Foto – Valdis Semjonovs

Kā smiltsērkšķi lietot uzturā? 0

Zeltaini oranžās smiltsērkšķa ogas rudenī ievāc no dekoratīvā smiltsērkšķa koka. Atkarībā no šķirnes un ievākšanas laika vērtīgo vielu daudzums var svārstīties, bet visvairāk vērtīgo vielu ir vēlākā rudenī. Vislabāk vērtīgās vielas ogā saglabāt, tās sasaldējot, bet atkausēt ieteicams, atlaidinot istabas temperatūrā, izvairoties no karsēšanas.

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 11
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 46
Kadirovam daudz nav atlicis – viņš mirst. Čečenijas līdera nāve var ievilkt Putinu jaunā karā 144
Lasīt citas ziņas

Ogas var ēst svaigas vai pievienot ēdienam, taču visbiežāk tās tiek izmantotas sulas pagatavošanai, kuru izmanto divējādi. Augšpusē tai veidojas eļļaina bieza kārta, ko var izmantot krēmu gatavošanā vai ēst tāpat, izmantot kā aizdaru salātiem vai pat lietot kā kosmētisko masku. Apakšējā kārta ir vērtīgā, konservantiem bagātā biezsula, kuru vislabāk dzert svaigā veidā. Sulas koncentrētā sastāva dēļ cilvēkiem ar kuņģa darbības traucējumiem ieteicams to atšķaidīt ar ūdeni. Ogas var arī izžāvēt un veselas apliet ar medu vai arī pēc žāvēšanas saberzt pulverī, ko pievienot ēdienam, kokteiļiem u.c.

Smiltsērkšķu sulu iegādājoties veikalā, jāpievērš uzmanība tās krāsai, smaržai un garšai. Ja sula ir brūngana, nevis koša, bet smarža šķiet ierūgusi, nevis svaiga, tad sula ir pārlieku ilgi glabāta un nepareizi gatavota, pārāk daudz to karsējot. Tas savukārt nozīmē, ka sula zaudējusi lielu daļu vērtīgo vielu. Augšējam biezsulas slānim jāsatur vismaz ceturtā daļa no visa šķidruma. Ja tā nav, ogas visticamāk novāktas par agru vai sula ir atšķaidīta.

Smiltsērkšķis skaistumam

CITI ŠOBRĪD LASA

Ogu saturs labvēlīgi ietekmē arī matu, ādas un nagu stāvokli, ko atzinīgi novērtē arī kosmētikas ražotāji un kosmetologi. Visbiežāk kosmētikā tiek izmantota smiltsērkšķu eļļa, kas bagāta ar antioksidantiem. Tie veicina ādas šūnu dalīšanos, kas būtiska audu atjaunošanai. Eļļas sastāvs iedarbojas arī aizsargājoši, pasargājot ādu no brīvo radikāļu ietekmes. Smiltsērkšķim piemīt arī mitrinoša un mīkstinoša iedarbība, kas palīdz lokālu kairinājumu mazināšanā un rētu dziedēšanā. Smiltsērkšķu eļļa plaši tiek pielietota sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļu sastāvā, kā arī matu kopšanas līdzekļos un cita veida higiēnas izstrādājumos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.