Foto – Shutterstock

Bumbuļi zem ādas – lipomas! Kā ārstēties 0

Rentgenā man konstatēja lipomu – bumbuli zem ādas. No kā tas rodas? Kāpēc lipoma veidojas dažādās vietās? Kā to ārstē? AGRITA JELGAVĀ

Reklāma
Reklāma
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
RAKSTA REDAKTORS
“Mums nav kur iet! Noslēgšot gāzi un ūdeni!” Ogrē daudzīvokļu ēku atzīst par bīstamu un iedzīvotājiem nekavējoties liek pamest mājas 150
Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis: Krievijas varētu ieņemt Baltijas valstis septiņu dienu laikā 207
Lasīt citas ziņas

Derma Clinic Riga ārste rezidente dermatoveneroloģijā Gunita Žukovska skaidro, ka lipomas ir labdabīgi taukaudu veidojumi, stingri norobežoti ar plānu saistaudu kapsulu, kas galvenokārt veidojas zemādā.

Visbiežāk lipomas parādās uz muguras, pleciem, kakla, augšdelmiem, augšstilbiem, taču mēdz būt visur, kur izvietoti taukaudi, – ne tikai zem ādas, bet arī pie iekšējiem orgāniem, un tad tās redzamas rentgenā. Ja veidojumi ir zemādā, var veikt ultrasonogrāfiju, taču parasti papildu izmeklējumi nav vajadzīgi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākumā lipomu var sataustīt kā dažus milimetrus lielu mezgliņu, kurš ir viegli pārvietojams zemādā, taču parasti tā pakāpeniski palielinās. Dažiem tas notiek ļoti lēni, citiem ātri. Pēc vairākiem gadiem lipoma var sasniegt 2–15 cm diametru vai būt vēl lielāka.

Novērots, ka sievietēm parasti ir pa vienai lipomai, bet vīriešiem – vienlaikus vairākas.

Tas, kāpēc rodas lipomas, nav skaidri zināms. Viens no cēloņiem ir ģenētiska nosliece. Ja tā ir kādam no vecākiem, pastāv lielāka iespējamība, ka veidojums parādīsies arī bērniem pieaugušā vecumā. Par otru biežāko cēloni uzskata trulas traumas.

Pašas no sevis lipomas zemādā nekad nepazūd un, par laimi, ļaundabīgā audzējā nepārveidojas. Ļaundabīgie taukaudu veidojumi – liposarkomas – visbiežāk veidojas ekstremitāšu dziļākajos audos un vēdera dobumā, taču sastopamas ļoti reti. Aizdomu gadījumā veic papildu izmeklējumus – datortomogrāfiju vai magnētisko rezonansi.

Lipomas bieži jauc ar cistām. Lipomas, kuras strauji neaug un netraucē, var arī neārstēt, taču cistas mēdz iekaist un sagādāt pro-blēmas, piemēram, izdalījumus. Cistai var saskatīt atveri un nereti novēro arī iekaisuma pazīmes, piemēram, apsārtumu.

Līdzīgas cistām ir arī ateromas, taču šo terminu mūsdienās lieto reti. Arī šo veidojumu gadījumā redz atveri, un tā var iekaist.

Cistu un ateromu izskats rada vēlēšanos šos veidojumus izspiest, lai arī ne vienmēr atvere ir redzama, un tad izdalās biezs sekrēts ar nepatīkamu smaku. Tā rīkoties nevajadzētu, jo tas nelīdzēs – veidojumi tāpēc nepazudīs, bet gan uzpildīsies no jauna un var iekaist.

Reklāma
Reklāma

Lipomu iespējams ārstēt tikai ķirurģiski. Parasti zemādas lipomas likvidē estētisku iemeslu dēļ. Operācija noteikti veicama, ja lipoma ir ļoti liela un nospiež nervus vai asinsvadus, izraisot diskomfortu un sāpes. Parasti lipomu izņem dermatologs, bet ļoti lielas lipomas operē ķirurgs. Jo ilgāk ārstēšanu atliek, jo veidojums ir lielāks un to grūtāk izņemt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.