Foto – Shutterstock

Aukstum, nekaitē! Aukstuma nātrene, ziemas astma un citas ligas 0

Kad termometra stabiņš arvien noturīgāk iezīmē mīnusgrādus, daudzās veselības ligās mēdzam vainot aukstumu. Taču tā iedarbība ne vienmēr ir gluži tāda, kā iedomājamies.

Aukstuma nātrene: ne tikai aukstumā, ne vienmēr īsta


LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 225
21 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 59
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir mirklis, kad ieraugām, ka stabiņu likšana bija politisks gājiens,” Timrots nopeļ traģisko situāciju uz Rīgas ielām 17
2 stundas
Lasīt citas ziņas

Sals rudenī un  ziemā nav galvenais iemesls, kura dēļ uz ādas rodas alerģiskas izcelsmes piepacelti, apsārtuši izsitumi. Tie veido diezgan lielus pleķus un rada ne tikai raizes par izskatu, bet liek arī ciest, jo niez un kņud. Noteicošais aukstuma nātrenes vaininieks ir temperatūras kontrasts, kas ietekmē organismu, pēc atrašanās siltumā izejot ārā. Jo īpaši to izjūt vējainā un mitrā laikā. Ādas virsma straujāk izžūst, ātri atdziest, un šī temperatūras atšķirība nospiež nātrenes starta pogu. Šķietami paradoksāli, bet tāda pati alerģiska reakcija var rasties ne vien rudenī vai ziemā, bet arī saulainā, karstā vasarā, piemēram, iznākot no ūdens pēc peldes jūrā.

Tūska un izsitumi veidojas uz ķermeņa atklātajām daļām, kas ir tiešā kontaktā ar aukstu gaisu – uz sejas un kakla, arī rokām un kājām – īpaši, ja, nerēķinoties ar laikapstākļiem, iztiek bez cimdiem vai sievietes valkā pārlieku plānas zeķbikses. Dažkārt izpausmes rodas gļotādā un jutīgāki kļūst, piemēram, elpceļi. Par to liecina pēkšņi aizlikts deguns, tūska kaklā, apgrūtināta elpošana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ieejot telpās, kur vēsums un mitrums vairs ādu neskar un temperatūras kontrasts izlīdzinās, cilvēks sasilst, saasinātā reakcija jau pēc piecpadsmit divdesmit minūtēm norimst un izmaiņas ādā vai gļotādā izzūd.

Nav tik viegli konstatēt, kas īsti izraisa šādu pārspīlētu organisma reakciju, atzīst alergoloģe Dina Sebre. Tā mēdz sākties it kā no nekā un lielākoties tāpat pēc kāda laika var arī pāriet. Biežāk šī kaite apgrūtina sievietes, un saasinājuma periodi mēdz būt hormonālu izmaiņu laikā – pubertātes vecumā vai nākot menopauzei.

Aukstuma provocētas slimīgas reakcijas nav arī saistītas ar citām nopietnām alerģijām – cilvēkiem, kuriem tādas ir, temperatūras kontrasts var neizraisīt nepatīkamus simptomus, kamēr citiem tādus sagādā tikai un vienīgi strauja ādas atdzišana.

Vai aukstuma nātreni nepieciešams ārstēt, atkarīgs no tā, cik ļoti sarkanie pleķi uz ādas un nieze traucē. Ja simptomi ir grūti paciešami, jālieto medikamenti, kas mazina un atvieglo alerģisko reakciju. Taču būtiski, ka antihistamīnus saturošie līdzekļi jādzer neatkarīgi no simptomu parādīšanās, kā jebkuras hroniskas nātrenes gadījumā. Nav jēgas, ja šīs zāles lieto tikai tad, kad ir izsitumi – svarīgi nomierināt šīs krasās atbildes reakcijas uz kairinājumu.

Ir cilvēki, kam saskare ar ko aukstu izraisa ļoti izteiktas alerģiskas izpausmes – piemēram, karstā dienā izņemot no ledusskapja minerālūdens pudeli vai ēdot saldējumu, uz roku ādas vai lūpām rodas tūska un apsārtuši plankumi, liecinot par aukstuma izraisītu kontaktreakciju.

Taču nereti ledus tests ir negatīvs, tātad īstas aukstuma alerģijas nav, tomēr tai raksturīgie simptomi rodas. To cēlonis var būt kāda cita hroniska slimība: gastrīts, autoimūns vairogdziedzera iekaisums, sievietēm – ginekoloģiskas problēmas, piemēram, mioma. Tad šāda aukstuma izraisīta neparasta reakcija ir blakus simptoms – tas nav saistīts ar alerģiju, lai gan vizuāli izpausmes izskatās tieši tāpat. Ārstējot pamatslimību, aukstuma provocētās izmaiņas mazināsies un izzudīs.

Kas palīdzēs


Jāvairās no apstākļiem, kas provocē īsto aukstuma alerģiju – no krasiem temperatūras kontrastiem, aukstu dzērienu lietošanas vai saldējuma ēšanas.

Ādas aizsargāšanai no straujas atdzišanas un šķidruma zaudēšanas jālieto taukains krēms. Tas jāuzziež vismaz pusstundu pirms došanās ārā.

Jāārstē pamatslimība, kuras dēļ rodas īstajai aukstuma alerģijai līdzīgas izpausmes.

Aukstuma dermatīts: vainīgs sausums


Gaisa temperatūras un mitruma izmaiņas nereti ir arī ādas iekaisuma cēlonis, jo jutīgākam cilvēkam tie var būt papildu kairinājumi. Iekaisumu, par ko liecina ekzēmai raksturīgu ap-
sārtušu, niezošu pleķu rašanās, kur āda var mitroties vai zvīņoties, izraisa nevis kāds alergēns, bet gan gaiss, kas aukstuma dēļ kļuvis sauss. Savukārt telpās, kur rudens un ziemas sezonā pavadām vairāk laika, to sausina centrālapkure. Atrodoties telpās, iekaisuma skartie ādas laukumi mēdz būt pat košāki nekā uzturoties ārā. Šīs izmaiņas vidē var izraisīt vai saasināt dermatītu. Taču izpausmes rodas pakāpeniskāk – atšķirībā no aukstuma nātrenes, kas sākas akūti, strauji, dermatīts ir lēnā tipa reakcija, kad ādas kairinājums pieaug pamazām. Un arī norimst lēnāk.

Klimats dzīvoklī vai darba vietā ietekmē arī dažādus alerģisku reakciju izraisītājus. Ideāli, ja gaisa relatīvais mitrums telpās ir 40–60 procenti, jo putekļu ērcītēm, sēnītēm, arī dažādām baktērijām un vīrusiem patīk vai nu ļoti sauss, vai mitrs gaiss – tādā tie vairojas aktīvāk, alerģiski jutīgiem cilvēkiem bieži vien izraisot iekaisumu ādā.

Kas palīdzēs


Dermatīta gadījumā svarīgākā loma ir ādas kopšanai – lietojot krēmu, speciālu losjonu vai piedevas vannai (jo arī bieža vannošanās ādu sausina!), jānodrošina šķidruma līdzsvara atjaunošana un ādas mitrināšana.

Jo īpaši tas jāņem vērā cilvēkiem, kuriem ir sausa āda, arī sportistiem, kas aktīvi trenējas un bieži iet dušā, un baseina apmeklētājiem, jo ūdens, lai gan slapjš, veicina ādas izžūšanu un līdz ar to – lielāku tās iekaisuma risku.

Ziemas astma: tādas nav


Nav ziemas un vasaras astmas. Tā ir viena un tā pati slimība, kuras saasinājumam var būt dažādi iemesli – gan katram savi, individuāli alergēni, gan gada ritumā atšķirīgi vides un klimata apstākļi. Ziemas astma ir sadzīvisks apzīmējums, uzsver daktere Sebre.

Taču viens no astmas izpausmju izraisītājiem un pastiprinātājiem var būt arī auksts, mitrs gaiss. Ja jutīgums pret aukstumu ir pastiprināts un, dzestrā laikā sportojot vai ātri ejot, elpojam dziļāk un intensīvāk, vēsais gaiss ietekmē elpceļu gļotādu un nereti veicina astmai raksturīgu kairinošu klepu un elpas trūkumu.

Aukstums ir nespecifisks kairinātājs, līdzīgi kā citā gadījumā ilgstoša atrašanās telpās, kur veic remontu un gaiss ir pilns ar celtniecības materiālu putekļiem. Astmai raksturīgu reakciju, ja organisma vājā vieta ir elpceļi, spēj izraisīt arī emocijas – gan pozitīvas, kuru dēļ no sirds smejamies, gan satraucošas.

Tāpat kā dermatīta gadījumā, vairāk laika pavadot telpās, palielinās arī risks, ka astmas simptomus izprovocēs šajā vidē esošie dažādie sadzīves alergēni – piemēram, putekļu ērcītes vai pelējuma sēnītes.

Tomēr visnozīmīgākā loma astmas saasinājumu izcelsmē aukstajā sezonā ir vīrusiem. Nevis kādiem īpašiem, reti sastopamiem, bet iesnu jeb rinovīrusam, kuram ir neskaitāmi daudz apakštipu. Ir medicīniski pierādīts: 60–70 procentos smagu astmas uzliesmojumu pirmais ierosinātājs ir kāds no rinovīrusiem. Ziemā tie cirkulē aktīvāk, telpās ciešākā saskarsmē ir veseli un iesnaini cilvēki, arī organisma aizsargspējas, kad esam pakļauti aukstuma ietekmei un pārsalstam, vājinās – un tas dara savu. Antivielas, kas organismā izveidojas pēc saskarsmes ar vienu no tiem, ir tik nespecifiskas, ka nepasargā no inficēšanās ar nākamo, nedaudz atšķirīga tipa iesnu vīrusu.

Kas palīdzēs


Cik iespējams, jāvairās no auksta, mitra gaisa pastiprinātas elpošanas.

Jāspēcina organisms, jāvairās no liekas atrašanās cilvēkos, lai mazinātu iespēju saslimt ar saaukstēšanās vīrusu izraisītām infekcijām, tostarp iesnām.

Jālieto ārsta ieteiktie medikamenti astmas izpausmju atvieglošanai un slimības ārstēšanai.

Pēdējā laikā tiek aktualizēta hipotēze par D vitamīna vai precīzāk – tā trūkuma ietekmi uz organismu un dažādu – sirds asinsvadu sistēmas, endokrīno, elpceļu un arī alerģisku – slimību rašanos. Ziemā mūsu platuma grādos saules ir maz un D vitamīns dabiski ādā nerodas. Tāpēc ir vērts pārbaudīt tā daudzumu asinīs un, ja nepieciešams, ārsta ieteiktā profilaktiskā vai ārstnieciskā devā uzņemt papildus.

Ledus tests


SAISTĪTIE RAKSTI

Lai pārbaudītu, vai nātrene rodas īstas aukstuma alerģijas dēļ, veic testu – ledus gabaliņus uzliek uz ādas elkoņa ielokā, kādu laiku patur un vēro reakciju. Ja kontakta vietā veidojas pietūkums, pierādīta īsta alerģija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
5 veselīgi augļi un ogas, kas patiesībā bojā zobus 7
21 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 100
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
izvēlēties sev piemērotāko ierīci asinsspiediena mērīšanai?
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Saeimas komisija atbalsta tabakas akcīzes nodokļa ieņēmumus novirzīt onkoloģijas pacientiem 2
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 225
21 stundas
LA
LA
Ziņas
Igaunijā uz ielām vairs nekaisa sāli. Kāpēc Latvija, taupot auto un dabu, nav spērusi šādu soli? 59
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir mirklis, kad ieraugām, ka stabiņu likšana bija politisks gājiens,” Timrots nopeļ traģisko situāciju uz Rīgas ielām 17
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Negaidīts ciemiņš! Briedis pieklājīgi ar ragu piezvana pie durvīm 4
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena var izrādīties bīstama, lai arī sākotnēji tāda nemaz neliksies! Horoskopi 9.decembrim 1
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai pēc trešās vakcīnas jālieto asins šķidrinoši medikameti? 110
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Labdarības maratona “Dod pieci!” laikā Rīgā aizliegs transportlīdzekļu apstāšanos Tirgoņu ielā 6
3 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Mani moka panikas lēkmes, dažreiz tik spēcīgas, ka nevaru braukt sabiedriskajā transportā.” Ko darīt, lai tādu lēkmju nebūtu? 11
3 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 89
3 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 43
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 45
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
Saeima atbalsta kriminālvajāšanas sākšanu pret Ādamsonu par spiegošanu un citiem nodarījumiem
21 minūtes
Raivis Šveicars
Ziņas
Elektrībai plāno samazināt PVN. Vai fiksētais tarifs būs izdevīgākais? 10
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Spīdēs saule, pēcpusdienā debesis sāks apmākties! Laika prognoze ceturtdienai
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Novembra beigās Latvijā pieaudzis bezdarba līmenis 3
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir mirklis, kad ieraugām, ka stabiņu likšana bija politisks gājiens,” Timrots nopeļ traģisko situāciju uz Rīgas ielām 17
2 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Pret pandēmiju vajag izturēties gluži kā pret citām dabas parādībām.” Saruna ar igauņu režisoru Ivaru Pellu 7
3 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Kucinai cerības uz amatu: pēc vairāku mēnešu pauzes lems par Satversmes tiesas tiesneses apstiprināšanu 6
2 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Olafs Šolcs stājas Vācijas kanclera amatā
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Viss, kas vajadzīgs izciliem svētkiem: Ziemassvētku siera kūka 2
21 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Atgūtais “Gilgamešs”: Irāka parāda atgūtos nacionālos dārgumus, kas bija nolaupīti un nelikumīgi izvesti no valsts
19 stundas
LA
LA
Ziņas
“Kādreiz dzērāji bļaustījās uz policiju, bet ne jau Saeimas deputāts,” Vārpiņš uzskata, ka Gobzems “velk” tautu uz anarhiju 225
21 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai cilvēks, kurš vakcinējies ar “Sputnik”, var iegūt Covid-19 sertifikātu, kas derīgs Eiropā?
20 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 56
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 7
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājies, ka princis Harijs ar savu tēvu princi Čārlzu nav sarunājies jau mēnešiem ilgi 9
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 nevakcinētām personām varētu būt grūti uzturēt bezdarbnieka statusu. NVA direktore skaidro, kāpēc 94
1 diena
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 38
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saeima atbalsta kriminālvajāšanas sākšanu pret Ādamsonu par spiegošanu un citiem nodarījumiem
09:23
LE
LETA
Ziņas
Šorīt Augšdaugavas novadā izcēlies paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks
09:20
LE
LETA
Ziņas
Tiesneša aizņemtības dēļ uz nenoteiktu laiku atliek krimināllietas iztiesāšanu par 2000.gadā bezvēsts pazudušā Aizputes uzņēmēja noslepkavošanu
09:18