“Piesaldējam audzēju līdz mīnus 150 grādiem…” Radioloģe stāsta par inovatīvo metodi, kādā veidā pacientam iznīcina nieres audzēju 3

“Radioloģija vairs nav malā stāvētāja, un tā vietā, ka mēs skatāmies tikai melnbaltas bildītes, kāds vairāk ir priekšstats tautā, mēs esam izgājuši gaismā,” tā TV24 raidījumā “Dr.Apinis” sacīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) invazīvā radioloģe, nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja Aina Kratovska, stāstot par aktualitātem konkrētajā medicīnas jomā – radioloģijā.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Daži jūtas kā no ķēdes norāvušies, citi otru reizi uz tā paša grābekļa neuzkāps. Es… nekad nevēlos tur atgriezties” – Līnas stāsts par tikšanu prom no krīzes centra 14
Kokteilis
VIDEO. Iemīļotais aktieris Andris Keišs benzīntankā piedzīvojis smieklīgu “tikšanos” pats ar savu balsi 8
Skolas direktora viedoklis par skolotāju apdāvināšanu mācību gada noslēgumā: “Sabiedrība ir morāli slima ar šīm dāvanām un pateicībām”
Lasīt citas ziņas

Šobrīd radioloģija ne tikai aktīvi iesaistās diagnostikā, bet arī diagnosticēto patoloģiju ārstēšanā, uzsvēra invazīvā radioloģe Kratovska. RAKUS varējuši būt pirmie, kas pagājušā gada nogalē veica unikālu operāciju – nieres audzēja krioablāciju. “Tā ir jauna metode – Latvijā veikta pirmo reizi, bet tās mērķis ir mazinvazīvā, pacientam draudzīgā veidā veikt nieres audzēja iznīcināšanu. Bez lieliem griezieniem un ar ātru pacienta atveseļošanos,” ar lepnumu par šo operāciju stāstīja Kratovska.

Raidījuma “Dr.Apinis” vadītājs tomēr lūdza ārsti sīkāk izskaidrot skatītājiem, kā norit šī operācija.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs lietojam datortomogrāfiju kā kontroles metodi, paralēli kombinējot ar ultrasonogrāfijas metodi. Un šādā veidā vizualizējot, kur precīzi atrodas audzējs, mēs varam līdz milimetram izplānot šo te manipulāciju. Manipulācijas laikā audzēja robežās un pašā audzēja masā tiek ievietotas speciālas adatas. Šīs te adatas krioablācijas gadījumā piesaldē audzēju līdz ļoti lielai mīnus grādu temperatūrai, tas ir, līdz mīnus 150 grādiem, un tādā veidā audzējs tiek iznīcināts. To mēs varam izdarīt ākārtīgi precīzi tieši tam, ka lietojam datortomogrāfijas metodikā kontroli savai manipulācijai, un tādā veidā tiek samazināti visi komplikāciju riski, asiņošanas, blakus esošo dobuma orgānu perforācijas un tā tālāk,” tā TV24 raidījumā “Dr.Apinis” skaidroja RAKUS invazīvā radioloģe, nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja Kratovska, stāsot par nieres audzēja krioablācijas operāciju.

Adatas ievieto caur ādu, un vienīgais, ko pacients redz uz savas ādas, kad operācija ir pabeigta, burtiski “divu milimetru maziņi iegriezumi”, norādīja Kratovska.

Plašāk par inovatīvo nieres audzēja krioablācijas metodi un operācijas gaitu RAKUS variet lasīt slimnīcas mājas lapā ŠEIT.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.