Foto: Evija Trifanova/LETA

Četras izplatītākās līgotāju likstas! Kā no tām izvairīties? 0

Līgo svētki ir laiks, kad lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju kopā ar ģimenēm un draugiem dodas garākās brīvdienās ārpus pilsētas. Svētku svinēšana brīvā dabā un aktīvā atpūta nereti iet rokrokā ar dažādām traumām: apdrošināšanas sabiedrība BALTA (PZU grupa) novērojusi, ka ik gadu Līgo svētkos, salīdzinot ar citām vasaras brīvdienām, par traumām iesniegto atlīdzību pieteikumu skaits pieaug.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Lasīt citas ziņas

Tādēļ apdrošinātājs apkopojis biežākās ķibeles, kas piemeklē līgotājus, un padomus, lai laikus sagatavotos mierīgiem un skaistiem svētkiem.

Jāsvin ar prātu!

CITI ŠOBRĪD LASA

BALTA dati liecina, ka Līgo svētku laikā gūto traumu raksturs ir dažāds, tomēr lielākoties cilvēki tās gūst pašu neuzmanības dēļ. Piemēram, kāds līgotājs svinību vietā aizķēries aiz telts stiprinājuma un klūpot atsitis galvu pret galda malu, salaužot degunu.

Cits paklupis, turot rokās iesmu, un guvis durtu brūci pleca rajonā. Ne mazums grieztu brūču un apdegumu tiek gūti, klājot mielasta galdu, un ne viens vien līgotājs sastiepj vai izmežģī potītes, lecot pāri ugunskuram.

“Brīvdienās pie dabas līgotāji nereti mēdz aizmirsties un kļūst gan neuzmanīgi, gan mazliet pārgalvīgi. Starp biežāk fiksētajiem atlīdzību pieteikumu iemesliem ir gan neveiksmīgi klupieni un kritieni, gan ķermeņa apdegumi un kukaiņu kodumu izraisītas komplikācijas.

Lai pēc Jāņiem nenāktos meklēt mediķu palīdzību, svētku laikā īpaši jāparūpējas gan par savu, gan bērnu drošību,” uzsver Ludmila Ščegoļeva, apdrošināšanas sabiedrības BALTA Produktu vadītāja. Viņa norāda – BALTA ik gadu par negadījumiem, kas gūti Līgo svētku brīvdienās, atlīdzībās izmaksā vidēji 20 000 eiro.

Lūk, četras biežākās līgotāju ķibeles, no kurām izsargāties, lai svētki izdotos priecīgi un skaisti!

• Apdegumi
Ugunskurs, grils, karsts ēdiens – Līgo svētkos pietiek vien ar nelielu neuzmanību, lai apdedzinātos. BALTA pieredzē reģistrēti arī ne tik sadzīviski apdegumu iemesli: kāds līgotājs guvis 5% ķermeņa apdegumus, uzsprāgstot petardei, kurai blakus neapdomīgi uzsmēķējis; bet viens neveiksmīgs pirtī gājējs applaucējies, sajaucot aukstā un karstā ūdens ķipīšus.

Foto LETA

Blakus ugunskuram ieteicams novietot spaini ar ūdeni, ar ko vajadzības gadījumā nodzēst ne tikai uguni, bet arī atveldzēt kādu sakarsušu līgotāju. Ugunskuram pāri lēkt nevajadzētu, bet, ja tomēr izvēlaties ievērot šo Līgo nakts tradīciju, tad pielūkojiet, lai ugunskurs jau krietni noplacis, bet jums mugurā nav plandošs, sintētisks apģērbs! Tāpat jāatceras, ka, gūstot apdegumu, cietusī vieta nekavējoties jāatvēsina ar vēsu (bet ne ledainu) tekošu ūdeni – brūci nedrīkst apstrādāt ar citiem līdzekļiem. Ja apdegums tomēr gūts, obligāti jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības.

Kurinot ugunskurus un grilus, jābūt ļoti uzmanīgiem ar degšķidrumu lietošanu. Tos izmantojot, nedrīkst stāvēt pretvējā, atrasties pārāk tuvu liesmai, kā arī jāpievērš uzmanība tam, lai tiešā uguns tuvumā neatrodas cilvēki, jo vēja virziena maiņa ir neparedzama.

• Kukaiņu un čūsku kodumi
Daudzi izvēlas svinēt Jāņus dabas tuvumā – pļavās, mežmalās, lauku mājās, ko ieskauj krāšņi dārzi un kas nereti ir mājvieta čūskām, kā arī ērcēm un citiem kukaiņiem. Gaisa temperatūrai pieaugot, strauji palielinās arī ērču aktivitāte: siltajos gada mēnešos tā mēdz sasniegt ap 100 ērcēm uz kilometru, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati.

“Ērču kodumi var beigties ar ļoti nepatīkamām sekām – ērču encefalītu, no kura gan iespējams sevi pasargāt vakcinējoties, vai Laima slimību, pret kuru vakcīnas nav. SPKC publiskotie ērču izpētes rezultāti liecina, ka vidēji līdz pat 40% ērču var būt inficētas ar Laima slimību, kuras ārstēšana savukārt ir ilgstoša un dārga, tādēļ finansiālais atbalsts, ko sniedz apdrošinātājs, ļoti noder veiksmīgam atveseļošanās procesa rezultātam.

Kopumā par ērču izraisītām saslimšanām pēdējo trīs gadu laikā izmaksāti teju 50 000 eiro,” skaidro BALTA pārstāve, norādot, ka, dodoties pēc ziediem, meijām un ozola zariem, būtu ieteicams atcerēties par aizsardzības līdzekli pret kukaiņiem un vilkt gaišas drēbes, uz kurām ērces viegli ieraudzīt, bet pēc atgriešanās mājās apģērbu rūpīgi pārbaudīt.

Foto: LA.lv

Tāpat laukos nereti var iedzīvoties lapseņu un iršu kodumos, kas var būt bīstami ne tikai alerģiskiem cilvēkiem vien, tāpēc aizaugušās vietās sevišķi rūpīgi jāskatās, kur likt kāju. Ja iedzēlis irsis, ir svarīgi nekavējoties sniegt palīdzību, jo var sākties alerģiska reakcija, tāpēc visprātīgāk būtu izsaukt “ātros”. L. Ščegoļeva uzsver, ka īpaši jāuzmanās, dzerot saldinātus dzērienus, jo tos “iemīļojušas” arī lapsenes un irši, tāpēc dzērienu baudīšanai no skārdenēm un pudelēm vasaras laikā visdrošāk izmantot salmiņus.

Laukos jāuzmanās arī no čūskām, un nevajadzētu doties mežos un pļavās ar basām kājām. Apavi, kas sniedzas virs potītēm, pasargās ne tikai no kukaiņu, bet arī no iztraucētu čūsku kodumiem.

• Aizrīšanās
Kas gan tie par svētkiem bez kārtīga mielasta! Viens no populārākajiem ēdieniem pie ugunskura ir šašliks. Diemžēl vai ik gadu mediķi publiskajā telpā ziņo par gadījumiem, kad cilvēki aizrijušies, ēdot šašliku. Lai tā nenotiktu, jāēd prātīgi, ēdienu rūpīgi sakošļājot. Tas vienlaikus pasargās no pārēšanās un aizrīšanās ar lielākiem gaļas gabaliem.

Tāpat ir vērts atsvaidzināt zināšanas par pirmās palīdzības sniegšanu cilvēkam, kurš aizrijies: jāļauj cietušajam svešķermeni atklepot pašam; ja tas nav pa spēkam, nekavējoties jāpalīdz. Palīdzību var sniegt divējādi – uzsitot starp lāpstiņām vai ar Heimliha paņēmienu, no mugurpuses piecas reizes spēcīgi spiežot savu dūri starp cietušā nabu un krūtīm.

• Bīstamas situācijas peldoties
Atsvaidzinoša pelde saullēktā pēc karstasinīgām dejām pie ugunskura – daudziem līgotājiem nakts pelde ir neatņemama svētku tradīcija. Taču pie ūdeņiem jāievēro divkārša piesardzība, sevišķi uzmanot bērnus.

SAISTĪTIE RAKSTI
Foto: Edijs Pālens/LETA

“Ja esat izvēlējušies pavadīt svētkus, nodarbojoties ar kādu no ūdenssporta veidiem, noteikti izmantojiet glābšanas vesti. Tāpat jāatceras, ka nedrīkst strauji mesties aukstā ūdenī vai peldēties alkohola reibumā. Un pilnīgi noteikti visās situācijās ir pienācīgi jāizvērtē savi spēki,” atgādina L. Ščegoļeva. Lai negūtu traumas, nekādā gadījumā nedrīkst lēkt uz galvas ūdenī, sevišķi nezināmās vietās!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs apzināti “cepinās” saulē karstākajā dienas laikā
Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu orgānu?
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 15
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Jana Kļava: Mācāmies nodrošināt pacientu vienlīdzību arī Latvijā
Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Valciņa: Katrs nepiešķirts eiro medikamentiem nozīmē kāda cilvēka nāvi – tik vienkārši!
Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi?
Enerģijas vairotājs koenzīms Q10: uzlabo sirdsdarbību, muskuļu un smadzeņu darbību
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54