Foto: Valdis Semjonovs

Četri mamogrāfi atzīti par nelietojamiem 0

Valsts vides dienesta (VVD) Radiācijas drošības centrs (RDC) ir pārbaudījis 48 mamogrāfijas iekārtas 30 ārstniecības iestādēs (to skaitā ir iestādes, kas izmanto vienu un to pašu iekārtu) un konstatējis, ka četras neatbilst tehniskajām prasībām un tās ir Aizkraukles slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, Jelgavas pilsētas slimnīcā un Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā. Aizkraukles slimnīca ir iegādājusies jaunu mamogrāfu un 9. janvārī ir saņēmusi licenci no RDC, kas atļauj ar to veikt izmeklējumus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
VIDEO. “Ja es, uz veikalu braucot, iekāpju Teslā, nevis “zaporožecā”…” Daugaviņš izsakās par Kariņa skandālu 11
Lasīt citas ziņas

Lēmums par mamogrāfu pārbaudi un veikto izmeklējumu kvalitātes nodrošināšanu tika pieņemts pēc tam, kad toreizējā veselības ministre Anda Čakša pēc publikācijas “Latvijas Avīzē” (“Bīstami uzticamā pārbaude”, 2018. gada 13. augusts) lika Nacionālajam veselības dienestam (NVD) apturēt mamogrāfijas izmeklējumu apmaksu no valsts budžeta līdzekļiem Aizkraukles slimnīcā. Veselības inspekcija (VI) kopā ar NVD un radioloģijas speciālistiem 2018. gada septembrī sāka mamogrāfu pārbaudi 27 ārstniecības iestādēs, solot, ka pārbaudes pabeigs mēneša laikā.

Tomēr pārbaudes pabeidzis vien RDC, bet inspekcija tās turpina un, kā sacīja šīs iestādes sabiedrisko attiecību speciāliste Saiva Luste, atbilde tikšot sniegta tikai tad, kad būs pārbaudītas visas ārstniecības iestādes.

CITI ŠOBRĪD LASA

VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča informēja, ka mamogrāfijas iekārtu pastiprinātājekrānu un kasešu, medicīnisko attēlu apskates monitoru pārbaudes liecina, ka mamogrāfijas iekārtas tehniski spēj nodrošināt nepieciešamo radiodiagnostisko informāciju ārstam radiologam. Savukārt mamogrāfijas iekārtu tehnisko apkopi un remontu ārstniecības iestādēs nepieciešamības gadījumā veic uzņēmumi, kuriem ir RDC izsniegtas licences.

RDC eksperti lielākoties esot pieprasījuši no ārstniecības iestādēm dokumentāciju par tehnisko parametru atbilstību Ministru kabineta noteikumiem, iegūto attēlu kvalitātes kontroles nodrošināšanu, tehnisko apkopju veikšanu, nevis paši devušies apskatīt mamogāfus.

Lai aktualizētu ārstniecības iestāžu un apkalpojošo uzņēmumu vienotu izpratni par mamogrāfijas iekārtu tehniskajiem parametriem, 2018. gada novembrī RDC organizēja sanāksmi tiem ārstniecības iestāžu un uzņēmumu pārstāvjiem, kas veic iekārtu tehnisko parametru pārbaudes un nodrošina tehnisko apkopi un remontu.

Bet Gunta, kuras traģisko stāstu par laikus neatklāto ļaundabīgo audzēju ārstu nolaidīgas attieksmes dēļ aizvadītajā gadā publicēja “Latvijas Avīze”, gaida Veselības ministrija (VI) ierosinātās administratīvās lietas slēdzienu. Ministrija sola pieņemt lēmumu līdz 15. februārim.

Atgādināšu, ka radiologs Ivars Dreimanis, analizējot mamogrāfijas izmeklējumu, nebija ieraudzījis audzēju krūtī nolaidības un nekvalitatīvas aparatūras dēļ.

Turklāt otra radioloģe Aija Pāvila, kā liecina VI atzinums, bija pārkāpusi obligāto noteikumu un attēlu nemaz nebija apskatījusi, taču parakstu un zīmogu uz slēdziena uzlikusi. Vēzis tika pamanīts tikai tad, kad tas jau bija ielaists līdz trešajai stadijai, sievietei bija jāveic operācija, viņa zaudēja krūti un patlaban turpina ārstēt smagas blaknes, kas radušās pēc pārciestās operācijas.

Paciente uzskata, ka VI atzinums par viņai sniegtā medicīnas pakalpojuma kvalitāti ir kļūdains un arī NVD pieņemtais lēmums par izmaksāto atlīdzību, ko Gunta saņēmusi par viņas veselībai nodarīto kaitējumu, nav adekvāts. Tāpēc viņa šo lēmumu, kas balstīts uz inspekcijas atzinumu, pārsūdzēja Veselības ministrijai.

Lai pieņemtu taisnīgu lēmumu, ministrija ir lūgusi Latvijas Onkologu asociācijai (LOA) un Latvijas Radiologu asociācijai (LRA) sniegt viedokli par VI sagatavoto atzinumu, kā arī sniegt atbildes uz uzdotajiem jautājumiem.

Reklāma
Reklāma

LRA prezidente Maija Radziņa raksta ministrijai, ka asociācija ir sabiedriska organizācija, kura nevar sniegt juridisku vērtējumu VI ārstu ekspertu viedokļiem. Savukārt LOA prezidents Jānis Eglītis vēstulē ministrijai norādījis, ka asociācijas statūti neparedzot viedokļa sniegšanu par individuāliem ārstniecības gadījumiem.

“Šāda viedokļa sniegšana faktiski būtu pretrunā ar biedrības statūtiem, jo Latvijas Onkologu asociācija neizslēdz viedokļu atšķirības starp biedrības biedriem,” ministrijai raksta Eglītis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.