Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Ārsti vairāk konsultēs pa tālruni un citas izmaiņas veselības aprūpē 0

Ar veselības ministres Ilzes Viņķeles rīkojumu kopš šodienas līdz ārkārtējās situācijas beigām būs ierobežoti veselības aprūpes pakalpojumi gan valsts, gan privātajās ārstniecības iestādēs.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 42
Lasīt citas ziņas

Katru nedēļu Veselības ministrija (VM) kopā ar citām iestādēm vērtēs noteiktos veselības aprūpes pakalpojumu ierobežojumus, ņemot vērē epidemioloģisko situāciju.

Vidridžu ģimenes ārste Edīte Vītola uzskata, ka šādi ierobežojumi nav nekas pārspīlēts, jo ambulatoro iestāžu gaiteņi koronavīrusa izplatības laikā nedrīkst būt pārpildīti ar pacientiem. “Strādājot ilgi par ģimenes ārsti, esmu pārliecināta, ka daudzas vizītes pie ārsta ir atliekamas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielāko daļu hronisko slimību kontrolē ģimenes ārsti, un ar viņiem taču varēs sazināties. Cilvēkiem ir jāsaprot, ka šī situācija nav parasta un ka apdraudējums vispirms ir vecākā gadagājuma slimajiem cilvēkiem, kuri ir arī ambulatoro pakalpojumu lielākie izmantotāji.

Mani pacienti ļoti labi izprot situāciju un neizrāda neapmierinātību.

Patlaban mana ārsta prakse ir pārvērtusies par tādu kā telefonu centrāli, jo nepārtraukti ir jāsniedz konsultācijas, jāskaidro viņiem, kā rīkoties, ja ir radušās veselības problēmas,” pastāstīja ģimenes ārste.

P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Internās medicīnas klīnikas vadītājs profesors Valdis Pīrāgs skaidroja, ka ir pārtrauktas ārstu konsultācijas klātienē ārkārtas situācijas periodā. Cukura diabēta, sirds un asinsvadu slimnieki, astmas pacienti pieder pie paaugstinātas riska grupas, kuriem ir vislielākais risks pirmajiem nomirt koronavīrusa pandēmijas laikā.

“Viņu pārvietošanās pa slimnīcām un poliklīnikām, kur ir paaugstināts risks inficēties, nav pamatota. Ja mēs viņus gribam glābt, tad viņiem ir jāpaliek mājās un telefoniski jāpiesaka konsultācija un ārstam ir jāzvana pacientam. Tā ir attālinātā konsultācija, kuru šobrīd Stradiņa slimnīca ir ieviesusi.

Ārsti var attālināti izrakstīt zāļu receptes, bet uz aptieku gan nevajadzētu doties vecajiem, slimajiem cilvēkiem.

Lai to izdara kāds radinieks, kuram ir mazāks risks saslimt. Aptiekām vajadzētu izstrādāt sistēmu, kā nogādāt zāles bezkontakta ceļā pacientiem uz mājām.

Tiesa, reizēm ir nepieciešama akūta izmeklēšana, tāpēc laboratorijām jāspēj nodrošināt asiņu paņemšanu. Ļoti daudz var izdarīt arī šajā ārkārtas situācijā, ja vien ir vēlēšanās,” uzskata profesors Pīrāgs.

Foto: pexels.com

VM kopā ar Nacionālo veselības dienestu ir izstrādājusi modeli, ka attālinātās ārstu telefona konsultācijas tiek apmaksātas tāpat kā klātienes konsultācijas un pacientam ietaupās nauda, jo viņam nav jāmaksā līdzmaksājums.

“Veselības centra 4” valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds uzskata, ka visas slimības bez Covid-19 ir palikušas tikpat aktuālas kā līdz šim. Slimības tikšot ielaistas, un pēc tam ar tām būšot jātiek galā.

Reklāma
Reklāma

“Pacientu plūsma bija samazinājusies bez visādiem rīkojumiem. Jau pirms arkārtējās situācijas pasludināšanas tika meklēti attāli risinājumi. Bet vienmēr būs tādi slimību gadījumi, kas būs ļoti riskanti un radīs draudus pacientu veselībai,” uzskata Rēvalds. VM komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders pastāstīja, ka

katra ārstniecības iestāde individuāli sazināsies ar pacientu, lai informētu par atcelto vizīti vai ārstniecības pakalpojumu.

Tas nenozīmējot, ka persona pazaudēšot savu vietu rindā – pakalpojums tikšot sniegts vēlāk. Līdz 14. aprīlim ārstniecības iestādes neveiks jaunu pacientu pierakstu plānveida pakalpojumu saņemšanai.

Izmaiņas veselības aprūpē no 27. marta

Tiks sniegti šādi pakalpojumi:

* neatliekamā medicīniskā un akūtā palīdzība (arī izmeklējumi un konsultācijas);

* vakcinācija;

* veselības aprūpes pakalpojumi grūtniecēm, “zaļā koridora” pacientiem, onkoloģiskajiem pacientiem, HIV/Aids pacientiem, tuberkulozes slimniekiem, psihiatriskā profila pacientiem, traumu seku pacientiem;

* veselības aprūpes pakalpojumi mājās;

* pakalpojumi, lai nodrošinātu terapijas nepārtrauktību;

* akūtās un subakūtās rehabilitācijas pakalpojumi personām, kurām šā pakalpojuma atlikšana var radīt invalidizācijas risku.

Citi veselības aprūpes pakalpojumi, tai skaitā dienas stacionāru pakalpojumi, īslaicīgas ķirurģijas pakalpojumi un maksas pakalpojumi uz laiku netiks sniegti ne valsts, ne privātajās ārstniecības iestādēs.

Lai saņemtu precīzu informāciju par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, var sazināties ar Nacionālo veselības dienestu pa tālruni 80001234.

Avots: Veselības ministrija