Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Fotolia

Ēdināšana skolā – bez indēm: ja var Romā, kāpēc ne Ikšķilē? 5

Ilze Pētersone, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks 59
Kokteilis
FOTO. Laimīgs jubilārs un mīlestības pilna sagaidīšana – Nacionālajā teātrī skaisti nosvinēta Ulda Dumpja 80 gadu jubileja 9
Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā 119
Lasīt citas ziņas

Kura no pašvaldībām būs drosmīga un pirmā apņemsies bērnu ēdināšanai skolās un bērnudārzos iepirkt tikai bioloģiski audzētu pārtiku? Viens no būtiskiem jautājumiem, kas izskanēja šā gada Siguldas “GreenFest” jeb zaļajā festivālā. Pasākuma rīkotāji nebaidās no grūtiem tematiem un izvirza arvien drosmīgākus mērķus.

Pērn festivāls nāca klajā ar ideju par Gaujas Nacionālo parku (GNP) kā bioloģiski tīru teritoriju, šogad diskusijā “Bio GNP – uzņēmējdarbības izaicinājumi un iespējas” viens no festivāla rīkotājkomandas dalībniekiem, Līgatnes biškopis Edgars Ricevs iepazīstināja ar projektu, kurā izstrādāti nepieciešamie atbalsta rīki konvencionālās saimniecības pārejai un atbalstam uz bioloģisko saimniekošanu. Vēl nav zināms, vai iecere saņems Eiropas Savienības finansiālu atbalstu, taču tās radītāji ir apņēmības pilni to īstenot jebkurā gadījumā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Viens no “GreenFest” jeb zaļā festivāla idejas autoriem un rīkotājiem Andris Strapcāns jūtas gandarīts, ka sarīkojums kļūst kuplāks ar apmeklētājiem un domubiedriem, un viņu mērķi arvien drosmīgāki.
Foto: Ilze Pētersone

Festivāls šogad noritēja vēl lielākos apgriezienos – trīs dienu garumā ar diskusijām, lekcijām, izstādēm, koncertiem un bagātīgu biotirdziņu Zaļās Villas kvartāla dārzā. Pasākuma tēvs Andris Strapcāns jūtas gandarīts, ka sarīkojums kļuvis krietni kuplāks gan ar apmeklētājiem, gan domubiedriem. “Iepriekšējos gadus bija sajūta, ka zaļās vides temati vairāk rūp atsevišķiem cilvēkiem, taču šogad gaisā virmoja īpaša enerģētika – mūsu kļūst vairāk, ļaudis ir gatavi runāt un paši arī iesaistīties, viņus interesē ne tikai GNP kā bioteritorija, bet visa Latvija.”

Ja var Romā, kāpēc ne Ikšķilē?

Diskusijā “Ēdināšana skolā – bez indēm” ar bioloģiski sertificēta dārza un ēdnīcas pieredzi dalījās Ikšķiles Brīvās skolas vadītāja Kristīne Liberta. Pirms desmit gadiem viņu bija iedvesmojis “Slow Food” kustības “Terra Madre” festivāls Itālijā, kur kādas Romas skolas piemērs parādīja, ka, mērķtiecīgi veidojot sadarbību un slēdzot ilgtermiņa līgumus ar apkārtnes bioloģisko saimniecību zemniekiem, ir iespējams 100% apgādāt ēdnīcu ar veselīgiem produktiem. “Mani tas pārliecināja – ja bioloģisko pārtiku var piegādāt skolai Romā, kāpēc arī ne Ikšķilē?”

Vēl ilgāka zaļo iepirkumu vēsture ir Rīgas pirmsskolas izglītības iestādē “Priedīte” ar 120 bērniem, kur jau 16 gadus ēdināšanā izmanto tikai bioloģiski audzētus dārzeņus. Liels nopelns ir vadītājai Sandrai Dišlerei, kurai izdevies izveidot ilgstošu sadarbību ar mazajām biosaimniecībām.

“Mūsu bērni pazīst zemniekus, tā ir draudzēšanās, siltas attiecības ar cilvēkiem, kas atved pašu audzētus, veselīgus produktus.”

Bioloģiski audzētu pārtiku vēlas arī lielākā daļa Siguldas bērnu vecāku – apliecināja tiešās pirkšanas pulciņa vadītāja un Zaļās Villas kvartāla “Mūsu BIO tirgus” organizatore Liene Klišāne, jo viņas rīcībā bija vecāku aptaujas rezultāti, kas parādīja, ka par veselīgu pārtiku balso 88% aptaujāto un tikai 12% atzina, ka viņiem šis jautājums nav būtisks. Siguldas pašvaldības priekšsēdētāja vietniece Līga Sausiņa gan aizrādīja, ka aptauja būtu objektīvāka, ja vecākiem uzdotu jautājumu, kādu summu viņi ir gatavi maksāt par bioloģisku pārtiku. No pašvaldības pārstāves teiktā noprotams, ka Siguldas domē izpratne par veselīgu pārtiku izglītības iestādēs apstājusies pie “Zaļās karotītes” produktiem, kas gan nenorāda uz bioloģisku izcelsmi, bet kā augstas kvalitātes zīme apliecina, ka ražots Latvijā, nesatur ĢMO un sintētiskas krāsvielas.

Ēdināšanas maksa, ko nosaka Ministru kabineta noteikumi nr. 172, desmit gadus nemainīgi noteikta 1,42 eiro personai. Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe zūdījās, ka politiķi noraidījuši ierosinājumu paaugstināt to līdz 2 eiro.

Zupa no diviem trušiem

Festivālā līdzās diskusijām un lekcijām aktīva rosība notika arī bioloģiskajā tirdziņā Zaļās Villas kvartāla dārzā.
Foto: Ilze Pētersone

“Bioloģiskā pārtika ir dārga – kā arguments izskanēja festivāla sarunās par Gaujas Nacionālo parku kā bioloģisku teritoriju. Patiesībā tā nav, ja bioloģiskās pārtikas cenas salīdzinām ar konvencionāli audzēto, kurai sabiedrība vēl piemaksā trīs veidos – par subsīdijām zemniekiem, videi nodarīto kaitējumu un izdevumiem savai ārstēšanai,” diskusijā par veselīgās pārtikas izmaksām iesaistījās arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra projektu vadītāja un viena no “GreenFest” organizatorēm Lāsma Ozola. Viņa norādīja, ka iepirkumu vājākā vieta ir dārzeņi, jo nepietiek bioloģisko saimniecību, kas spētu tos piegādāt izglītības iestādēm visu mācību gadu. Dārzeņu audzētājiem nepalīdzēšot arī nupat valdības noteiktās stingrākās prasības bioloģiskās pārtikas apmēru iepirkumā, jo tās attiecas uz graudaugu pārstrādes un piena produktiem – turpmāk vismaz 20% no graudaugiem jābūt ražotiem atbilstoši bioloģiskās lauksaimniecības metodēm, pienam un kefīram – vismaz 35%.

Zemgales bioloģiskās saimniecības “Geidas” īpašniece Gundega Jēkabsone atgādināja tirgus principu – pieprasījums rada piedāvājumu. “Ja tas palielināts graudaugiem un pienam, tad bija nepieciešams grūdiens arī dārzeņu audzētājiem, sevišķi mazajās saimniecībās. Un kurš tad var rādīt labāko piemēru, ja ne valsts, kas ir mūsu lielākais pircējs.” Zemniece norādīja, ka vienīgais pierādījums, ka produkts audzēts vai ražots bioloģiski, ir atbilstošs sertifikāts.

“Nepietiek tikai ar veselīgu pārtiku, to jāprot arī pareizi uzglabāt, pārstrādāt un pagatavot, jāattīsta skolu un bērnudārzu pavāru zināšanas un prasmes,” uzsvēra vēl viens diskusijas dalībnieks – pavārs Ingmārs Ladigs.
SAISTĪTIE RAKSTI

Nupat publiskā sektora pavāru komandu sacensībās “Mana novada garša 2020” izmēģinājuši, kā par bērnu ēdināšanai noteikto maksu var izvārīt ko garšīgu. Izdevusies ļoti laba zupa no diviem trušiem, taču vienam no starptautiskās žūrijas somu šefpavāriem, kas atzinis, ka arī putra ir garšīga, nebija saprotams, kāpēc tai nav pievienots saldais krējums?

Diskusijas noslēguma daļā izskanēja L. Ozolas aicinājums pašvaldībām spert pirmo soli veselīgas pārtikas virzienā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Padomi topošajām māmiņām. Kādas izmaiņas nepieciešams veikt ikdienas ritmā?
VK: Tikai divus no 11 biežāk sastopamajiem vēža veidiem Latvijā ārstē atbilstoši pasaules praksei. Pārējos?..
Franciju apsēdušas gultas blaktis – tās rāpo gan kinoteātros, gan lidostā un Parīzes metro
Veselam
SPKC sācis epidemioloģisko izmeklēšanu par saslimšanas gadījumu ar masalām bērnudārzā
Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks
Kokteilis
FOTO. Laimīgs jubilārs un mīlestības pilna sagaidīšana – Nacionālajā teātrī skaisti nosvinēta Ulda Dumpja 80 gadu jubileja
Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā
12 gadus vecu meiteni no festivāla aizveda 11 vīrieši. Tas, ko viņi izdarīja pēc tam, ir prātam neaptverami…
Igors Rajevs: “Tā sliktā ziņa ir tāda, ka Krievija ir pārgājusi uz kara laika ekonomiku”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
Kā iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
Kā sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Zirnekļu inde, kas izraisa mokošu erekciju, varētu būt nākamā Viagra
Mājas
Ko par tevi liecina mājas apģērbs
Receptes
Augs, kas varētu izglābt pasauli no klimata krīzes. No zupām līdz sieram
“Tu esi visinteresantākā persona, ko esmu saticis, bet…” Vai ir kāds pareizs veids, kā kādu atraidīt?
Veselam
Medus – mūžīga vērtība
Veselam
Seksa “melomāni”: ar ko panseksuāls atšķiras no biseksuāla?
Šnore: Krievu valodas nepārtraukta uzspiešana bērniem ir cūciska! Kāpēc izdabājam okupācijas kopienai?
Igors Rajevs: “Tā sliktā ziņa ir tāda, ka Krievija ir pārgājusi uz kara laika ekonomiku”
Dabas zīmju vērotājs Vilis Bukšs atklāj, kādi laika apstākļi gaidāmi oktobrī un kāda, viņaprāt, būs ziema
Kokteilis
FOTO. Keita Midltone, tiekoties ar skolniekiem, sasmīdina bērnus ar joku par savu vecāko dēlu princi Džordžu. Ko viņa pateica?
Kokteilis
VIDEO. Mūziķis Guntis Veits Rīgas centra restorānā piedzīvo traģikomisku situāciju: viņam piedāvā vērsties tiesā
Franciju apsēdušas gultas blaktis – tās rāpo gan kinoteātros, gan lidostā un Parīzes metro
Kokteilis
FOTO. Negaidīti! TV personība Žaklīna Cinovska tomēr pamet Latviju
Kokteilis
FOTO. Laimīgs jubilārs un mīlestības pilna sagaidīšana – Nacionālajā teātrī skaisti nosvinēta Ulda Dumpja 80 gadu jubileja
Pētījums: Kliegšana uz bērnu var būt tikpat kaitīga viņa attīstībai kā fiziska un seksuāla vardarbība
Veselam
Situācija onkoloģijā kritiska; steidzami nepieciešams lielāks finansējums
Veselam
Asinszāle – augs pret 99 vainām
Veselam
“Man bērns jau no mazotnes ir mazgulētājs.” Vai tiešām bērnudārzniekiem obligāti ir jāguļ diendusa?
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Veselam
5 iemesli, kāpēc biežāk nodarboties ar rīta seksu
Veselam
Pirmās saaukstēšanās pazīmes… Ko darīt un kā mazināt iesnas?
ASV kādai sievietei četru gadu laikā dabiskās dzemdībās piedzimušas trīs meitas – visas 3. septembrī
Veselam
Kas notiek ar onkoloģijas “zaļo koridoru”?
Krimināls
Rogovkas Justīnes slepkavībā aizdomās turamais tēvs, iespējams, izpļāpājies kameras biedriem Rīgas Centrālcietumā, kā meitene gājusi bojā
10:43
Uzmanību, autobraucēj! Uz Jelgavas, Liepājas un Ventspils šosejas sāk darboties vidējā ātruma kontroles iekārtas
10:25
Kokteilis
FOTO. Keita Midltone, tiekoties ar skolniekiem, sasmīdina bērnus ar joku par savu vecāko dēlu princi Džordžu. Ko viņa pateica?
10:07