Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: FOTOLIA

Šobrīd pret gripu vakcinējušies tikai 1% Latvijas iedzīvotāju 0

“Daļa gados vecu un hroniski slimu pacientu katru gadu paši aktīvi interesējas par vakcinēšanos pret gripu, daļa neparko negrib to darīt, bet vēl daļa vakcinējas pēc tam, kad esmu ar viņiem aprunājies,” stāsta ģimenes ārsts Jānis Stabingis, kura prakse atrodas Liepnas pagastā un Alūksnē. Viņš atzīst, ka pēc iepriekšējās gripas sezonas, kad saslimšana izraisīja smagas komplikācijas, kuru dēļ cilvēki arī mira, pacientus esot daudz vieglāk pierunāt vakcinēties.

Reklāma
Reklāma

Gripas vakcīnu 
bērniem vairs nav 


Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Lasīt citas ziņas

Iepriekšējā gripas sezona tiešām bija smaga gan komplikāciju biežuma, gan ilguma dēļ. Saslimstība ieilga gandrīz līdz maija beigām, un vienlaikus cirkulēja vairāki gripas vīrusi. Tiek prognozēts, ka jaunajā gripas sezonā aktuāli būs gan A (H3N2) gripas vīrusi, kas dominēja pagājušās sezonas otrajā pusē, gan B tipa gripas vīrusi, tādēļ jaunajā gripas vakcīnā iekļauti visu trīs gripas vīrusu apakštipi, stāsta Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Raina Nikiforova.

Latvijā pirmais saslimšanas gadījums ar gripu tika reģistrēts trešdien (11. decembrī), un tas liecina, ka Latvijā sākusies gripas vīrusu cirkulācija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā, kā arī Lietuvā, Igaunijā un Polijā ir ļoti zems iedzīvotāju vakcinācijas līmenis pret sezonālo gripu. Pēc Pasaules veselības organizācijas (PVO) ieteikuma nākamajā 2014./ 2015. gada gripas sezonā Eiropas Savienības valstīs vajadzētu panākt, lai pret gripu būtu vakcinēti vismaz 75% iedzīvotāju, kas vecāki par 65 gadiem. Nīderlandē, Lielbritānijā, Francijā un Spānijā pret gripu vakcinēti vairāk nekā 80% senioru, Latvijā tikai 2%. Piemēram, šā gada oktobrī pret gripu vakcinējās 6052, bet visā pagājušajā sezonā – no 2012. gada augusta līdz 2013. gada maijam – 8972 cilvēki, no tiem 594 bērni.

Mazā pieprasījuma dēļ šajā sezonā Latvijā vairs nav pieejamas īpaši bērniem domātas gripas vakcīnas. Ražotājiem tās piegādāt nav izdevīgi. Bērnu vakcinācijai tiekot izmantota puse no pieaugušā vakcīnas.

“Latvijā iedzīvotāji pret vakcīnām izturas ar lielām aizdomām. Varbūt arī ģimenes ārsti, kas atbildīgi par riska grupas pacientiem – senioriem un hroniski slimiem cilvēkiem –, pārāk maz skaidro, kāpēc vakcinācija viņiem nepieciešama,” situāciju vērtē epidemioloģe Nikiforova. Viņasprāt, arī gripas vakcīnu kompensācijas procesam vajadzētu būt daudz vienkāršākam.

Tiem, kas vecāki par 65 gadiem, hroniski slimiem pacientiem, grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam valsts šobrīd apmaksā 50% no kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto gripas vakcīnu cenas. Šiem pacientiem pašiem par vakcīnu jāpiemaksā apmēram 2,50 lati.

Vakcinācijas līkloči 


Lai saņemtu atlaidi, vispirms jādodas pie sava ģimenes ārsta. Ja ģimenes ārsts pats aptiekā iegādājas gripas vakcīnas un veic vakcinēšanu, pacients ārstam samaksā 50% no vakcīnas cenas un, saņēmis poti, dodas projām. Piemēram, tā notiek ģimenes ārsta Stabinga praksē. “Vakcīnas iepērku aptiekā un savā praksē vakcinēju visus, kas to vēlas,” viņš saka.

Daļa ārstu tomēr paši gripas vakcīnas neiepērk. “Uz savu praksi vakcīnas vairs nepasūtu, jo tās ne vienmēr varēju izlietot, un tas radīja zaudējumus. Tā kā mana prakse atrodas blakus aptiekai, izrakstu pacientam recepti, viņš aiziet pēc vakcīnas un uzreiz tiek arī potēts. Bet reizēm gadās, ka aptiekā gripas vakcīnas nemaz nav, tā ir jāpasūta, un tad pacientam jānāk vēlreiz. Lauciniekiem tas ir sarežģīti,” stāsta Balvu ģimenes ārste Līga Kozlovska.

Reklāma
Reklāma

Vēl daļa ģimenes ārstu savus pacientus pret gripu nevakcinē, tikai izraksta recepti un nosūta uz tuvāko medicīnas iestādi, kur to dara. Pirms tam tomēr ieteicams painteresēties, vai tur būs iespējams potēties ar paša pirkto gripas vakcīnu.

Piemēram, Rīgas Austrumu slimnīcas vakcinācijas kabinetā, kas atrodas Latvijas Infektoloģijas centrā, ar svešu poti nepotē un piedāvā vakcinēties par pilnu maksu Ls 4,90 (gripas vakcīnas cena Latvijā šobrīd svārstās no 4,50 līdz 7 latiem, bet IDflu vakcīnas, kas tiek ievadītas ādas virskārtā, 8 – 10 latu robežās). No pieciem “Veselības centra 4” vakcinācijas kabinetiem par valsts naudu pret gripu potē tikai vienā. “Paņemiet no ģimenes ārsta nosūtījumu, nopērciet aptiekā gripas vakcīnu un trīs dienu laikā ierodieties vakcinēties,” pamāca kabineta darbiniece. Pati vakcīnas ievadīšana šajā kabinetā ir bez maksas. Līdzīga prakse ir arī Latvijas reģionos. Svarīgi – nopirktā vakcīna jāuzglabā ledusskapī!

Fakti


 Aizsardzība pret gripu izveidojas nedēļas laikā pēc potes saņemšanas un darbojas apmēram sešus mēnešus, tādēļ arī decembrī vakcinēties vēl nav par vēlu.

 Iepriekšējā gripas sezonā pie ģimenes ārsta vai stacionārā vērsās 78 962 gripas slimnieki, no kuriem 1931 tika ievietots slimnīcā.

 20 810 pacientiem gripa izraisīja pneimoniju.

 No gripas komplikācijām nomira 80 cilvēki, no tiem 80% bija vecāki par 50 gadiem un ar dažādām hroniskām saslimšanām.

 Pēc PVO datiem, 80% vakcinēto ar gripu nesaslimst, bet 20% to izslimo vieglā formā un bez komplikācijām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.