Kas ir sistēmfenomenoloģija? 15

Sistēmfenomenoloģiju, ko savā darbā izmanto L. Šīrona, Eiropā izplatījis vācu mācītājs Berts Helingers, kurš, būdams misionārs Āfrikā, tās tehniku noskatīja no vietējiem cilšu šamaņiem. Sistēmfenomenoloģijas pamatā ir uzskats, ka cilvēks nav ‘vientuļa sala’, bet savas dzimtas un dvēseles loku dalībnieks.Pasaulē šai sistēmai gan ir ļoti daudz arī citu nosaukumu. Piemēram, tā tiek saukta arī par Helingera terapiju.

Ko bērniem nodara, a vecāki salīdzina viņus savā starpā, kādu izceļot?

Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Atbild psiholoģe Jolanta Segliņa-Gluškova: Vecāki parasti salīdzina, gribot bērnu kaut kādā veidā ietekmēt – stimulēt bērna uzvedību vai attieksmi vēlamajā virzienā, taču neapzinās, ka salīdzināšanai var būt pretējs, tātad negatīvs efekts, un tā vietā, lai bērns sāktu censties līdzināties dotajam paraugam (brālim vai māsai), tieši otrādi – viņš zaudē vēlmi un motivāciju censties un pierādīt, bērns var sākt justies neiederīgs, neveiksminieks, nespējīgs, un šāda veida sajūta rada pašapziņas trūkumu. Tālāk dzīvē un pieaugušā vecumā nemīlestības sajūtas pieredze var sagādāt lielas grūtības sava potenciāla realizēšanā.

Bērni noslēdzas sevī, kļūst atturīgāki, distancējas no citiem. Jo vairāk redzama un bērnam jūtama šī nevienlīdzība un salīdzināšana, jo vairāk tas ietekmē bērna psiholoģisko labklājību un attīstību.

Reklāma
Reklāma
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.