Foto no Pixabay.com

“Skrēju ar konču mutē…” Sieviete dalās bērnības pieredzē par aizrīšanos. Ko darīt, ja ko tādu gadās piedzīvot? 6

“Mamma stāstīja, ka es skrēju ar konču mutē, man bija 3 gadiņi. Tas bija viens moments,” ar šādiem vārdiem savu pieredzes stāstu iesāk Maija, mūsu portāla lasītāja. Viņa vērsās pie mums ar lūgumu atkārtot zināšanas, kas un kā jādara brīdī, kad bērns vai zīdainis ir aizrijies. Viņa ikdienā pieskata bērnus, bet pašas pieredzētais bērnībā, atstājis traumatiskus pēdu nospiedumus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Vīramāte vellamāte? Labākās un sliktākās vīramātes pēc zodiaka zīmes un kā atrast pieeju katrai
Vai kādreiz esi aizdomājies, kam domāta džinsu bikšu mazā kabatiņa? Tai vēsturiski ir bijusi liela nozīme 3
7 produkti, no kuriem vajadzētu atteikties sievietēm pēc 40 gadu vecuma. Kādu ļaunumu tie var nodarīt?
Lasīt citas ziņas

Maija turpina: “Es aizrijos acumirklī. Labi, ka mammai blakus tobrīd bija mans brālis, kurš ir 10 gadus vecāks par mani. Pēc stāstītā saprotu, ka viņi kopīgiem spēkiem mani paķēra aiz kājām un kratīja. Viss beidzās labi, bet šī pieredze nenoliedzami atstājusi manī dziļu traumu.”

Sieviete paskaidro, ka, lai arī pati savu aizrīšanās pieredzi neatceras, viņu pārņem paniskas bailes katru reizi, kad kāds no bērniem, kuru pieskata, aizrijas. Viņa šīs situācijas nespēj uzņemt mierīgi. “Uzreiz panikā skrienu klāt pie bērna, paklapēju pa muguriņu, mēģinu saprast, vai viss ir kārtībā un vai tā ir standarta aizrīšanās, ja tā drīkst teik. Es it kā zinu, esmu redzējusi pamācības, kā pareizi jārīkojas aizrīšanās gadījumos, bet mēs jau visi zinām – atkārtošana ir zināšanu māte!”

CITI ŠOBRĪD LASA

Sagadīšanās vai nē, bet tieši dienā, kad saņēmām Maijas pieredzes stāstu ar lūgumu, sociālo mediju platformā “X” ārste Gundega Skruze-Janava publicēja attēlu ar pamācību.

Savā ierakstā viņa raksta: “Ko darīt, ja aizrijies zīdainis/bērns. Uz jautājumu, cik stiprus sitienus drīkst izdarīt, atbilde ir – tik stiprus, cik vajag! Zilumi sadzīst, kaulu lūzumi arī.”

Pamācībā teikts: “Ja bērns svešķermeni nespēj atklepot, viņam trūkst elpas, lūpas ļūst zilas, izteikti sarkana seja, jārīkojas operatīvi.”

1. Ievieto mutē pirkstu, lai mute stāvētu vaļā un svešķermenis varētu izkrist.
2. Uzguldi bērnu uz rokas vai cita balsta, fiksē, lai nenomestu mazo zemē!
3. Veic piecus sitienus starp lāpstiņām, virzienā uz galvas pusi.
4. Ja ar iepriekšējo metodi palidzēt neizdodas, noliec bērnu guļus stāvoklī, atbalstot savu roku pret celi, un ar diviem pirkstiem spied uz krūškurvja vidus, elpceļos radot spiedienu, gaisa plūsmu.
5. Ja zīdainis ir bezsamaņā, apstājas elpošana, mutē nav svešķermeņa (vizuāli nav redzams), tad veic atdzīvošanas pasākumus.

Ja aizrijies bērns, tad arī – pieliec bērnu un veic 5 sitienus starp lāpstiņām virzienā uz galvu.

Ja atklepošana neizdodas, mēģini palīdzēt, nostājoties aiz bērna un ar dūri spiežot uz vēdera 5 reizes.

Kamēr bērns ir pie samaņas un nav atklepojis, turpina pārmaiņus 5 sitienus un 5 grūdienus. Ja elpošana apstājas, mutē nav svešķermeņa (vizuāli nav redzams), tad veic mākslīgo elpošanu.

Reklāma
Reklāma

Pie sociālo mediju platformas “X” ieraksta, kurā parādīta pamācība, kāda lietotāja dalījās savā pieredzē: “Kā cilvēks, kurš negaidīja, ka šo vajadzēs, apstiprinu. Galvenais sitienu pa muguru izdarīt tā, lai uztaisītu jaudīgu spiedienu uz elpceļiem. Tad pat ledene izsprāgs laukā. Bet nu… labāk ledenes vispār nedot.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.