savu bērnu zobiem nepietiekami rūpējas visdažādāko sociālo slāņu un izglītības līmeņa cilvēki. “Pie mums ir pieņemts uzskatīt, ka bojāti vai plombēti zobi – tas ir normāli. Ja tā domā vecāki, ir diezgan grūti panākt, ka bērnu zobu stāvoklis uzlabojas.”

**

Inga Rendeniece, kura specializējusies bērnu zobārstniecībā, vairāku gadu garumā veikusi pētījumus par topošo māmiņu mutes veselību un par to, kā tā ietekmē bērna zobu kvalitāti. Ārste nule kā uzrakstījusi doktora disertāciju, kuras temats – Grūtnieču un mazu bērnu profilakses programmas izstrāde un tās novērtējums. Viņa plāno ierosināt valstī ieviest bērna mutes veselības pasi, ko izsniegtu jau dzemdību namā. Pasē būtu īsi izskaidrots, kā rodas kariess, ko darīt, lai no tā izvairītos, un būtu atzīmēts, kad jāapmeklē zobārsts. “Pirmā vizīte – sešu mēnešu vecumā, un tā ik pa pusgadam. Uzskatu, ka valstī, ja tā apmaksā bērnu zobu ārstēšanu, jārada arī atbilstīgi spēles noteikumi! Citās valstīs ar likumu noteikts, ka pasē norādītais noteikti jāievēro un, ja vecāki to nedara, var nākties apmeklēt bāriņtiesu,” diendienā ārstējot desmitiem bērnu, kuriem zobi varēja būt veseli, ārste ir noskaņota kareivīgi.

36,6 °C konsultante INGA RENDENIECE, RSU Stomatoloģijas institūta Bērnu nodaļas zobārste

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
Problēma nav tikai Rīgā! Tiesībsargs aptaujās iedzīvotājus par izklaides trokšņa ietekmi uz naktsmieru
Veselam
21 jautājums sarunai ar sevi
TV24
Vai drīzumā būs vakcīnas pret vēzi? Ziņu, ka  darbs pretvēža vakcīnu jomā beidzot sāk nest augļus, komentē Kalviņš
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
VIDEO. Noskaties! Kad piestāj ceļmalā palīdzēt citam ar auto ķibeli, var tikt pie patiesa pārsteiguma
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Lāzeris intīmu problēmu risināšanai
Notiks bezmaksas mērījumu dienas sievietes sirds veselības profilaksei
pareizi skalot kaklu, un kad tas var palīdzēt
Veselam
Ledus graušana, mēles pīrsingi, regulāras uzkodas un vēl 12 zobiem kaitējoši ieradumi
Centrālā laboratorija: 7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju
“Vetimpex”, izvēršot darbību, maina nosaukumu uz “NovusVet Latvija”
Miega slimības un pieejamie izmeklējumi
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Veselam
Kādi ir pārlieku ilgas sēdēšanas riski darba laikā?
Kokteilis
TESTS. “Mīl – nemīl?” Būs nepieciešama balta lapa un rakstāmpiederumi
Veselam
Apinis: Nepieciešamība samazināt svaru ir vismaz pusei Latvijas iedzīvotāju. Cik daudz soļu jāmēro katru dienu, lai zaudētu svaru?
TV24
Līga Kozlovska par izmaiņām paliatīvās aprūpes saņemšanas kārtībā
Veselam
8 “nedarīt”, kas palīdzēs uzlabot tavu dzīvi
Veselam
“Mums bieži šķiet, ka imunitāte darbojas kā viens atsevišķs orgāns,” ārsts skaidro, kā vīrusu laikā stiprināt organismu
TV24
Kāpēc šajā politiskajā situācijā pieļauj, ka kursē autobuss uz Krieviju, uz Sanktpēterburgu, vaicā finansists
VIDEO. Daugavā pie Zeļķu tilta ūdens līmenis sasniedzis 9,53 m virs nulles punkta; situācija šobrīd ir stabila
TV24
Uzņēmējs atklāj, kāpēc jau labu laiku nepērk Ķīnā ražotas preces. Kādu ļaunumu var nodarīt parasts putekļu sūcējs?
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Grupa “Citi Zēni” laiduši klajā jaunu, bet ne mazāk lipīgu singlu: vai jau noklausījies?
Krimināls
Noķerts “lielais loms” – aizturētas divas personas aizdomās par divu miljardu eiro atmazgāšanu. Daļa naudas tērēta Latvijā
Dārzs
Ja iepaticies kaimiņienes pūpoliņš, vai to var pavairot? Iesaka dārzniece
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Es analizēju un pētīju. Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
Kokteilis
TESTS ar humoru. Izvēlies slotu un noskaidro, kāda ragana esi!
Veselam
Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses?
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
Populārās sausajās brokastīs atrod vielu, kas veicina neauglību. Droši ir tikai bioloģiskie produkti?
Veselam
Bīstamais insults: Laikam ir visbūtiskākā nozīme – simptomi jāzina ikvienam
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Veselam
“Diemžēl nepasargā pat prezervatīvs…” Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to uzveikt?
TESTS: Tas, kā tu parasti sēdi, atklāj daudz par tavu personību
Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem
Veselam
Ķiploka un sīpola radinieks – laksis. Ieteikumi no tautas dziedniecības pūra
Ceturtdien laikapstākļus nosaka augsta spiediena apgabals. Laika prognoze
06:57
VIDEO. Daugavā pie Zeļķu tilta ūdens līmenis sasniedzis 9,53 m virs nulles punkta; situācija šobrīd ir stabila
06:54
TV24
Kāpēc šajā politiskajā situācijā pieļauj, ka kursē autobuss uz Krieviju, uz Sanktpēterburgu, vaicā finansists
06:19