Foto: Pixabay

Būtiskākie soļi un greizas iedomas, uzsākot sportot pavasarī 0

Autore: Elīna Evelīna Kardela

VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
VIDEO. Latvijas tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko zaudējot spēli, rupji krievu valodā nolamā sāncensi no Amerikas
Lasīt citas ziņas

Tuvojoties pavasarim, arvien vairāk cilvēku sāk uztraukties un prātot par savu fizisko sagatavotību un formu. Daļa gatavojas pludmales sezonai un vēlas lieliski izskatīties peldkostīmā, bet citi saprot, ka laba fiziskā formā ir ļoti būtiska, lai saulainākās dienas varētu pavadīt aktīvi. Kādi ir nozīmīgākie soļi, uzsākot sportot, un kādas ir biežāk pieļautās iesācēju kļūdas, skaidro fitnesa trenere Eva Dzelme.

Uzsākt sportot ne vienmēr būs viegli – it īpaši, ja ar fiziskajām aktivitātēm iepriekš nav bijusi nekāda saskarsme. Ja nav nekādu zināšanu par aktīvu sportošanu, ļoti viegli var gūt traumas vai sevi pārpūlēt. Trenere iesaka cilvēkam pašam izvērtēt, uz ko viņš ir spējīgs: “Parasti cilvēkiem, kuri nav agrāk sportojuši, nav pulsa mērītāju vai citu līdzīgu ierīču. Telefonos ir daudz dažādu bezmaksas aplikāciju, iesaku vienu lejuplādēt savas intereses pēc. Būtu nepieciešams, lai aplikācijā būtu distances garuma un tās veikšanas laika sadaļa.”

CITI ŠOBRĪD LASA
Ja plānots sākt ar staigāšanu, Dzelme iesaka iet raitā solī, lai būtu jūtama slodze.

Tomēr tai nevajadzētu būt pārāk lielai un būtiski apgrūtināt elpošanu. Elpošanai jābūt brīvai. “Izvērtējot šo, var saprast, kāds cilvēkam ir fiziskās sagatavotības līmenis. Piemēram, ja cilvēks noiet piecus kilometrus 30 minūtēs, viņa fiziskā sagatavotība un sirds kardioloģiskā sistēma ir ļoti labā stāvoklī. Taču, ja ir liekais svars, tad pieci kilometri būs noieti aptuveni stundā. Izdarot secinājumus pēc šādas pārbaudes, cilvēks var atrast sev piemērotākās disciplīnas.”

Kurš gan, uzsākot sportot, nevēlas īsā laikā sasniegt ievērojamus rezultātus? Cilvēki to dēļ bieži vien trenējas līdz spēku izsīkumam. Muskuļi sāp, pa kāpnēm noiet lejā ir tīrās mocības, bet – vai tas patiešām ir labākais veids, kā tikt pie skaistas figūras? Speciāliste norāda, ka sportot jāsāk pamazām, jo ķermenis pretosies, kaut arī iesim sportot tikai reizi nedēļā.

“Ja cilvēks sportos par daudz, viņš to jutīs. Trīs reizes nedēļā vajadzētu sportot, bet vismaz vienu no treniņa reizēm, iesākumā pat divas, ieteiktu pievērsties lēnajām disciplīnām, piemēram, pilatēm, stiepšanās vingrinājumiem, trešajā dienā var izvēlēties jau aktīvākas nodarbes. Ir ļoti svarīgi sākt sportot mierīgi, tad arī ķermenis nepretosies doties uz sporta nodarbībām. Ja negribas iet uz treniņu, ir jāizdomā kā sevi pierunāt, apbalvot.

Cilvēkiem, kuriem ir liekais svars, nevajadzētu sevi apbalvot ar šokolādi, bet, piemēram, masāžu vai sejas masku.

Ja nav liekā svara, tad varam sevi apalvot ar kādu konfekti vai gardu ēdienu. Ķermeņa pretošanos var pārvarēt ar sevis piespiešanu, atrast veidu, kā sevi mazliet apmānīt. Arī ar jogu iesaku nodarboties, bet ir jābūt tādam trenerim, kurš zina, kas ir ienācis zālē. Ja nākas saskarties ar treneri, kurš nevelta jums pietiekamu uzmanību, iesaku mainīt treneri, jo cilvēki ir dažādi, visi nevar vienu vingrinājumu pildīt, katram ir vajadzīga sava pieeja,” pauž Dzelme.

Kā lielāko kļūdu, uzsākot sportot, speciāliste min stresa situācijas, kas rodas saistībā ar lieko svaru: “Tajā laikā cilvēks bieži vien atsakās no kaut kādiem ēdieniem. Pēc tam viņš iet uz vingrošanu, uzkāpj uz celiņa vai cita līdzīga trenažiera. Kādu stundu ņemas, tad sāp visi muskuļi, tad viņš “nobrūk” un pieēdas.

Otra kļūda ir mūsu “tarakāni” galvā, kas sāk čukstēt visu ko ausī. Sākas stress, tiklīdz tas sākas, no tā ir jātiek ārā, tas ir pats pirmais, ar ko ir jāsāk. Ja cilvēks aizmirsīs par to, ka met nost svaru, un izvēlēsies tādu sporta veidu, kas patīk, tad viss būs kārtībā.

Ja cilvēks ir sportojis jau no bērnības, tad izkustēšanās ir viena no atkarībām, taču, ja sportots nav, tad tā nav atkarība, bet gan cīnīšanās un disciplīna.

Tāpēc katram ir jāizvēlas tas, kas patīk. Atgādinu, ka cilvēki ir ļoti dažādi, ne visi varēs skriet, ne visi varēs braukt ar riteni. Ja, piemēram, patīk slēpot, tad lēnām izzinām to un strādājam tajā virzienā,” skaidro eksperte.

Par sportošanu zālē jāmaksā, līdz ar to cilvēki mēdz izvēlēties aktīvi darboties mājās. Internetā ir atrodami neskaitāmi vingrojumu piemēri un pat treniņu kompleksi, kurus bez jebkāda inventāra palīdzības var izpildīt mājās. Vai sportot šādā veidā ir ieteicams? Fitnesa trenere atzīst, ka tā nevajadzētu darīt, ja nav nepieciešamo zināšanu, jo sevi ir ļoti viegli traumēt: “Ir pilnas zāles ar cilvēkiem, kuri veic vingrinājumus nepareizi. Piemēram, cilvēks taisa nepareizi pietupienus, bet blakus stāv treneris, kas neko nesaka. Ir ļoti svarīgi izvēlēties treneri, kurš patiešām būs ieinteresēts un pievērsīs uzmanību tam, kā tu izpildi vingrinājumus.

Runājot par jogu, tie ir ļoti sarežģīti vingrinājumi, līdz ar to ir viegli tos izpildīt nepareizi.

Ir vajadzīgs konsultants vai treneris, kurš parāda, kā pareizi izpilda vingrinājumu. Vispirms iesaku sevi izzināt, jo ir jāsaprot, ka mūsu veselība ir mūsu rokās. Treneris nevar “ielīst” cilvēka galvā.”

Laikam kļūstot siltākam, cilvēki izvēlas doties ārā pastaigās vai, piemēram, beidzot saņemties un sākt skriet. Speciāliste iesaka sākt ar ātru iešanu, tad pāriet sportiskā solī, bet tad – riksītī. Skriešanas laikā ir jāizmanto visa pēda, no papēža līdz pirkstu galiem. “Nekādā gadījumā nedrīkst sagāzties ar mugurkaulu uz priekšu, tas aiztaisīs ciet diafragmu un plaušas. To nevar pieļaut, tā ir kļūda, kas var izraisīt elpošanas problēmas. Jāsāk ar mazām distancēm, bet var skriet bieži. Jāsāk ar 15-20 minūtēm dienā,” atgādina Dzelme.

Biežākās kļūdas, uzsākot skriet, esot nepareizi sadalīts svars uz ceļu un jostasvietas locītavām. Trenere uzsver, ka ļoti svarīga ir trenēta vēdera muskulatūra, jo tai ir jāpiedalās skriešanas kustībā. “Ja vēdera muskulatūra ir vāja, tad pirmais, kas sāk sāpēt, ir muguras krusti un ceļi. Vēdera muskulatūru var trenēt līdz skriešanas uzsākšanai, paralēli skriešanas rutīnai. Ja kustas sportiskā solī, var izjust, kā strādā šī muskulatūra. Ja, uzsākot skriet, sāk ar sportisku soli un riksīti, tas ir izcils sākums skriešanai, jo tad ķermenis nesveras uz priekšu – uz ceļiem,” stāsta Dzelme.

SAISTĪTIE RAKSTI

Lai izvairītos no biežākajām kļūdām, uzsākot sportot, ir jāsāk ar savas fiziskās sagatavotības izvērtēšanu, nepieciešamības gadījumā konsultējoties ar sporta speciālistiem. Ja atradīsi sev piemērotāku aplikāciju un sev tīkamu sporta veidu, sportošana var kļūt par tavu iecienītāko nodarbi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SPECIĀLIZLAIDUMS. Vai Rinkēvičs tagad ir laimīgs? Saruna ar jaunievēlēto Latvijas prezidentu
Vasaras brīvlaiks. Lai bērni laimīgi un vecāki apmierināti!
Klimata izmaiņas. Tā ne tikai šķiet – alerģijas ik sezonu kļūst arvien spēcīgākas. Pētnieki meklē risinājumus
Ar smadzeņu implantu savienos cilvēka smadzenes ar datoru? Miljardiera Īlona Maska firmai atļauj veikt pirmos testus
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
VIDEO. Latvijas tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko zaudējot spēli, rupji krievu valodā nolamā sāncensi no Amerikas
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
Krievijā aizliedz pieminēt “Vagner” un Prigožina vārdu. Kas noticis?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Urostoma – neērtība, kurai var pielāgoties
Lielākajos parasporta svētkos Siguldā gaidāmi 400 dalībnieki – gan paralimpieši, gan tie, kuri sporto veselībai un priekam
izvēlēties piemērotāko inkontinences izstrādājumu?
Par astmas simptomiem un kā ar šo slimību sadzīvot
„Mēness aptieka”: Farmaceite saņem Veselības ministrijas apbalvojumu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā
Tūskas iemesls var būt arī miega trūkums vai pārlieku sāļš ēdiens. Kā rīkoties?
„Centrālā laboratorija”: 64 gadījumos ērces bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju – tajā skaitā divas ar ērču encefalītu
Kā atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
Veselības recepte – līdzsvars it visā
Pasaules aknu dienā atgādina par profilaktisku pārbaužu lomu veselībai
„Mēness aptiekas” nodarbības “Tava veselības pietura” stiprina Latvijas paralimpiskās kustības bērnus un jauniešus
Iedzīvotāji sāpju gadījumā pārāk paļaujas uz bezrecepšu medikamentiem
Urīnceļu infekcijas var provocēt arī stress, it īpaši – bailes
11 ieteikumi mentālās veselības profilaksei
„Mēness aptieka”: Latvijas skolēniem patiesi interesē, kā strādā farmaceiti
“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza saņēmusi “Gada balvu medicīnā 2022”
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Pēteris Apinis: Valsts prezidenta vēlēšanas 31. maijā – Pasaules dienā bez tabakas!
Kādu kontracepcijas metodi izvēlēties? Ginekoloģes Karlīnas Elksnes padomi
padarīt grilēšanu veselīgāku? Speciālistu padomi grila sezonai
“Saslimstot ar vēzi, jābūt iespējai izdzīvot.” Finansējums onkoloģijai aug pārāk lēni
16 psihiskās un emocionālās veselības pazīmes
Sportojot izdalās endorfīni – laimes hormoni! Padomi veselīgām aktivitātēm visai ģimenei
“Var gadīties, ka mums notiks kardināla iekšējā varas pārdale…” Saruna ar Ilgu Kreitusi pēc Valsts prezidenta vēlēšanām
SPECIĀLIZLAIDUMS. Vai Rinkēvičs tagad ir laimīgs? Saruna ar jaunievēlēto Latvijas prezidentu
“Krievi pāriet uz aizsardzību…” Slaidiņš pārliecināts, ka tuvākajā laikā gaidāma strauja notikumu attīstība Ukrainā
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Krievijas teritorijā atkal rosās krievu brīvprātīgie: notiek apšaudes, dzirdamas kaujas skaņas un sprādzieni
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
FOTOREPORTĀŽA. Ziedoņa muzejs Murjāņos sāk jauno jubilejas sezonu ar drosmīgiem jaunumiem
Tas ir tāpēc, ka Krievija nepiedalījās… Krievijas medijos izsmieti Latvijas hokeja izlases panākumi
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Jautā skatītāja: Vai kāds neuzdzīvojas uz ziedojumiem ukraiņiem?
23:09
Divgadniekam Ziemeļkorejā piespriests mūža ieslodzījums, viņš nekad neredzēs dzīvi ārpus cietuma sienām
22:34
Daudzsološs sākums “Rīgas festivāla” programmai
22:01