Foto – Shutterstock

Ar skalpeli pret aptaukošanos. Kas ir bariatriskā operācija 0

Lai atbrīvotos no liekajiem kilogramiem, reizēm ar diētas ievērošanu, badošanās kūrēm un fiziskajām aktivitātēm vien nepietiek. Kad nekas nav palīdzējis un svars atgriezies ar uzviju, paliek vēl viena iespēja – bariatriskā operācija.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

Pārlieku korpulents cilvēks nav vizuāli pievilcīgs, jūtas psiholoģiski slikti, ar grūtībām spēj uzvilkt apavus, viņam sāp mugura un locītavas. Var rasties daudz blakusslimību, kas būtiski pasliktina dzīves kvalitāti, piemēram, roku rokā ar aptaukošanos iet otrā tipa cukura diabēts.

Kā stāsta Rīgas 1. slimnīcas Ķirurģijas centra vadītājs Juris Žarinovs, pacienti, kuri ierodas uz konsultāciju pie bariatrijas ķirurga, ir centušies atbrīvoties no liekā svara gan ar diētām, gan citiem paņēmieniem, taču tas nav izdevies.

Operācijai jāgatavojas

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms bariatriskās ķirurģijas ņem vērā vairākus kritērijus. Operācijas pieņemts veikt 18–65 gadus veciem pacientiem, taču dažkārt to dara arī lielākā vecumā. Pasaulē diskutē par šādu nepieciešamību pusaudžiem, kuri sirgst ar aptaukošanos.

Visbiežāk tās izdara, ja ķermeņa masas indekss ir 35 un vairāk (normāli tam jābūt 18–25). Šo rādītāju katrs var aprēķināt, savu svaru kilogramos dalot ar auguma garumu centimetros. Tomēr lēmumu par operāciju speciālists izvērtē individuāli. Piemēram, ja jauns cilvēks pieņemas svarā un pēc diētas ievērošanas tas pieaug vēl vairāk, turklāt ģimenē iedzimta aptaukošanās, to izdara arī tad, ja ķermeņa masas indekss ir 33, negaidot, kamēr viņš kļūs vēl dūšīgāks.

Ja ir blakussaslimšanas, piemēram, otrā tipa cukura diabēts, augsts holesterīna līmenis un asinsradiniekiem bijis miokarda infarkts, iemesls veikt operāciju ir jau tad, kad ķermeņa masas indekss ir 30, jo parasti pēc tam cukura līmenis asinīs būtiski samazinās un insulīna injekcijas var aizstāt ar tabletēm.

Lai operācija izdotos, iepriekš vēlams nomest 10% liekā svara, jo tās laikā jāpaceļ aknu kreisā daiva. Ja ir izteikta aptaukošanās un ķermeņa masas indekss pārsniedz 40, tā ir pilna ar taukiem, blīva, grūti paceļama un operācija nav iespējama. Nedaudz nometot svaru, piemēram, astoņus kilogramus, akna samazinās, kļūst elastīgāka un operēt ir drošāk. Turklāt pacients pēc tās labāk jūtas.

Kā pārliecinājies Juris Žarinovs, tiem, kuri stingri nolēmuši atgūt slaido līniju, tas izdodas aptuveni mēneša laikā. Taču, lai šo mērķi sasniegtu, nevajadzētu pārspīlēt un pavisam atteikties no uztura, bet gan sakārtot ēšanas režīmu – ēst regulāri un mazām porcijām.

Ar mazu kuņģi, bet paēdis

Pasaulē bariatriskās operācijas veic kopš pagājušā gadsimta 70. gadiem, un šajā jomā uzkrāta gana liela pieredze. Mūsdienās tās izdara vispārējā narkozē laparoskopiski caur pieciem maziem caurumiņiem vēdera sienā, tāpēc rētas nepaliek. Pēc tam slimnīcā parasti jāpavada divas naktis, 2–3 nedēļas nav pieļaujama smaga fiziskā slodze. Pirmās 4–7 dienas atļauts uzņemt tikai šķidrumu. Atkal baudīt normālu uzturu drīkst aptuveni pēc mēneša. Arī turpmākās dzīves laikā jādomā par savu ēdienkarti un jāpārstāj ēst, tiklīdz radusies sāta sajūta, taču to izpildīt ir daudz vieglāk nekā agrāk.

Reklāma
Reklāma

Ārsts stāsta, ka Latvijā pašlaik izmanto divas metodes. Kuņģa apiešanas operāciju, kuras veikšanā ir vislielākā pieredze un kura no svara samazināšanas viedokļa ir visefektīvākā, joprojām uzskata par zelta standartu. To iesaka, ja ķermeņa masas indekss svārstās ap 40. Šajā gadījumā izgriež kuņģa daļu pie barības vada, izveidojot mazu kuņģīti, kura tilpums ir apmēram 50–60 mililitru, un savieno ar tievo zarnu, izslēdzot no aprites visu lielo kuņģi. Tad cilvēkam ātri iestājas sāta sajūta, un ar uzņemto ēdiena daudzumu pilnīgi pietiek. Pēc operācijas kursa veidā jālieto B12 vit­amīns un dzelzi saturoši polivitamīni. Dažkārt tas periodiski jādara visu turpmāko dzīvi.

Veicot tā saukto kuņģa piedurknes operāciju, maisveida kuņģi pārvērš cauruļveida veidojumā, ¾ orgāna izņemot laukā. Atlikušajā daļā ietilpst 60–80 mililitru barības, tāpēc cilvēks ēd mazāk nekā agrāk, taču nejūtas izsalcis. Šis operācijas veids ir mazāk traumatisks un organismam saudzīgāks. Tas ieteicams jaunām sievietēm, kuras nākotnē plāno laist pasaulē pēcnācējus.

Bariatrisko operāciju uzskata par izdevušos, ja pacients aptuveni pusotra gada laikā zaudē pusi no liekā svara. Parasti zūd līdz pat 70% lieko kilogramu. Dažiem pēc tam jāmeklē plastikas ķirurga palīdzība, bet citiem liekā āda savelkas tāpat.

Dažkārt mēdz rasties komplikācijas – iekšējas trūces, taču pēdējā laikā ķirurgi veic īpašas manipulācijas, lai tā nenotiktu.

Kā stāsta Juris Žarinovs, pēc operācijas uzlabojas vispārējais veselības stāvoklis, sirds, endokrīnās un reproduktīvās funkcijas, turklāt ir vieglāka sajūta. Dažkārt var pat atlikt plānoto endoprotezēšanas operāciju, jo uz locītavām vairs negulst tik liels smagums.