Ilustratīvs foto

Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 17

Mazgāšanās dušā, visticamāk, ir daudzu ikdienas paradums, jo personīgā higiēna taču allaž ir saistīta ar tīrīgumu un veselīgumu! Bet, vai  šāda cītīga un bieža mazgāšanās patiešām ādai dara vienīgi labu un kā saprast, kādu mazgāšanās līdzekli izvēlēties – skaidro „Mēness aptiekas” farmaceite Lida Fevraļeva.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Izpētīts, ka aptuveni divas trešdaļas amerikāņu un 80% austrāliešu mazgājas dušā katru dienu. Turpretī Ķīnā aptuveni puse aptaujāto cilvēku atzinuši, ka dušā vai vannā mazgājas tikai divas reizes nedēļā.

Ikdienas mazgāšanās rituālu cilvēki apgūst bērnībā, un pubertātes posmā tas parasti kļūst par ieradumu, ko piekopj visa mūža garumā. Tomēr, vai esat kādreiz sev pamatojuši, kādēļ mazgāties tik bieži?

CITI ŠOBRĪD LASA

„Iespējams, atbilde ir: mazgāties bieži ir veselīgi,” min „Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva. Apdomāsim kārtīgi! „Šķiet, ka lielākajai daļai cilvēku ikdienas duša tomēr vairāk ir saistīta ar ieradumu un dzīves laikā izveidojušos pieņēmumu, ka tas ir labi, nevis ar nepieciešamību,” skaidro farmaceite.

Vai ir iemesls mazgāties dušā katru dienu?

Cilvēki var ne tikai uzskatīt biežu mazgāšanos par labāku veselībai, bet arī izvēlēties dušu katru dienu vairāku citu iemeslu dēļ. Tie varētu būt, ka duša:

  • atslābina un noņem stresu;
  • palīdz pamosties;
  • duša ir obligāta nepieciešamība pēc treniņa;
  • bažas, ka bez mazgāšanās katru dienu ķermenis nelāgi odīs.

“Katram ir savi iemesli, kāpēc lietot dušu katru dienu vai pat vairākas reizes dienā. Īpaši, ja bail, ka sviedru smaka varētu ietekmēt personiskās vai darba attiecības. Tomēr tas, kas tiek uzskatīts par pieņemamu, dažādās kultūrās atšķiras.

Jāatzīst, ka arī intensīvam mazgāšanās līdzekļu piedāvājumam, visticamāk, ir liela ietekme (varbūt pat pārlieku liela!) uz to, kā veidojas sabiedrības mazgāšanās paradumi. Tomēr, runājot par biežas mazgāšanās ietekmi uz veselību, nav pamatojuma, ka bieža mazgāšanās būtu veselībai labāka.

Ir gadījumi, kad ikdienas duša var pat kaitēt veselībai!” komentē „Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva.

Kāda tad biežas mazgāšanās ietekme uz mūsu veselību?

Normālu, veselīgu ādu pārklāj tauku slānis, “labās” baktērijas un citi mikroorganismi. Beršana un pārmērīga ziepju lietošana mazgāšanās laikā šo slāni likvidē, īpaši, ja ūdens ir karsts. Tādējādi:

Reklāma
Reklāma
  • āda var kļūt sausa, kairināta vai niezēt;
  • sausa, saplaisājusi āda ir vairāk pakļauta dažādām baktērijām un alergēniem, ļaujot rasties ādas infekcijām un alerģiskām reakcijām;
  • antibakteriālās ziepes iznīcina arī labās baktērijas un izjauc mikroorganismu līdzsvaru, veicinot izturīgāku, mazāk draudzīgu organismu (izturīgāku pret antibiotikām) „iekārtošanos” uz ādas;
  • lai radītu aizsargājošas antivielas un imūnsistēmas atmiņu, mūsu imūnsistēmai ir nepieciešama zināma normālu mikroorganismu un citu apkārtējās vides faktoru iedarbības stimulācija. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ daži pediatri un dermatologi neiesaka bērnus vannot katru dienu. Biežas mazgāšanās var pazemināt imūnsistēmas spēju veikt savu darbu.

Farmaceite Linda Fevraļeva vēl piebilst: “Ir arī citi iemesli pārdomāt savus biežos mazgāšanās ieradumus. Piemēram, ūdens, ar ko mazgājamies, kaut nelielā daudzumā, taču var saturēt sāļus, smagos metālus, hloru, fluorīdu, pesticīdus un citas ķīmiskas vielas. Tātad, lietots bieži un lielā daudzumā, tas, iespējams, var radīt dažādas veselības problēmas.”

Iemesli mazgāties retāk

Nav ideālās receptes, cik bieži mazgāties. Protams, ja darba specifikas vai citu apstākļu dēļ ķermenis kļūst netīrs, sasvīdis, tad ir jāmazgājas bieži. Jāpievērš uzmanība arī mazgāšanās laikam – pietiek ar īsu – triju, četru minūšu pavadīšanu zem ūdens strūklas.

“Vienmēr vajadzētu atcerēties par mazgāšanās ilguma samazināšanu un par to, ka ādas veselībai draudzīgāks ir remdens ūdens, nevis karsts, jo karstā ūdenī zūd ādas dabīgās taukvielas. Tāpat jāņem vērā, ka cītīga ādas beršana ar sūkli, ikreiz esot dušā vai vannā, arī nav nepieciešama. Pēc mazgāšanās miesu nosusina ar viegliem dvieļa pieskārieniem, nevis rīvējot,” iesaka „Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva.

Bez jau labi zināmām cietajām ziepēm liels ir gela vai krēma veida mazgāšanās līdzekļu piedāvājums, pieejami arī eļļas tipa līdzekļi.

“Pirms izvēlēties īsto, jāizvērtē mazgāšanās paradumi un noteikti jāzina savas ādas tips. Ja ir normāla āda un ierasts (vai ir nepieciešamība) mazgāties bieži, iesaku izvēlēties dušas želeju vai krēmu, kas neizjauc ādas pH līmeni un saglabā hidrolipīdu slāni jeb skābo ādas mantiju, kas ādu pasargā no izžūšanas.

Ja tā jau ir sausa, mazgāšanās līdzeklim vajadzētu būtu maigam, ar mitrinošām un/vai ādu barojošām sastāvdaļām, piemēram, glicerīnu, dekspantenolu, lipīdiem,” skaidro farmaceite Linda Fevraļeva un piebilst, ka  sausas un jutīgas ādas īpašniekiem noteikti nevajadzētu izvēlēties mazgāšanās līdzekli ar parabēniem, krāsvielām, sulfātiem un smaržvielām.

Ja ādas attīrīšanas rituālā ir vēlme lietot arī skrubi, jāizvēlas tādu, kas maigi attīra ādu un saudzīgi noņem ādas atmirušās šūnas, turklāt to nevajadzētu lietot biežāk kā reizi vai divas nedēļā.

Var padomāt par dušas alternatīvu – piemēram, lai vakarā gūtu nomierinošu efektu, izmantot siltu ūdens vanniņu pēdām, iedzert nomierinošu tēju.

“Ieradumam ir milzīgs spēks un varbūt ir grūti iedomāties, kā var ik dienu neiet dušā. Taču, ja vienīgais biežās dušošanās arguments ir “tas nāk par labu manai veselībai”, tad pāris mazgāšanās reizes nedēļā varētu izlaist!” aicina “Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva.

Izmantoti Hārvardas medicīnas skolas (Harvard Health Publishing) vietnes materiāli.

„Mēness aptieka” ir farmācijas nozarē mīlētākais un atbildīgākais zīmols Latvijā. Iedzīvotāju aptaujā, izmantojot īpašu starptautiski atzītu metodoloģiju, Latvijas mīlētāko zīmolu TOP trešo gadu pēc kārtas „Mēness aptieka” ieguvusi pirmo vietu farmācijas nozarē.

„Mēness aptieka” ir ilgtspējīgākais zīmols Baltijā veselības nozarē. Par to liecina jaunākie Eiropas Ilgtspējīgu zīmolu indeksa (Sustainable Brand Index) rezultāti. „Mēness aptiekai” kā visā Latvijā pieejamam aptiekas zīmolam ilgtspēja iedzīvotāju vērtējumā ir būtisks rādītājs.

www.menessaptieka.lv