Foto – Shutterstock.com

Labāki rezultāti dzemdībās ir, ja sievietei ļauj bērniņu stumt instinktīvi, nevis sekojot mediķu norādēm, liecina pētījumi 7

Šis raksts bija publicēts žurnālā “Praktizējoša Vecmāte” (The Practising Midwife) 2015. gada jūnijā. Lai arī tas ir domāts vecmātēm, atziņas noderēs visām sievietēm, lai pārliecinātos, ka instinktīva uzvedība uzlabo dzemdību rezultātus. Tas var palīdzēt, izvēloties speciālistu – vecmāti vai ārstu – kurš ļauj piedzīvot šādu pieredzi. Kā redzams, pētījumi pierāda, ka instinktīva sievietes uzvedība dzemdību izstumšanas periodā rada labākus rezultātus nekā visnotaļ ierastā prakse, kad mediķi instruē, kad un kā sievietei būtu bērns jāstumj.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 72
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Klīniskās vadlīnijas rekomendē, ka sievietei pašai būtu jāvada sava bērniņa izstumšana, kad viņa jūt izstumšanas kontrakcijas (National Institute for Health and Care Excellence (NICE) 2014). Tomēr realitātē mūsu kultūrā dzemdību aprūpē kā norma iegājusies tā saucamais vadītais izstumšanas periods – kad vecmāte vai ārsts nosaka, kā bērnu stumt. Sievietēm joprojām saka, kad un kā to darīt, kad stumt un kad ne. Lai atbalstītu fizioloģiskas dzemdības, mums būtu jāpārskata šī prakse. Mums jāsaprot, kā tas ietekmē sievietes dzemdību pieredzi. Šajā rakstā diskutēsim par instinktīvu izstumšanas perioda uzvedību fizioloģiskās dzemdībās bez komplikācijām.

Pašreizējo, vadīto pieeju dzemdību izstumšanas periodam pamatā ir izpratne par dzemdībām tikai kā mehānisku notikumu: sākumā atveras dzemdes kakliņš, tad bērniņu stumj cauri vagīnai. Tomēr tas neatspoguļo multidimensionālo un individuālo dzemdību dabu. Bērniņa noslīdēšana, rotācija un dzemdes kakliņa vēršanās var notikt atšķirīgi un ne vienmēr saistīti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēlme mazuli stumt rodas no noteiktas bērna galviņas pozīcijas iegurnī (Roberts et al 1987). Tāpēc var būt tā, ka dzemdes kakliņš ir pilnībā atvēries, bet bērniņš vēl nav noslīdējis tā, ka būtu vēlme viņu stumt. Bet var būt arī situācija, kad vēlme mazuli stumt rodas tad, kad dzemdes kakliņš vēl nav atvēries. Direktīvs jeb citu vadīts sievietes izstumšanas periods dzemdībās – kad saka, kad un kā stumt vai nestumt, – noraida individuālo sievietes ķermeņa un dzemdību fizioloģiju. Turklāt tas ir pretrunā ar priekšstatu, ka sieviete pati vislabāk pārvalda savu ķermeni un jūt, kā dzemdēt.

Vadīts iztumšanas periods

Vadītā izstumšanas periodā pieņemts – tiklīdz ir pilns dzemdes kakla atvērums, sievieti aicina bērniņu stumt, lai veicinātu bērna noslīdēšanu. Parasti tiek izmantota tā saucama Valsalva izstumšanas metode vai tās variācijas, kas nozīmē – ieņemt dziļu elpu, kontrakcijai sākoties; aizturēt elpu, muti turot aizvērtu; stumt bērnu uz leju astoņas līdz desmit sekundes; ātri atbrīvot elpu; ieņemt nākamo dziļo elpu un atkārtot to pašu, līdz kontrakcija beidzas (Yildirim and Beji 2008). Vadīts izstumšanas periods tika ieviests, lai saīsinātu izstumšanas jeb otro dzemdību periodu, ticot, ka tas var uzlabot dzemdību rādītājus sievietēm un bērniem (Bosomworth and Bettany-Saltikov 2006). Taču pierādīts, ka mediķu vadīts izstumšanas periods palielina negatīvus rezultātus – rodas izmaiņas asins cirkulācijā (Tieks et al 1995), ir vairāk starpenes traumu un ilgtermiņa negatīvas ietekmes uz urīpūšļa funkciju un iegurņa pamatnes veselību (Bosomworth and Bettany- Saltikov 2006; Kopas 2014).

Valsalvas metode izstumšanā tāpat mazina skābekļa pieplūdi bērniņam caur placentu (Aldrich et al 1995). Līdzšinējie pētījumu neliecina, ka mediķu vadītam izstumšanas periodām būtu pozitīva ietekme uz dzemdību iznākumiem bērnam, vajadzīgi tālāki pētījumi (Kopas 2014; Prins et al 2011).

Izstumšanā pēc Valsalvas metodes neatspoguļojas sievietes instinktīvā stumšana (Kopas 2014). Instinktīvi sieviete sāk stumt, nebūdama pašā kontrakcijas sākumā un neievelk dziļu elpu pirms stumšanas: sieviete dažādo savu izstumšanu un stumj mazuli, būdama te pavērtu, te aizvērtu muti. Arī stumšanas piegājienu skaits vienas kontrakcijas laikā atšķiras un viņa var stumt nebūt ne visu kontrakcijas laiku. Sievietes instinktīvi mazuli stumj atšķirīgi, atkarībā no kontrakcijas dabas (kas arī ir atšķirīgas). Piemēram, ja kontrakcijas ir retas, sievietes nereti izmanto vairāk stūmienu izstumšanas laikā nekā, ja tās ir biežas. Šāds, instinktu vadīts izstumšanas veids, labāk apskābekļo bērniņu un ir efektīvāks par Valsalvas stumšanas metodi.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.