Foto: Pixabay.com

Kā sasprintajā šodienā saglabāt labu pašsajūtu? Prāta iztukšošanas metode mentālās veselības uzlabošanai 7

Šodienas pasaule diemžēl ir ļoti drūma. Cilvēku prātos un sirdīs jau labu laiku nemitīgi dzīvo kara šausmas. Tiek piedzīvotas un redzētas briesmu lietas ne tikai tur tālumā, bet arī tepat pie mums, uzzinot ziņas par cilvēku nežēlību un viņu vardarbības upuriem. Vēl taču ir arī ikdiena parastā, ar saviem izaicinājumiem, ar savām problēmām, ar savu nemitīgo skriešanu, darba lietām, kuras jāprot veiksmīgi žonglēt reizē ar privāto dzīvi, bērnu audzināšanu un rūpēm par savu fizisko veselību.

Reklāma
Reklāma
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis”
TV24
“Neaiciniet atpakaļ, ja jūs nezināt, vai šeit būs darbs!” Jaunietis pabeidzis augstskolu Anglijā, bet Latvijā nevar atrast darbu
Vai esi pārliecināts, ka tavā noīrētajā miteklītī nav slēptās kameras? Lūk, kā pārbaudīt!
Lasīt citas ziņas

Lai spētu dzīvot šodienas pasaulē kvalitatīvu dzīvi, ir jārūpējas par savu mentālo veselību. Šī raksta turpinājumā uzzināsiet par prāta iztukšošanas jeb “brain dumping” metodi, ar kuras palīdzību efektīvi uzlabot savu garīgo veselību, saglabājot mierīgu prātu nemierīgajā ikdienā.

Kā norāda Mičiganas klīnisko pētījumu organizācijas Revive Research Institute speciālisti, rūpes par savu mentālo veselību ir neatņemama labklājības sastāvdaļa. Tai ir milzīga ietekme uz cilvēka domām, jūtām, darbībām, tostarp uz spēju pieņemt un tikt galā ar grūtībām, kuras neapšaubāmi ir dzīves sastāvdaļa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Garīgās veselības speciālisti iesaka savā būtībā vienkāršas garīgās veselības uzlabošanas metodes kā:

1) pateicības praktizēšanu, kas ietver sevī pozitīvu domāšanu;
2) relaksācijas ieviešanu ikdienā ar tādām metodēm, kā piemēram, dziļo elpošanu, ķermeņa atslābināšanu, apzinātību un vizualizāciju, vizualizējot vēlamo realitāti;
3) fizisku vingrinājumu veikšanu, veltot vismaz pāris desmit minūtes fiziskai slodzei katru dienu, tādējādi palīdzot savam prātam atslābināties;
4) savu domu un savu emociju atzīšana, akceptēšana un risinājumu meklēšana, kā ar tām tikt galā;
5) sekošana līdzi savām domām un prāta iztukšošana.

Kas ir prāta iztukšošanas metode?

Ņemot vērā faktu, ka ikdienā cilvēks saņem milzīgu devu informācijas un dzīvo nepātrauktā domu karuselī, tas var ietekmēt un atstāt negatīvas sekas uz darbspējām, un koncentrēšanos. Pat vienkārši ikdienas darbi var pēkšņi sarūpēt lielas galvassāpes.

Prāta iztukšošanas jeb “brain dumping” metode var palīdzēt uzlabot mentālo veselību, sniedzot iespēju tikt galā ar visām aktuālajām domām un darbiem, kas jāpaveic. Kas tieši jādara? Jāraksta!

To, ka papīrs paciešs visu, zināms jau izsenis. Tā ir sava veida meditācija, sava veida terapija, ar kuras palīdzību var tikt galā ar sliktajām sajūtām, no kaut kā atbrīvoties, tā teikt – palaist veco, lai ir vieta jaunajam.

Prāta iztukšošanas metode ir sava veida dienasgrāmatas rakstīšana, bet ar laika ierobežojumu. Kā norāda eksperti, šīs metodes pamatuzdevums ir atbrīvot cilvēka prātā vietu, ļaut domāt radošāk un produktīvāk, sakārtot domas un iegūt lielāku skaidrību par tām. Līdz ar to būtiski uzlabojot arī mentālo pašsajūtu.

Prāta iztukšošanas veidi

Prāta iztukšošanas metode dienas sākumā: uzrakstīt un piefiksēt visus darāmos dienas darbus, visu, kas ienāk prātā, tādējādi atbrīvojot vietu citām lietām.

Reklāma
Reklāma

Prāta iztukšošanas metode pēc mācīšanās, jaunas informācijas apgūšanas: jaunapgūto informāciju ir vērtīgi pierakstīt, lai apgūtās zināšanas labāk paliek atmiņā.

Pateicības prāta iztukšošanas metode: 10 minūšu laika ierobežojumā pierakstīt visu, par ko esat pateicīgs, tādējādi koncentrējoties uz savas dzīves pozitīvajiem aspektiem.

Prāta iztukšošana uz papīra jebkurā formātā, vai sakārtojot domas, vai plānojot dienas darāmos uzdevumus, vienkārši izrakstot ārā visas savas sajūtas vai izrakstot uz āru aktuālākos savas dzīves notikumus, ir labs garīgās veselības uzturēšanas paņēmiens. Domu un sajūtu kontrolēšana ir viena no atslēgām uz būtisku stresa samazināšanu ikdienā, lielāku produktivitātes veicināšanu un labāku mentālo veselību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.