Foto: Chadamas Tuammee/Shutterstock

Zāļu vietā – kompreses. Iesaka ārste un dziedniece Dzintra Bankova 1

Mūsdienu tehnoloģiju laikmetā esam aizmirsuši daudzus vienkāršus un lētus ārstniecības līdzekļus, piemēram, kompreses, kas var lieti noderēt zāļu vietā, lai mazinātu sāpes un dziedētu dažādas kaites.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Komprese šķīdina un uzsūc lieko, kas radies slimības gaitā, nodrošina siltumu vai vēsumu, veicinot izveseļošanos, atgādina ārste un dziedniece Dzintra Bankova. To klāsts ir ļoti plašs gan izmantojamā materiāla, gan iedarbības ziņā. Bieži vien katrā gadījumā vispiemērotāko var ieteikt tikai ārsts vai dziednieks.

Ar augu spēku

Kompreses iedarbību iespējams pastiprināt ar dažādām piedevām, piemēram, ārstniecības augiem, māliem, dūņām un pārtikas produktiem ar dziednieciskām īpašībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Var izmantot dažādu zālīšu novārījumus, pindas – ar augiem un dabas vielām pildītus maisiņus, kuriem cauri laiž karstu tvaiku, lai ar uzspiedieniem un masējošām kustībām aktivizētu enerģētiskos punktus, kā arī pirtī veikt dažādus ietinumus.

Pret nagu sēnīti un papēžu plaisāšanu lieliski noder papeļu vai apšu pumpuru izvilkums eļļā vai degvīnā.

Pēc pirts vai vannas pēdām uzliek šajā šķidrumā samitrinātu vates kompresi, pārklāj ar plēvi un uzvelk vilnas zeķi. Kā liecina Dzintras Bankovas pieredze – šādi dziedinoties, nagi pēc vienas sezonas kļūst mīksti un jaunie ataug veseli.

Vēnu iekaisuma izraisītas sāpes palīdz remdēt kastaņu ziedu degvīna uzlējums, ar kuru katru vakaru norīvē kājas. Var arī kastaņu bumbuļus nomizot, sadrupināt, izžāvēt un samalt kafijas dzirnaviņās, samaisīt ar eļļā samērcētu rupjmaizi un piesaitēt pie vēnu mezgliem.

Vasaras vakarā pirms gulētiešanas vēnām var uzlikt jauno bērzu lapiņu kompresi, un no rīta kājās būs jūtams atvieglojums. Savukārt ziemā tās var aizstāt ar karstām izdauzītām kāpostu lapām.

Noberzumu, izsitumu un pūtīšu dziedēšanai noderēs kliņģerīšu ziedlapiņu eļļas uzlējuma komprese.

Uz pārpūlētām, iekaisušām acīm var paturēt marlītē svaigi sarīvēta kartupeļa putriņu, pašu audzēta gurķa šķēlīti, ķimeņu sēklu novārījumā samitrinātu drāniņu vai kumelīšu tējas maisiņus. Ja tas diskomfortu nemazina, jādodas pie ārsta.

Pret spondilozes izraisītām sāpēm noderīga būs alvejas sulas, medus un degvīna maisījuma komprese.

Izmežģījuma vai lūzuma gadījumā smeldzi remdēs un dzīšanu veicinās sasmalcinātas vērmeles lakstu putriņa.

Siltu vai vēsu?

Ja ir trausls miegs vai uz nervu pamata radušās asinsrites problēmas, atslābinās un nomierinās istabas temperatūras ūdenī samērcēts ietinamais, ko patur vismaz stundu.

Reklāma
Reklāma

Sākoties drudzim un augstai temperatūrai, ieteicamas aukstas kompreses, kas izraisa svīšanu. Visu ķermeni vai atsevišķas vietas ietin aukstā ūdenī samērcētā drānā, virsū liek plēvi, siltu segu un šādi paguļ līdz divām stundām. Sviedru izdalīšanās liecina par organisma aizsargspēju aktivizēšanos. Parasti pēc šādas kompreses noņemšanas jūtams nogurums, kas pāriet saldā miegā.

Strauju asinsrites uzlabošanos un temperatūras krišanos, kā arī sāpju mazināšanos var panākt ar karstumu izvelkošu ledainu apliekamo.

To lieto, piemēram, asinsizplūduma, sastiepuma, izmežģījuma, elpceļu iekaisuma un artrīta gadījumā. Kad komprese sasilst, tā jāapmaina pret jaunu, līdz sākas kārtīga svīšana.

Ja bērnam sāp austiņa, kamēr tiek pie ārsta, tās sildīšana situāciju var saasināt. Atvieglojumu sniegs degvīna un ūdens maisījumā samitrināta komprese, ko uzliek uz auss, atstājot gliemežnīcu pilnībā neapsegtu. Austiņas ļoti jāsargā no bungplēvītes perforācijas, lai nepaliktu sekas uz mūžu – gan nirstot, gan sapūšot vējam.

Ausī nevajag bāzt nekādus dziedinošus svešķermeņus, ne pilināt kampareļļu.

Uz tās var vienīgi uzlikt marlītē ietītu salauzītu ģerānijas lapiņu un apsiet ar lakatu.

Ja auss iekaisumu bērnam izraisījis adenovīruss, viņš neprot izšņaukt deguntiņu un niķojas, pašsajūtas uzlabošanai pie nāsīm var paturēt vārītas siltas paipalu oliņas.

Migrēnas lēkmes gadījumā kādam palīdzēs vēsa komprese pakauša daļā, citam – uz pieres vai acīm, bet vēl kādam nāks par labu silti apliekamie. Šī ir kaite, kad katram meklējami atšķirīgi risinājumi.

Ja kartupeļu talkā vai grābjot lapas, vai citos fiziskos darbos samocīta mugura un radusies tūska, kas nospiež nervus, kā arī locītavu slimības saasinājuma gadījumā piemērotas ir atvēsinošas kompreses.

Karstas kompreses iedarbojas nomierinoši un atslābina savilktus muskuļus, mazina hronisku locītavu kaišu izraisīto diskomfortu, atvieglo kolikas gremošanas traktā, uzlabo aknu, nieru un urīnpūšļa darbību.

Pret locītavu kaitēm

Dzintras Bankovas pieredze liecina – kompreses labi palīdz mazināt locītavu sāpes, uzlabot to vielmaiņu un asinsapgādi.

Viņa iesaka vasarā izmantot dadža, ceļtekas, helēniju ālantes, ceriņu, vītola un bērza lapu kompreses un suteklīšus – karstus šo augu uzliekamos, kas visspēcīgāk iedarbosies pirtī. Savukārt ziemā vispiemērotākās būs kāpostu lapas vai vārītu kartupeļu masa ar sāli. Var izmantot arī vienkārši maisiņā sakarsētu sāli.

Elkoņa vai ceļgala sāpes var līdzēt remdēt kefīra vai rūgušpiena komprese, jo skābs iedarbojas atvelkoši.

Iekaisis ceļgals, kurā krājas šķidrums, ir jāvēsina. Šim nolūkam der ceļtekas, kāpostu vai helēniju ālantes lapas.

Ja reimatoīdā artrīta skartas locītavas ir karstas, sāpīgas un apsārtušas, ciešanas atvieglos vēsa sāls komprese. Sašaurinoties asinsvadiem, mazinās tūska un tiek noņemts liekais karstums. Pašsajūtu uzlabos saldētavā atvēsinātu lēcu vai zirņu maisiņš, taču to nedrīkst likt tieši uz ādas.

Savukārt, ja locītavas smeldz un no rīta grūti iekustēties, uzliek vārītu kartupeļu un sāls kompresi. Karsti apliekamie locītavām vislabāk palīdz ziemā. Ideāla procedūras vieta ir pirts. Lai nodrošinātos pret iespējamu alerģisku reakciju, pirms tam vēlams lietot kādu locītavu veselībai paredzētu ziedi. Tas īpaši svarīgi, lietojot kaltētas paparžu lapas, jo tās reizēm izraisa ādas apdegumu. Jāpiebilst, ka svaigas tādu problēmu nemēdz radīt.

Ilgtoša locītavu iekaisuma un kaulu sāpju mazināšanai var līdzēt tauksaknes suteklīši. Tiem der gan auga lapu sula un novārījums, gan svaigi sarīvēta vai pienā pavārīta sakne.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.