Foto: publicitātes

Bērnu slimnīcā pirmo reizi operācijas laikā bērnam izveidota auss 0

Bērnu slimnīcas ārstu komanda jūnija vidū pirmo reizi veikusi Latvijā unikālu vidusauss operāciju, novēršot iedzimtu auss problēmu un veicinot dzirdi, aģentūru LETA informēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Komunikācijas daļas vadītāja Dace Zaldāte-Rozentāle.

Reklāma
Reklāma
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 33
Lasīt citas ziņas

Bērnam, grūtniecības laikā augot, ģenētisku iemeslu dēļ nebija izveidojusies viena ārējā auss eja, kā arī bija nepilnīgi attīstījusies auss gliemežnīca, tāpēc bērns ar vienu ausi nedzirdēja. Multidisciplināra Bērnu slimnīcas ārstu komanda pirmo reizi Latvijā veica sarežģītu, aptuveni 16 stundas ilgu operāciju, apvienojot vairāku nozaru speciālistu iemaņas un jaunāko tehnoloģiju iespējas.

Pacients jau šobrīd labi dzird apkārtējo pasauli ar abām ausīm, taču pilnvērtīga dzirdes pārbaude būs iespējama trīs mēnešus pēc operācijas. Nākamā šāda veida operācija vēl vienam bērnam Latvijā ir paredzēta septembrī.

CITI ŠOBRĪD LASA

BKUS otolaringoloģe Ligita Kupica, kas veica šo operāciju, stāstīja, ka, domājot, kā varētu izveidot auss atveri un sakārtot vidusausi šim pacientam, sākotnēji bija plānojuši piesaistīt Somijas kolēģus. “Taču pēc konsultācijām un mūsu pieejamo speciālistu un resursu izvērtēšanas sapratām, ka varam palīdzības sniegšanu neatlikt, jo arī mūsu slimnīcā ir viss nepieciešamais tehnoloģiskais nodrošinājums un profesionālās zināšanas, kas gan jāpārorganizē līdz šim nebijušas operācijas veikšanai,” viņa atklāja.

Operācijā piedalījās ne tikai ausu, kakla un deguna slimību klīnikas speciālisti, bet arī Bērnu slimnīcas neiroķirurgs Basels Jakubs Vahbe, kas veiksmīgai procedūras norisei palīdzēja izmantot neiroloģijas operācijās plaši izmantoto navigāciju un nerva monitoru. Ar to palīdzību bija iespējams veiksmīgi atrast vidusauss kauliņus un veikt nepieciešamās manipulācijas caur viena centimetra mazu atveri, netraumējot tos.

Operācijā bija svarīga ļoti liela precizitāte, lai rezultātā izdotos pasargāt arī iekšējo ausi, kas atbild par līdzsvaru un dzirdi, sejas nervu, kas kustina seju, un citus orgānus. Savukārt bērnu ķirurgs Artūrs Vīksne, kas ikdienā strādā ar apdegumu ārstēšanu, palīdzēja izveidot auss atveri, paņemot nepieciešamo ādas slānīti no citas ķermeņa vietas.