Foto – LETA

VM grib ierobežot kompensējamo medikamentu pieļaujamo cenu līdzvērtīgiem medikamentiem 0

Veselības ministrija (VM) publiskajai apspriedei nodevusi jaunu politisko iniciatīvu, ar kuru plāno ierobežot kompensējamo medikamentu pieļaujamo cenu medikamentiem ar identisku aktīvo vielu, ceturtdien žurnālistiem sacīja veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Notriektā tautumeita 10
Lasīt citas ziņas

Pēc politiķes paustā, VM iecerējusi ieviest cenu “koridoru” kompensējamām zālēm, ierobežojot pieļaujamo kompensējamo medikamentu ar identisku aktīvo vielu cenu līdz 100% no zemākās cenas, proti, starpība starp lētāko un dārgāko medikamentu būtu 100%. Lietuvā jau esot ieviesta līdzīga sistēma, bet prasības ir stingrākas – uzcenojums nevar būt lielāks par 60%.

Izmaiņas varētu skart apmēram 200 medikamentus kompensējamo zāļu sarakstā, norādīja VM pārstāvji, piebilstot, ka dažkārt zāļu cenas uzcenojums līdzvērtīgiem medikamentiem mēdz būt pat 800%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Čakša norādīja, ka gadu laikā medikamentiem ar zemāko cenu tā ir samazinājusies, savukārt populārajiem medikamentiem cena jau ilgstoši nav mainījusies. Tas nozīmējot, ka, ja pacientam tiek izrakstīts populārais medikaments, viņš piemaksās gandrīz divas reizes vairāk nekā to kompensē valsts.

Būtībā šī iniciatīva nozīmētu, ka tie medikamenti, kuriem ražotājs nebūtu gatavs samazināt cenu, tiktu izslēgti no kompensējamo medikamentu saraksta. Pieredze Lietuvā gan liecinot, ka zāļu ražotāji ir gatavi samazināt cenu, turklāt zaļu ražotājiem tiks piedāvāts pārejas periods līdz nākamā gada 1.janvārim, skaidroja VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Ministrijā norāda, ka līdzvērtīgas efektivitātes medikamentu sastāvā ir tā pati aktīvā jeb ārstējošā viela, kas ir oriģinālajos preparātos – tāpēc to terapeitiskā efektivitāte, piemērojot tādas pašas devas, ir līdzvērtīga. Patentbrīvie medikamenti tiek reģistrēti un nonāk tirgū tikai tad, ja zinātniski ir pierādīta to bioekvivalence jeb spēja nodrošināt oriģinālajiem preparātiem atbilstošu ārstniecisko iedarbību. Tas nozīmēs, ka gadījumā, ja farmācijas uzņēmums nebūs gatavs samazināt cenu un tā medikamentu nāksies izslēgt no kompensējamo zāļu saraksta, pacienti no tā necietīs.

Patlaban, ja pacientam ir nozīmēts dārgāks medikaments, kuram ir līdzvērtīgas efektivitātes lētāks medikaments, pacients ir spiests ievērojami pārmaksāt par zālēm. Statistikas dati liecina, ka pērn pacienti, iegādājoties nereferences jeb dārgākus kompensējamos medikamentus samaksājuši 25 miljonus eiro. Lielu daļu no šīs summas viņi būtu varējuši ietaupīt, uzskata ministrija.

Pēc Čakšas teiktā, VM mērķis ir iegūt medikamentus par vislabāko cenu, lai palīdzētu pēc iespējas lielākam pacientu skaitam. Cenai jābūt zemākai par Igaunijas un Lietuvas medikamentu cenām, piebilda ministre.

Reklāma
Reklāma

Cenu ierobežošana jeb pieļaujamais cenu “koridors” pēc ekspertu novērtējuma sekmīgi darbojoties vairākās valstīs, un rezultātā samazinās pacientu līdzmaksājumi par zālēm. Ministre norādīja, ka šādas cenu politikas ieviešana ir pacientu interesēs.

Ministrijā jau sagatavots grozījumu projekts Ministru kabineta noteikumiem, kas nosaka zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību. Lai tas stātos spēkā tas jāapstiprina Ministru kabinetā. Plānots, ka jaunā kārtība stātos spēkā no 2019.gada 1.janvāra. Pagaidām gan VM esot grūti prognozēt, cik ātri šo grozījumu virzīšana notiks, jo viss būšot atkarīgs no turpmākajām diskusijām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.