Foto – Timurs Subhankulovs

Robots māca atkal staigāt! 0

“Ja pacienta trauma ir tāda, kas noteikti liegs spēju staigāt visu atlikušo mūžu, tad arī neviens robots neizdarīs brīnumu. Taču pacienti ir dažādi un traumu pakāpes ir dažādas.

Reklāma
Reklāma
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Pacientam ar daļējām parēzēm šis staigāšanas robots spēj uztrenēt spējas labāk pārvietoties, taču jāuzsver, ka bez speciālistu palīdzības pats robots neko nespēj izdarīt. Ierīce nedara brīnumus, bet intensificē un arī atvieglo darbu, padara to gudrāku, jo pacients nav jāstiepj aiz padusēm un viņam pie spoguļa jāmēģina spert soļi. Tiem pacientiem, kuriem nav spējas staigāt, robots iet pacienta vietā. Savukārt tiem, kam ir samazināts spēks vai cilvēks nespēj nostāvēt, robots piepalīdz. Ierīce to visu fiksē, un pēc tam treniņu var analizēt – cik daudz darīja pacients, cik daudz robots,” šonedēļ izrādot nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” jauno un unikālo robotizēto staigāšanas tehnoloģiju “Ekso Bionic”, sacīja centra valdes priekšsēdētāja Anda Nulle.

“Vaivari” nu var lepoties kā Latvijā vienīgais rehabilitācijas centrs, kura rīcībā ir ne tikai “Ekso Bionic”, bet vēl virkne citu jauno tehnoloģiju, piemēram, robotizētā vertikalizācijas ierīce ar apakšējo ekstremitāšu funkcionālo stimulāciju un rokas eksoskeleta ierīce. Tāpat pēc pacientu lūguma centrā uzstādīta īpaša virtuālās realitātes spēle, kura arī palīdz trenēt roku un kāju kustības. “Ekso Bionic” iegādāts par 172 000 eiro, bet kopumā visās ierīcēs investēti apmēram 300 000 eiro. Viss finansēts no pašu “Vaivaru” uzkrājumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Zināmā mērā mēs plecu pie pleca sacenšamies ar Igaunijas Hāpsalu rehabilitācijas centru. Viņiem nav tieši šādas “Ekso Bionic” ierīces, bet gan staigāšanas eksoskelets, kas vairāk domāts pacientu individuālai lietošanai. Mūsu ierīci bez speciālistu klātbūtnes nevar izmantot. Lietuvā gan šādu tehnoloģiju nav. Nākotnē noteikti var gaidīt gan tādu pašu, gan arī citu tehnoloģiju iegādi. Jo pierādīts, ka daudzas iekārtas visefektīvāk strādā, kad ir vairākas un pacienti savā starpā var sacensties,” norāda centra vadītāja.

Bez speciālistiem robots nederīgs

“Ekso Bionic” rehabilitācijas ierīce ir īpaši piemērota pacientiem ar muguras smadzeņu bojājumiem, multiplās sklerozes pacientiem, kā arī citiem pacientiem ar būtiskiem pārvietošanās traucējumiem paralīzes dēļ. Jauniegūtās tehnoloģijas izmantošana rehabilitācijā uzlabos arī pacientu vispārējo funkcionālo stāvokli, mazinās muskuļu spasticitāti, ietekmēs iekšējo orgānu autonomo funkciju traucējumus un palīdzēs arī psihoemocionāli, ļaujot cilvēkiem atkal izjust brīvību staigājot.

“Rehabilitācijas procesā, tāpat kā dzīvē kopumā, būtisks ir izvirzītais mērķis. Robottehnoloģijas ļauj mums šo mērķi sasniegt īsākā laika posmā. Mūsu nozarē sasniegumi ir atkarīgi gan no paša pacienta, gan speciālistu profesionalitātes, gan arī lielā mērā no medicīnas inženierijas sasniegumiem,” sacīja A. Nulle. Viņa arī uzsvēra, ka neliegs padomu citiem Latvijas rehabilitācijas centriem, ja centri izvēlēsies iegādāties tādas pašas vai līdzīgas iekārtas. Tāpat gaidīti ir arī studenti, kuri varēs trenēties darbam ar jaunajiem robotiem. “Kaut arī šie dzelži ir dārgi un ar smadzenēm, bez mūsu speciālistiem neko nevarētu izdarīt. Fizioterapeiti un ergoterapeiti izgājuši speciālus kursus, pēc kuriem ieguva arī noteiktus diplomus un sertifikātus. Viņiem ir arī laba pamatizglītība, taču neviena universitāte nevar iepirkt milzīgi daudz šādu robotu vienkārši apmācības procesam. Tagad universitātes pie mums var sūtīt studentus – varam viņus apmācīt.”

Ieguvumi no Iekārtas “Ekso Bionic”

* Izmantojams pavisam agrīnā atveseļošanās posmā.

* Aktīva iesaistīšanās, veicot gaitas vingrinājumus, uzlabo pacienta neiroplasticitāti.

* Nav nepieciešams pārbūvēt telpas, un pielāgojams dažāda auguma pacientiem.

* Iespējams veikt lielu daudzumu kvalitatīvu un intensīvu soļu.

* Iespējams noturēt visu pacienta svaru, tas nodrošina virs zemes četru punktu savstarpēju ambulāciju.

* Funkcija “Smart Assist” palīdz noteikt konkrētā pacienta rehabilitācijas vajadzības ilgstošā aprūpē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.