Pirmo reizi mediķi tik kuplā skaitā piketēja pie Saeimas nama.
Pirmo reizi mediķi tik kuplā skaitā piketēja pie Saeimas nama.
Foto: Timurs Subhankulovs

Ar atvainošanos vien mediķiem nepietiks 2

“Mēs šodien esam sanākuši uz veselības aprūpes bērēm,” sacīja Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina, pirms pie Saeimas nama tika nolikts zārks un atskaņota sēru mūzika.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Pirmo reizi tik kuplā skaitā – ap pieciem tūkstošiem protestētāju, medicīnas māsas, viņu palīgi, ārsti, gan jaunie, gan vecākās paaudzes, arī rezidenti un visa plašā mediķu pulka atbalstītāji – piketēja pie Saeimas nama, lai spiestu politiķus pildīt pašu pieņemto likumu.

Lai mediķu algas turpinātu palielināt par 20% arī 2020. gadā, ir nepieciešami 120 miljoni eiro, taču piešķirta tikai puse. Aizvadītā gada nogalē, kad bija ievēlēta 13. Saeima, bet jaunā valdība vēl nebija izveidota, par labojumiem Veselības aprūpes finansēšanas likumā nobalsoja visu Saeimā ievēlēto partiju deputāti, izņemot Arvilu Ašeradenu (“Jaunā Vienotība”) un saskaņiešus Jāni Urbanoviču un Ivaru Zariņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējie divi plenārsēdē nepiedalījās, bet Ašeradens sacīja, ka viņam toreiz esot šķitis, ka nebūtu labi balsot par šādiem likuma grozījumiem, dodot grūti izpildāmus vai tikpat kā neizpildāmus solījumus, ja pat koalīcija nav izveidota.

“Vairs neticam nevienam politiķim, neceram, ka solījums tiks izpildīts. Nav nekādu pazīmju, ka kaut kas varētu mainīties,” saka topošais ārsts Roberts, kurš mācās Rīgas Stradiņa universitātes Ārstniecības fakultātes 5. kursā un arī strādā par ārsta palīgu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, un par darbu saņemot mazāk nekā lielveikalu pārdevēji.

Kopā ar saviem kursabiedriem pirmo reizi piedaloties šādā protesta akcijā, jo galvenais tā organizētājs ir Latvijas Jauno ārstu asociācija, kuru savukārt atbalsta Eiropas Jauno ārstu kopiena, tāpēc griboties šādā veidā solidarizēties ar citiem mediķiem, īpaši jaunajiem ārstiem.

“Viņi pieņem kompromisa budžetu, mēs to nepieņemam, jo veselības aprūpē kompromisu nav. Mums iedod minimālu resursu un saka – ārstējiet, bet ārstējiet tā, lai jums nav kļūdu,” sacīja Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes locekle Maija Radziņa.

“Mūs ir mēģinājuši apvainot, nomelnot, sanaidot, bet šodien esam vienoti kā nekad. Ja nebūs mūsu, tad nebūs arī tautai veselības,” klātesošos uzrunāja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārsts Roberts Fūrmanis.

Latvijas Jauno ārstu asociāciju atbalstīja arī Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Māsu asociācija, kā arī citas mediķu asociācijas un arī Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA).

Galvenais neizpildītā likuma virzītājs Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (“Attīstībai/Par”), tāpat kā Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) tika sagaidīti ar skaļiem protesta saucieniem.

Reklāma
Reklāma

Piketa dalībnieku radītais skaļais troksnis liecināja, ka šo politiķu sacīto neviens vairs nevēlas dzirdēt. Mūrniece, kā šādās reizēs tradicionāli pieklājas, uz sarunu Saeimas namā uzaicināja mediķu organizāciju pārstāvjus, lai nedaudz aprunātos, pieaicinot arī finanšu ministru Jāni Reiru un veselības ministri Ilzi Viņķeli.

Mūrniece pievienojās veselības ministrei, kura no rīta Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” bija atvainojusies mediķiem par neizpildīto likumu, un gan savā, gan Saeimas vārdā atvainojās par parlamenta iepriekš veikto nepārdomāto balsojumu mediķu atalgojuma pieauguma tempam, kas neatbilstot ekonomiskajām iespējām.

LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris pateicās Saeimas priekšsēdētājai par sarunu procesa nodrošināšanu, taču reizē uzsvēra, ka nepiekrīt Mūrniecei, ka būtu jāatvainojas par konkrētību mediķu atalgojuma paaugstināšanā, kas noteikta likumā. Bet pirms tam piedošanu par likuma nepildīšanu piketētājiem lūdza “Attīstībai/Par” Saeimas frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts.

Vēlāk sekoja Pavļuta pārstāvētās frakcijas paziņojums masu medijiem, ka par viltus cerību radīšanu mediķiem atvainojas visa frakcija, tajā skaitā arī Andris Skride. Šā atvainošanās procesa menedžere bija veselības ministre, kura jau partijas kongresā bija pamācījusi savus partijas biedrus šādi rīkoties.

Kamēr notika atvainošanās process, tikmēr daļa deputātu, kuri nepieder ne pie vienas frakcijas, kopā ar Zaļo un zemnieku savienības pārstāvētajiem parlamentāriešiem iesniedza priekšlikumu uzdot nekavējoties valdībai rast nepieciešamo finansējumu mediķu darba samaksas paaugstināšanai. Saeimas vairākums to noraidīja.

Politiķu atvainošanās nenobremzēs mediķu akcijas, jo to mērķis ir panākt, lai likums tiek izpildīts. Tāpēc no 8. līdz 13. novembrim visā Latvijā tiks īstenota akcija “Nolaid karogu, iededz sveci!”. Latvijas lielākajās ārstniecības iestādēs, ģimenes ārstu praksēs tiks aizdegtas sveces, kā arī pusmastā nolaists Latvijas karogs.