Foto – Shutterstock

Efektīvi un vienkārši veidi, kā iekustināt vielmaiņu. Iesaka Linda Federa 0

Veselam.lv lasītāja Liene jautā uztura specialistei Lindai Federai: “Kā padarīt ātrāku vielmaiņu? Saprotams, lai mazinātu svaru, vajag veselīgi ēst un vairāk kustēties, taču, skatoties tievēšanas raidījums (vairāk krievu), saprotu, ka nepietiek ar vienkārši veselīgu ēšanu – ir kaut kāds periods, kad organisms pierod pie liesākas pārtikas un vielmaiņa sāk darboties lēnāk. Lūdzu, uzrakstiet vairākus konkrētus piemērus, cik ilgi un aptuveni kādu liesāku uzturu lietot un kā rīkoties, kad organisms pierod pie šāda režīma – ko mainīt un kādi lēcieni atkal jātaisa (t.i., ar kādiem robežpunktiem jārēķinās un kas tajos jāievēro)?”

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Atbild uztura speciāliste Linda Federa: “Labdien, Liene. Paldies par jautājumu. Cilvēki ir atšķirīgi, tāpat viņu vielmaiņas procesi. Ir cilvēki, kuru vielmaiņa ir ļoti ātra un līdz ar to neefektīva. Šiem cilvēkiem sagādā lielas problēmas pieņemšanās svarā. Un tad ir cilvēki, kuru vielmaiņa izraisa strauju svara palielināšanos. Tās ir tādas divas galējības.

Ir daudz veidu, kā stimulēt metabolismu un atjaunot veselīgu līdzsvaru, tādējādi uzlabojot vai palielinot to, atkarībā no sākotnējās situācijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lūk, daži ieteikumi, kas ietver nedaudzas, bet nozīmīgas izmaiņas uztura un ikdienas paradumos. Tie ir ļoti vienkārši īstenojami un viegli integrējami ikdienas dzīvē.

1. Vielmaiņas stimulēšana ar ūdens palīdzību. Ūdenim būtu jābūt jūsu mīļākajam dzērienam. Pētījumi liecina, ka jūs varat palielināt vielmaiņas aktivitāti par 40%, vienkārši dzerot ūdeni. Pieaugušam cilvēkam dienā būtu nepieciešams uzņemt vismaz 2l tīra ūdens. Bet nepārspīlēt.

2. Biežāka ēšana, mazākas porcijas. Ēdienreižu biežumam būtu jābūt vienmērīgi sadalītam. Ja starp ēdienreizēm tiek ievērotas pārāk lielas pauzes, tad organisms noskaņojas uz tā saucamo “izsalkuma režīmu” un vielmaiņa palēninās, tādā veidā sargājot organismu no izsalkšanas.

3. Priekšroka liesākim olbaltumvielu produktiem. Šādi produkti ir tītara gaļa, zivs, olas, pupiņas un tofu. Tādā veidā organismam nebūs lieki jāpiepūlas šo olbaltumvielu sadalīšanas un izmantošanas procesos.

4. Nevajag baidīties no asākiem ēdieniem. Asie pipari, sarkanie pipari u.c. paātrina vielmaiņas procesus. Protams ir nepieciešams balanss. Nevajag pie brokastu putras pievienot piparus, bet viena no dienas ēdienreizēm drīkst būt asāka kā ierasts.

5. Vismaz 30 minūtas dienā jāsporto. Aerobo treniņu laikā tiek “dedzinātas” kalorijas un vielmaiņa paātrinās (tā paliek palielināta vēl kādu laiku pēc treniņa beigām).

Gribu piebilst, ka vielmaiņa ir atkarīga no daudziem faktoriem un ar vecumu tā kļūst mazāk aktīva. Tāpat tā ir atkarīga no ķermeņa svara, garuma, klimata, kurā dzīvojam un ķermeņa temperatūras (sports, apģērbs, ķermeņa tauku daudzums). Vielmaiņas efektivitāte ir arīdzan atkarīga no vairogdziedzera funkcijas. Vielmaiņas aktivitāte var būt samazināta hipotireozes vai paātrināta hipertireozes gadījumā, tapec lieks ārsta apmeklējums nenāks par ļaunu.

Reklāma
Reklāma

Līdz 20. oktobrim varat uzdot jautājumu uztura speciālistei Lindai Federai šeit.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.