Foto – Shutterstock

Taisnu muguru! Eksperimentā izvēlamies labāko stājas korektoru 2

Sēdēt un stāvēt ar līku muguru – tas ir nelāgs ieradums, no kura ļoti grūti atbrīvoties. Ko darīt vecākiem, ja bērns vienmēr sēž sakumpis? Nepārtrauktie aizrādījumi iztaisnot muguru iedarbojas tikai uz dažām minūtēm… Varbūt ņemt talkā stājas korektorus? Šoreiz eksperimentējam, cik efektīvi tie palīdz iztaisnot muguru, lietojot katru dienu trīs mēnešu garumā.

Reklāma
Reklāma

Laiku nozog dators 


Kokteilis
Katram cilvēkam ir sava piemērotākā un veiksmi nesošākā krāsa, ko var noteikt pēc dzimšanas datuma. Noskaidro savējo!
RAKSTA REDAKTORS
Ineses Supes cīņa turpinās: “Kad iznācu no ķirurga kabineta, es apraudājos, jo man gribējās iznākt kā uzvarētājai, bet tā pagaidām nesanāk”
Vai zināji, ka šie ieradumi veicina mūsos skumjas un nomāktu garastāvokli?
Lasīt citas ziņas

Fizioterapeiti vērš uzmanību, ka stājas problēmas ir cieši saistītas ar fizisko kustību trūkumu bērnu un pusaudžu ikdienā. Dators un televizors nozog viņu brīvās stundas, ko normāli būtu pavadīt ārā spēlēs un rotaļās, peldot, braucot ar divriteni, dodoties pārgājienos un garās pastaigās. Aizbraucot uz laukiem, pat sniega bagātā ziemā apkārtējie pakalni un pauguri klusi un tukši – bez bērnu smiekliem un sajūsmas saucieniem.

Arī manā bērnības zemē uz vietējā kalna vairs neredz šļūkātājus. Vēl pirms desmit gadiem bija jāizstāv rinda, lai laistos lejā, pēc tam atkal aši rāptos kalnā un gaidītu savu kārtu izbaudīt pāris sekunžu nobraucienu. Kur tad bērni – izauguši un citi vietā nav piedzimuši? Bērni jau esot, bet kurš tad viņus varot atraut no datora ekrāna… Tāda ir realitāte daudzviet, un mazkustība ļoti sabojā bērnu un pusaudžu veselību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mugurkaula skriemeļu pārkaulošanās process visātrāk (14–16 gadu vecumā) noslēdzas jostas daļā, bet visa mugurkaula augšana beidzas tikai 21–25 gadu vecumā, tāpēc arī studiju laikā vēl daudz var darīt, lai iztaisnotu savu mugurkaulu.

Nevis zāģēt, bet rīkoties!


Ir ļoti nogurdinoši kā patafonam visu dienu skandināt: “Taisnu muguru, taisnu muguru!” Bērns skaišas, arī vecākiem garastāvoklis sabojāts. Bet pats galvenais – bez rezultāta! Vecāku rīcība šādās situācijās ir atšķirīga: vieniem apnīk, un viņi atmet ar roku – ja gribi visu dzīvi staigāt kā kuprītis ar sakumpušu muguru, tava darīšana! Otrie, cik nu atļauj nervi un pacietība, turpina zāģēšanu. Trešie meklē risinājumu, ved bērnu uz ārstniecisko vingrošanu, konsultējas ar fizioterapeitu, iegādājas stājas korektorus, kas sola līdzēt iztaisnot muguru. Konkrētajā situācijā un eksperimentā muguras taisnošanas mērķis ir uz priekšu ieliektu plecu un paša mugurkaula iztaisnošana vertikālā stāvoklī. Ja radušās izteiktas skoliotiskas pārmaiņas, klīnikas “Premium Medical” fizioterapeite Sanita Ārgale iesaka labāk vērsties pie ortopēda, kurš izvērtēs katru individuāli un ieteiks piemērotāko korseti vai ierīci. Ja problēma ir nopietna, šādas ierīces noteikti nevajadzētu iegādāties bez ārsta speciālista konsultācijas.

Stājas korektori 


Ražotāji sola zilus brīnumus – viņu izstrādājumi spējot iztaisnot muguru pāris mēnešu laikā. Reklāmu papildina gana iespaidīgi fotoattēli pirms un pēc stājas korektora lietošanas. Lai pārliecinātos, kā tie strādā, izmēģinājām trīs dažādus muguras taisnotājus.

Gumijas lences ir lētākais variants – maksāja vien 5,50 eiro, tomēr nauda izmesta vējā… Lai gan reklāmās apgalvots, ka šāds stājas korektors spēj atliekt plecus atpakaļ, iztaisnojot muguru, patiesībā tas ir malds. Gumija ir tik elastīgs materiāls, ka nespēj likt mugurai iztaisnoties, lai kā nostieptu plecu lences. Nostiepšana notiek, saīsinot lenci, proti, jāizgriež gabaliņš gumijas un jāsašuj no jauna.

Papētot šā modeļa piedāvājumu citviet pasaulē, atklājās, ka ārzemju interneta veikalos tāds maksā tikai 1 eiro, bet pārdevējs no Ķīnas piedāvā to atsūtīt par 40 centiem! Diemžēl no šā izstrādājuma nav nekāda labuma – uzliekot tas rada vien nedaudz nepatīkamu sajūtu padusēs, jo cieši piespiež apģērbu, bet panākt efektu muguras taisnošanā neizdevās.

Ir pieejami līdzīgi korektori ar platākām gumijas lencēm un papildu gumiju, kas apņem krūškurvi ribu vidusdaļā, bet arī šiem modeļiem gumijas ar laiku izstiepjas. Stājas korektoram ar skaņas signālu ir stingras, viegli regulējamas plecu siksnas, tās var izmantot gan bērni no 7 gadu vecuma, gan pieaugušie. Cena – 40 eiro. Lai korektors darbotos, svarīgi to pareizi uzvilkt, lai stiprinājums ar pīkstuli atrastos zem lāpstiņām, nevis spranda daļā. Izdzirdot par korektora iegādi, pusaudzis protestē: es nekad to nevilkšu uz skolu! Taču, lai sasniegtu efektu, stājas korektors nav jānēsā visu laiku. Tā izstrādātājs ārsts rehabilitologs iesaka lietot divas vai trīs reizes dienā pa 10–15 minūtēm (ilgākais – pusstundu). Tiklīdz muguru kaut nedaudz sašķiebj vai saliec, korektors iepīkstas.

Reklāma
Reklāma

Eksperimenta laikā divpadsmitgadīgs pusaudzis korektoru nēsāja divas reizes dienā pa 20 minūtēm. Tika atrasts labs risinājums: tiklīdz pilda mājasdarbus, uzliek korektoru. Pirmajās dienās pīk­stoņa atskanēja gandrīz katru minūti, pēc nedēļas – pāris reižu dienā, vēlāk – nemaz. Pīkstošais korektors bija iemācījis sēdēt pareizi.

Pēc trim mēnešiem mugura bija ievērojami iztaisnojusies.

Fizioterapeites S. Ārgales komentārs: šis stājas korektors paredzēts plecu joslai, taču ļoti bieži skoliotisku pārmaiņu cēlonis ir zemākos mugurkaula segmentos. Korsetes veida stājas korektors palīdz iztaisnot ne vien plecus, bet arī mugurkaulu zem lāpstiņām. Atkarībā no ražotāja šie stājas korektori vairāk vai mazāk nospriego, satur mugurkaulu. Latvijā tie maksā 12–24 eiro, ārzemju interneta veikalos – sākot no 7 eiro.

Protams, korektors nav brīnumlīdzeklis, tas arī nevar aizstāt muguras muskuļus, taču palīdz atcerēties, kā pareizi jāsēž. Galvenais ir izveidot pozitīvu ieradumu. Ja šo korektoru pareizi uzliek, ar līku muguru sēdēt ir ļoti neērti, un, papildus ik rītu pildot fizioterapeita izstrādāto vingrojumu kompleksu, rezultāti neizpaliks.

Fizioterapeites S. Ārgales komentārs: šo korsetes veida korektoru ieteicams likt tikai tad, ja paredzēta ilgstoša statiska slodze, bet pārējā laikā lai muguras muskuļi aktīvi iesaistās paši.

Secinājums. Mēģināt iztaisnot muguru ar eksperimentā aplūkotajiem stājas korektoriem var tikai tad, ja radušās nelielas skoliotiskas pārmaiņas, bet… vai tas vispār vajadzīgs? Ārsti uzsver, ka stājas defekti visbiežāk veidojas bērniem un pusaudžiem ar vāji attīstītiem muguras muskuļiem. Lai nostiprinātu ķermeņa muskulatūru, nepieciešamas fiziskās aktivitātes (piemēram, ārstnieciskā vingrošana, peldēšana), kas nav traumatiskas un labi nodarbina visas muskuļu grupas. Ļoti jāseko līdzi, kā bērns sēž pie galda, jāpārliecinās, vai galds un krēsls atbilst bērna augumam.

Kvalitatīvs stājas korektors


1. Veicina pareiza mugurkaula izliekuma atjaunošanu.

2. Optimizē vertikālo slodzi uz mugurkaulu un normalizē muskuļu tonusu.

3. Korekcijas process notiek lēni, bez sāpēm un nepatīkamām sajūtām.

4. Ķermeņa augšdaļas iztaisnošanas mehānisms darbojas ar lencēm un stiprinājuma siksnu mugurkaula izliekuma garumā.

5. Lences var viegli regulēt, lai korektoru pielāgotu mugurkaulam, ļaujot organismam pakāpeniski pierast, un soli pa solim labotu deformāciju.

UZZIŅA


• Pareiza stāja: galva stāv taisni, pleci nolaisti un pavisam nedaudz atvirzīti atpakaļ, vēders ievilkts un krūtis mazliet izvirzītas uz priekšu.

• Līka mugura – tas nav tikai vizuāls defekts, bet gan negatīvi ietekmē visa organisma veselību kopumā. Plaušas saspiestas, tāpēc nepareizi elpojam, ir traucēta pilnvērtīga skābekļa piegāde šūnām, sirdij grūtāk strādāt, veidojas dažādas mugurkaula patoloģijas, kas ar gadiem var pāraugt nopietnās saslimšanās, radīt neciešamas sāpes.

• Vidēji 70–80% bērnu ir stājas problēmas. Tas ir satraucošs rādītājs, jo cilvēks ar līku vai šķību muguru nevar būt patiešām vesels.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.