Foto: Shutterstock

Dzemdības, kas sievieti dziedina. Pieredzē dalās sievietes un vecmātes 0

Mūsu kolēģe, portāla Veselam.lv redaktore un dūla Linda Rozenbaha nesen laidusi klajā savas lasītāju iecienītās grāmatas “Gaidības un radības ar prieku” turpinājumu “Dziedinošas dzemdības”. Autore grāmatā savijusi Latvijas vecmāšu, pasaules pētījumu, savu dūlošanas un 30 sieviešu pieredzi. Nedaudz iepazīsimies ar tematiem, kas aplūkoti jaunajā grāmatā, kurā intervētas arī pazīstamas vecmātes Dina Ceple, Iveta Bērziņa, Gunta Freimane, Rudīte Brūvere.

Kāpēc dziedinošas dzemdības?

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 176
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 165
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 189
1 diena
Lasīt citas ziņas

“Mana atmiņa ir saglabājusi dzemdību stāstus un tikšanās reizes ar sievietēm, kuras dalās dzemdību pieredzē un kuras to izjutušas kā spēcinošu, prieka un mīlestības pilnu vai pat kā uzvaras gājienu,” grāmatas ievadā raksta autore. “Viena līdz šādām dzemdībām nonākusi jau pirmajā reizē, citai ceļš bijis ilgāks. Uzklausot daudzu sieviešu stāstus par spēcinošām dzemdībām, bieži dzirdēju: “es dziedinājos” vai “pieredze bija dziedinoša”. Citreiz es to vienkārši sajutu. Un tā atnāca šīs grāmatas nosaukums – Dziedinošas dzemdības,” atklāj Linda.

Viņa novērojusi, ka bieži vien sievietes kā dziedinošas izjūt harmoniskas radības pēc tam, kad agrāk bijusi fiziski vai emocionāli ievainojoša pieredze.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Kāds spēks atveras sievietē, kad viņa sev noticējusi un varējusi! Taču dziedināšanās sajūta var veidoties arī ne tiešā saistībā ar citu radību pieredzi. Piemēram, grāmatā ir Baibas stāsts par cita veida dziedināšanos – zīdaiņa vecumā Baiba zaudēja māti, un tas, kā pret viņu radībās un pēc dzemdībām izturējās vecmāte, tas, kā viņa Baibu, tobrīd vāru un pilnīgi emocionāli atvērtu, aprūpēja, teju vai aiznesot līdz dušai un nomazgājot, un ietinot baltos palagos, tas, ar kādu rūpību, mīlestību un maigumu viņa to darīja, deva iespēju Baibai piedzīvot mātes klātesamību, sajust, it kā to darītu viņas māte. Tā bija viņas dziedinošā pieredze.”

Kā izvairīties no ķeizargrieziena

Grāmatā dziļi pētīts, kā izvairīties no ķeizargrieziena un kā dzemdēt, ja šāda operācija agrāk piedzīvota.

Ķeizargrieziena operācija ir nozīmīgs atklājums medicīnā; daļai bērnu tas ir vienīgais iespējamais ceļš uz piedzimšanu, bet māmiņām – iespēja saglabāt veselību vai pat dzīvību.

Taču cilvēks, ko nozīmīgu atklājis, mēdz pārspīlēt ar lieliskā atklājuma izmantošanu… Pasaules Veselības organizācija iesaka, ka ķeizargrieziena operāciju īpatsvaram no visām dzemdībām nevajadzētu pārsniegt 15% – šajos gadījumos ir attaisnojies risks, ko operācija rada mātei un bērnam, un, veicot ķeizargriezienu, tiek uzlaboti mātes un bērna veselības rādītāji valstī. Latvijā 2016. gadā tie bija 21,7 procenti.

Vēl nesen ierasta prakse bija pēc viena ķeizargrieziena nākamajās dzemdībās arī veikt ķeizargriezienu, kas ir viens no būtiskiem faktoriem, kādēļ īpatsvars ir augsts. Savukārt Ziemeļeiropā ir senāka prakse ļaut sievietei dzemdēt pašai arī tad, ja iepriekš bijis ķeizargrieziens. “Kad sāku rakstīt šo grāmatu, 2009.–2012. gadā sievietēm, kuras vēlējās dzemdēt pēc ķeizargrieziena, šāda iespēja lielākoties bija jāmeklē teju kā detektīvēm. Vecmātes, kuras intervēju, jau tobrīd bija no tām retajām, kas atbalstīja šādas sievietes.

Pēc 2012. gada ir palielinājusies iespēja sievietēm Latvijā laist bērniņu pasaulē saviem spēkiem pēc ķeizargrieziena (pārmaiņas ir valstiskā līmenī) vai vismaz uzsākt dzemdības un tad vērot to turpmāko gaitu.

Bieži saudzīgas, nesteidzinātas dabiskas dzemdības ir maigākais piedzimšanas veids.

Tomēr cilvēkos iekšējas pārmaiņas nenotiek tik ātri – jāpaiet laikam, piemēram, lai speciālists, kurš vēl nesen strādājis pēc principa pēc ķeizargrieziena ķeizargrieziens justos droši un zinoši, lai ļautu sievietei dzemdēt,” Linda Rozenbaha guvusi apstiprinājumu sarunās ar speciālistiem un sievietēm.

“Tev ir nepareizi veidots iegurnis! Tev ir šauri gurni! Tev ir infantila dzemde! Tev ir neattīstīta muskulatūra!” Ko tikai sievietes dzirdējušas, lai tiktu pārliecinātas, ka pēc ķeizargrieziena seko tikai ķeizargrieziens.

Protams, ne visas sievietes to uztver kā spriedumu – tev nebūs dzemdēt. Kādai tas ir atvieglojums. Tam var būt saprotami iemesli: sāpīga iepriekšējo dzemdību pieredze, dziļākas emocionālās vai seksuālās traumas (dzemdības ir saistītas ar seksualitāti), zaudēts bērns grūtniecības laikā vai dzemdībās, bailes no dzemdībām, neadekvāts priekšstats par radībām, nezināšana.

Gan sabiedrībā, gan daļai mediķu pastāv viedoklis, ka bērnam un mātei saudzīgākais dzemdību variants ir ķeizargrieziens. Tā var šķist, raugoties virspusēji. Patiesībā šaurais operācijas griezums, caur kuru mazulis tiek ar cilvēku roku spēku izvilkts no māmiņas dzemdes, ir daudz neērtāki un traumatiskāki vārti ienākšanai šajā pasaulē nekā dabiski mīkstie un elastīgie maksts un starpenes audi.

Arī mātes organismam tā ir nopietna operācija, kas, kā pierādīts, saistīta gan ar papildu riskiem, gan ilgāku atveseļošanās periodu nekā pēc vaginālajām dzemdībām. Grāmatā šie riski izskaidroti, tāpat kā ieguvumi, ja sieviete dzemdē pati un ja tas ir viņai piemērots radību veids. Piemēram, dabiskās dzemdībās ir lielāka iespēja, ka bērns piedzimst ar normālu dzimšanas svaru, veiksmīgāk uzsāk elpošanu, mātēm ir mazāks komplikāciju risks pēc dzemdībām un nākamajās grūtniecībās.

Mīlēt arī rētas un neizdošanās

Grāmata ir par apzinātu gatavošanos dzemdībām un prāta izsvērtām un sirds sajustām izvēlēm.

Grāmata noteikti nav par fanātismu, ka visām noteikti vajag dzemdēt vienādi. Un arī ne kāda vainošana.

“Sievietes, kam nav izdevies dzemdēt pašām, bet viņas to vēlējušās, mēdz sevi vainot. Vainas meklēšana nekādi nepalīdz attiecībām ar bērnu, tā tikai būvē sienu, jo sieviete ir aizņemta ar savām grūtajām emocijām, tās nostājas starp abiem,” klāstīts grāmatā.

Tā izstāsta arī dažādas personīgās pieredzes un metodes, kā var izsāpēt zaudējumus.

Atklāti tiek runāts arī par reizēm, kad bērns gaidību laikā ir zaudēts, – par eņģeļbērniņiem, kas paliek vecāku sirdī.

Ja mazulis vēderā ar dupsi uz leju

Vēl viena tēma, kas padziļināti skatīta grāmatā, – situācija, kad bērniņš mammas puncī sēž ar dibentiņu uz leju: iemesli, fiziskie un emocionālie, veidi, kā mudināt bērnu apgriezties, un kā dzemdēt, ja bērns pozu nemaina. Arī ap šo tēmu ir daudz mītu un puspatiesību, un sieviete, kurai bērniņš ir šādā guļā, nonāk tādā notikumu un izvēļu virpulī, kur lēmumi jāpieņem ātri. Tas ir strespilni. Laika ir maz, jo līdz aptuveni 34. grūtniecības nedēļai bērns var mainīt guļu, bet pēc tam šī iespējamība pakāpeniski samazinās.

Grāmatā vienkāršā valodā izskaidrots, kā nepamatots pētījums 2000. gadā veica apvērsumu dzemdniecībā un lika baidīties pieņemt dzemdības, ja bērns nāk ar dupsīti pa priekšu. 2006. gadā pētījums tika apstrīdēts un tika pierādīts, ka šādas dzemdības ir drošas, taču gaidību un radību laikā jāievēro vairāki priekšnosacījumi, lai tā būtu.

Iedziļinoties šajā argumentētajā informācijā, jānotiek šādu dzemdību reabilitācijai.

Vienlaikus atkal jāuzsver ģimenes izvēle. “Galīgā atbilde, kā dzemdībām jānotiek, vienmēr paliks māmiņas sirdī,” grāmatā akcentē ārste un vecmāte Dina Ceple.

Līdzās sarunai ar bērnu, vizualizācijām, osteopāta apmeklējumiem un citām metodēm, kas var palīdzēt bērnam griezties, aprakstīti vairāki vingrojumi. Lūk, viens no tiem. Četrrāpus ar saliektām rokām pie zemes, galva nolikta uz rokām, dupsis gaisā, atslābināmies. Kājām jābūt plecu platumā, lai puncis starp tām justos brīvi. Ieteikums šo vingrojumu izpildīt katru dienu, pirms tam iztukšojot urīnpūsli, lai būtu vairāk vietas bērniņam. Pozā jānoturas vismaz 15 minūtes. Teicama relaksācija!

*Dūla – nemedicīniska atbalsta persona, kas palīdz sagatavoties dzemdībām, atbalsta radībās un pēcdzemdību periodā. Palīdz skaidrojoši, emocionāli (ierāda relaksācijas metodes, arī fiziski).

No dzemdību stāstiem

Skatos vecmātei acīs, un ir sajūta, ka starp mums divām šobrīd turas visa pasaule.

Dzemdībās un jogā princips ir līdzīgs – ieņem neērtāko pozu, kādu vari, un centies to izbaudīt.

Es skatos uz tevi un nešaubos – es tevi dzemdētu vēl desmit reižu.

Daži citāti no grāmatas

Attieksmi pret dabiskajām dzemdībām ietekmē vēl vienas bažas – pēc vaginālajām dzemdībām starpene var plīst, bet pēc ķeizargrieziena starpenes plīsumu nav. Jā, plīsumu nebūs, taču vai bērns tiks teleportēts un nebūs rētas?! Būs, ap 10 cm gara un 5–10 cm dziļumā.

Sievietei, lai viņa varētu dzemdēt pēc ķeizargrieziena, jāstiprina varēšana un ticība saviem spēkiem.

Dabisks kontrakciju ritms tiek saskaņots ar bērna iespējām un vajadzībām. Līdz ar to pauzes ir tik lielas, cik vajadzīgs, lai mazulis atpūstos un izturētu dzemdību slodzi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 7
7 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 29
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Iedzīvotājiem piedāvā valsts apmaksātas psihologa konsultācijas 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 176
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 165
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 189
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 31
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 3
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tās noteikti ir izglābušas dzīvības”. Vai varam gaidīt zāles, kas pasargās no Covid-19? 34
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Valdība piešķir 1,57 miljonus eiro pretgripas vakcīnu iegādei 10
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Iveta Ķelle: “Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem jau skolas vecumā jābūt regulārām nodarbībām par seksuālo un reproduktīvo veselību.” 10
4 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Ārsti prognozē, ka varētu palielināties to pacientu skaits, kas meklēs medicīniskus iemeslus, lai nebūtu jāpotējas 67
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Uzsāk informatīvo kampaņu krūts vēža apzināšanai
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 8
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 35
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 118
5 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 79
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 176
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs Tālis Linkaits: “Viens ir draudēt, ka iesi prom no darba, pavisam kas cits – pieņemt šo lēmumu.” 146
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Melnais rekords” pārspēts: Latvijā pagājušajā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 saslimušo skaits 96
13 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 156
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 165
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 203
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 132
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 8
23:35
LD
Linda Dombrovska
Medības
Daudz neskaidrību, bažu un neizpratnes: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās medniekiem ārkārtas situācijā? 3
22:35
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 118
20:42