Foto: pexels.com

Tas daudz ko izskaidro: zinātnieki nosaukuši nedēļas trauksmaināko un depresīvāko dienu 0

Ne visas nedēļas dienas vienlīdz labvēlīgi ietekmē mūsu pašsajūtu un organismu. Jauns starptautisks pētījums atklāj, ka noteikta nedēļas diena var ietekmēt bioķīmiskos procesus organismā daudz nopietnāk, nekā iepriekš domāts, raksta “The Independent”.

Reklāma
Reklāma
Lūk, kas notiks, kad tu nomirsi: ķermeņa “evolūcija”
Drošība par saprātīgu cenu: uzticamākās un drošākās lietotās automašīnas līdz 10 000 eiro
Kokteilis
6 labi pamanāmas pazīmes, kā sargeņģelis cenšas mūs ikdienā brīdināt: pazūd elektrība, šermuļi skrien pār kauliem…
Lasīt citas ziņas
Izrādās, ka nedēļas sākums ne tikai ietekmē garastāvokli, bet var izraisīt arī ilgstošas fizioloģiskas izmaiņas, kas saistītas ar depresiju un stresu.

Honkongas Universitātes pētnieki analizēja vairāk nekā 3500 dalībnieku datus, izmantojot Anglijas ilgtermiņa novecošanas pētījumu (ELSA). Runa bija par gados vecākiem cilvēkiem, kuriem tika pētīts stresa hormonu līmenis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rezultāti parādīja, ka cilvēkiem, kuri pirmdienās izjuta trauksmi, kortizola līmenis bija vidēji par 25 % augstāks. Pārsteidzoši — šī tendence bija novērojama ne tikai strādājošajiem, bet arī pensionāriem.

Zinātnieki secina, ka pirmdienas tuvošanās ir tik dziļi iesakņojusies cilvēka bioloģiskajos ritmos, ka izraisa fizioloģisku stresa reakciju neatkarīgi no darba vai ikdienas grafika.

Pētnieki skaidro, ka šo reakciju izraisa tā dēvētā hipotalāma–hipofīzes–virsnieru ass (HPA ass) — sistēma, kas regulē kortizola izdalīšanos organismā.

Ja tā tiek aktivizēta pārāk bieži, īpaši hroniski, pieaug risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, paaugstinātu asinsspiedienu un novērojamas arī imunitātes problēmas.

Ārsti atgādina arī par citiem pētījumiem, kas liecina — pirmdienās ievērojami pieaug infarktu skaits, dažkārt pat par 20 %. Tas nav nejaušs sakritību kopums, bet gan iespējams apliecinājums tam, ka organisms bioloģiski reaģē uz nedēļas sākumu kā uz stresa stimulu.

Pētījumā konstatēts, ka paaugstināts stresa līmenis pirmdienās ir ne tikai tiem, kuri aktīvi strādā, bet arī cilvēkiem, kuri vairs nav profesionāli nodarbināti.

Tas liecina, ka pirmdienas trauksme drīzāk sakņojas cilvēka dabiskajos bioloģiskajos ritmos, nevis ārējos apstākļos — tie ir ieradumi, kas gadu gaitā nostiprinājušies līdz ar  iknedēļas darba ciklu atkārtošanos.

Šie atklājumi ļauj paraudzīties uz depresijas un sirds slimību profilaksi no jauna skatupunkta.

Ja pirmdiena patiešām izraisa pastāvīgu stresa reakciju, iespējams, ir pienācis laiks pārdomāt mūsu ierasto darba un atpūtas režīmu.

Ārsti norāda, ka, zinot, kā nedēļas dienas ietekmē cilvēka fizioloģiju, var izstrādāt efektīvākus stresa mazināšanas pasākumus — īpaši gados vecākiem cilvēkiem.

Tās varētu būt vienmērīgākas pārejas no brīvdienām uz darba dienām, pārdomāta dienaskārtība vai arī psiholoģiski atbalsta pasākumi, kas palīdz samazināt ar pirmdienām saistīto trauksmi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.