Foto: AP/Scanpix/LETA

Vai bija pareizi, ka divpadsmitgadniekiem deva tikpat lielu vakcīnas devu kā pieaugušajiem? 45

Regīna Olševska, “Skola & Ģimene”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Tagad pret Covid-19 sākuši potēt bērnus līdz 12 gadiem. Devas būšot daudz mazākas nekā pieaugušajiem. Bet vai bija pareizi, ka divpadsmitgadniekiem deva tikpat lielu vakcīnas devu kā pieaugušajiem? Sandra Rīgā

Zāļu valsts aģentūras sabiedrisko attiecību nodaļas speciāliste Tanita Tamme-Zvejniece: Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) vakcīnas “Comirnaty” lietošanas paplašināšanu pusaudžiem no 12 līdz 15 gadu vecumam rekomendēja šī gada 1. jūnijā, balstoties uz vakcīnas ražotāja veikto klīnisko pētījumu par vakcīnas efektivitāti, iedarbību un drošumu šajā vecumposmā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis pētījums, kurā piedalījās 2260 pusaudži vecumā no 12 līdz 15 gadiem, tika veikts saskaņā ar “Comirnaty” pediatriskās izpētes plānu (PIP), kuru apstiprināja EZA Pediatriskā komiteja.

Klīniskajā pētījumā tika secināts, ka vakcīna bērniem no 12 līdz 15 gadu vecumam ir iedarbīga un droša tieši tādā pašā devā un daudzumā, kā personām no 16 gadu vecuma.

Pētījums liecināja, ka “Comirnaty” ierosinātā imūnā atbilde šajā grupā bija salīdzināma ar imūno atbildi vecuma grupā no 16 līdz 25 gadiem (imūnā atbilde noteikta, balstoties uz antivielu līmeni pret SARS-CoV-2). “Comirnaty” iedarbība tika aprēķināta, balstoties uz datiem par gandrīz 2000 bērnu vecumā no 12 līdz 15 gadiem bez iepriekšējām infekcijas pazīmēm.

Šie bērni saņēma vakcīnu vai placebo (zāles nesaturošu injekciju), nezinot, kuru no injekcijām saņēmuši. No 1005 bērniem, kuri saņēma vakcīnu, neviens nesaslima ar Covid-19, salīdzinājumam – no 978 bērniem, kuri saņēma zāles nesaturošo injekciju, saslima 16. Tas nozīmē, ka šajā pētījumā vakcīnai aprēķinātā iedarbība Covid-19 novēršanā bija 100%, lai gan patiesais lielums varētu svārstīties no 75 līdz 100%.

Redakcijas piebilde: jautājums gan bija nevis par devas efektivitāti, bet gan par to, vai nebūtu pieticis arī ar mazāku devu. Diemžēl Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, kuras speciālisti līdz šim parasti komentēja ar bērnu vakcināciju saistītos jautājumus, uz šo žurnāla “Skola & Ģimene” jautājumu ieteica sazināties ar Oskaru Šneideru, kurš pārņēma komunikācijas rūpi par Imunizācijas valsts padomi.