Foto-Fotolia/fresnel6

Pusaudzis visu laiku miegains, mamma uztraukta 0

Kāda mamma uztraucas, ka viņas pusaugu dēls ļoti daudz guļ, daudz laika pavada ar planšeti vai telefonu rokās, nevēlas satikties ar draugiem. Kāds tam izskaidrojums, Veselam.lv vaicā psihoterapeitei.

Reklāma
Reklāma
Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

Mamma raksta: “Dēlam ir 14 gadu. Uztraucos, jo viņš ļoti daudz guļ. Arī pa dienu – ar planšeti, telefonu vai grāmatu rokās. Īpaši negrib iet staigāt ārā. Dažreiz iziet satikties ar draugiem, pēc tam stāsta, ka galva sāp. Vai miegainums varētu būt saistīts ar pārejas vecumu? Uztraucos, vai tik tas nav tādēļ, ka viņš lieto kādas vielas. Baidos ko tādu palaist garām, tādēļ dažkārt lūdzu uzpūst elpu; skatos, vai acis nespīd.”

Ārste psihoterapeite Gunta Andžāne skaidro, ka miegainība pusaudžu vecumā pamatā ir saistīta ar nepietiekamu izgulēšanos un neregulāru miega režīmu. Tam ir tieša saistība ar ļoti aktīvu un intensīvu dzīves veidu, proti, liela mācību slodze, daudzas ārpusskolas nodarbes (sports, mūzikas, mākslas skolas utt.) un vētraina sociālā dzīve jeb ballītes.

CITI ŠOBRĪD LASA

“No mammas sacītā var saprast, ka miegainība un „ļoti daudz guļ” sasaistās ar planšeti, telefonu vai grāmatu rokās. Ja pie šī pasīvā dzīves veida vēl tiek minēts, ka negrib iet ārā, tātad klātienē socializēties, bet pēc tikšanās ar draugiem sāp galva, būtu jādomā par to, ka pusaudzim ir problemātiski būt savu vienaudžu vidē. Iespējams, ka ir vai savulaik bija pieredze par atraidījumu, noniecinājumu, atstumšanu vai psiholoģisko vardarbību no vienaudžu puses.

Svarīgi saprast, vai šī uzvedība ir pēkšņa, vai bērns parasti ir noslēgts, kautrīgs, ar tendenci izolēties, varbūt ir introverts un pēc temperamenta flegmatiķis vai melanholiķis. Svarīgi arī mazliet paskatīties uz ģimenes sistēmu it kā no malas. Pusaudžu vecuma aktualitāte ir savas identitātes atrašana un nostiprināšana. Tātad svarīgs ir tēva piemērs,” uzsver psihoterapeite.

Mātei ir aizdomas par kādu atkarību izraisošo vielu lietošanu, taču tad vajadzētu būt vairākām uzvedības, emocionālām, domāšanas, sociālām un citām pazīmēm, kas var liecināt, ka bērns ir to ietekmē. Aprakstītā miegainība vai tieksme izolēties vairāk izklausās pēc pusaudžu depresijas. To būtu vērts pārbaudīt pie speciālista – ārsta psihoterapeita vai psihiatra.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.