Foto – Fotolia/Svyatoslav Lypynskyy

“Es visu kontrolēju!” 12 biedējošas datorspēļu atkarības pazīmes 3

Kautrība, bailes no neveiksmes, neprasme veidot attiecības un mierīgi aizstāvēt savu viedokli. Tiem, kam šīs jūtas ir pazīstamas, iespēja kļūst atkarīgiem no datorspēlēm ir ļoti liela.

Reklāma
Reklāma
Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

Tomēr ne tikai šie cilvēki var saskarties ar līdzīgu problēmu. Daudzi no mums dod priekšroku bēgšanai no agresīvas un prasīgas realitātes virtuālajā pasaulē. Kā saprast, ka tu vai tavs tuvinieks piepulcējušies dedzīgajiem spēlmaņiem, AiF.ru skaidro psiholoģe Anetta Orlova.

1. Emocionālais pacēlums no spēles
Datoratkarība var veidoties, ja piedzīvo pārmērīgu stresu – kāds šajā situācijā kļūst depresīvs, kāds atklāj virtuālo pasauli. Faktiski tā ir bēgšana no realitātes. Psihe netiek galā, un pati ieslēdz destruktīvo režīmu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmais satraucošais signāls–atkarīga cilvēka stāvoklis spēles laikā uzlabojas. Viņš piedzīvo spēcīgu emocionālu pacēlumu, jo spēles prasmes uzlabojas un attiecīgi pieaug viņa autoritāte līdzīgi domājošu cilvēku sabiedrībā.

Bieži vien atkarīgā statuss virtuālajā pasaulē ļoti atšķiras no statusa reālajā dzīvē.

Visticamāk, reālās dzīves statuss viņu nepavisam neapmierina. Dabiski, ka, tiklīdz cilvēkam parādās brīvais laiks, viņš tūlīt sāk spēlēt, ienirstot citā realitātē.

2. Visas problēmas tiek ignorētas
Atkarīgais cilvēks strīdus un konfliktus uztver virspusēji. Turklāt viņš nemeklē veidus, kā atrisināt tādas situācijas, nemēģina uzklausīt citu cilvēku, nemēģina veidot dialogu un tikt galā ar problēmu. Viņš vienkārši bēg no šīs realitātes uz spēli. Tiklīdz viņa rokās nonāk spēles vadības pults vai datora tastatūra, dzīve sakārtojas un uzlabojas, parādās spēks un pazūd nepieciešamība atrisināt problēmas, kas radušās pirms tam.

Foto – Evija Trifanova/LETA

3. Zūd interese par kopīgu atpūtu
Kad tuvi cilvēki, partneri, vecāki, draugi piedāvā datorspēļu atkarīgajam cilvēkam kādu kopīgu laika pavadīšanas veidu, viņš piekrīt ārkārtīgi negribīgi. Lai kas tas būtu par pasākumu: pārgājiens dabā vai mīļākās grupas koncerts, viss viņu tikai kaitina, šķiet garlaicīgs un bezjēdzīgs.

Pat ja atkarīgais tomēr piekritīs piedalīties pasākumā, viņš domās tikai par to, kad tas viss beigsies un būs iespējams atgriezties pie datora.

Bieži vien viņš pat kļūst naidīgs un atsvešinās no apkārtējiem cilvēkiem.

Ja cilvēkam ir vismazākā iespēja atteikties no dalības piedāvātajā pasākumā, neskatoties uz tuvinieku neapmierinātību un jūtām, atkarīgais to darīs. Viņu interesē tikai tas, kas saistīts ar spēlēm.

4. Sarunas par spēļu kaitīgumu sadusmo
Mazākās runas par datorspēļu kaitīgumu izraisa atkarīgā cilvēka izsmieklu, ironiju vai dusmas. Viņš ievēro šādu loģiku: “Kāpēc viņi jaucas lietās, kas uz viņiem neattiecas! Viņi neko nesaprot, es varu visu kontrolēt.” Cilvēks vienkārši atsakās atzīt problēmu.

5. Konflikti ar apkārtējiem kļūst arvien biežāki
Aizrautīga spēlētāja attiecības ar apkārtējiem agrāk vai vēlāk sāk pasliktināties. Tuvu cilvēku pacietībai ir robežas. Ja sākumā viņi mēģina iedvesmot atkarīgo kaut ko paveikt, izvirza uzdevumus, lai novērstu viņa uzmanību no spēles, tad pakāpeniski, nesasniedzot rezultātu, viņi izjūt apātiju un tikai spēj ar klusu pārmetumu skatīties uz pašreizējo situāciju vai periodiski sarīkot skandālus. Vārdu sakot, situācija saasinās.

Foto – Shutterstock

6. Miega problēmas kļūst par normu
Datorspēļu atkarīgajiem bieži vien tiek traucēts miega režīms. Cilvēks nogurst, bet nespēj pabeigt spēli, viņu aizrāvusi emociju un azarta vētra. Viņam šķiet, ka pēc 15 minūtēm izslēgs datoru un dosies gulēt, bet tas nenotiek. Labākajā gadījumā spēlētājs no rīta nonāk gultā, taču tāpat ilgstoši nevar aizmigt, bet, kad tas notiek, viņa miegs ir virspusējs un ar biežu pamošanos.

Reklāma
Reklāma

7. Nespēja nospiest uz “pauze”
Ja atkarīgais cilvēks spēlē, jebkuru vēršanos pie viņa uztver kā agresiju. Viņu tas ļoti aizkaitina, nevar būt ne runas, ka viņš varētu nospiest uz “pauze” un kaut uz sekundi atrauties no spēles.

8. Nekontrolēta naudas tērēšana
Lai uzlabotu spēles kvalitāti, atkarīgais pamazām tam tērē arvien vairāk naudas; savam bīstamajam “hobijam” viņš neko nepažēlos.

9. Laiks spēlē pieaug
Spēlēs pavadītais laiks nepārtraukti pieaug. Ja cilvēkam jautā, cik stundas viņš spēlēja, atkarīgais ir viltīgs un apzināti samazina skaitli. Spēlētājs var dot solījumus, ka sāks kontrolēt pie datora pavadīto laiku, bet patiesībā to nedarīs.

10. Atteikšanās no ēdiena
Tāds cilvēks bieži vien izvairās no fiziskām aktivitātēm, viņš vienkārši nevēlas kustēties. Viņš zaudē apetīti, bet smagos gadījumos var pat aizmirst par ēdienu. Tajā pašā laikā kafijas un tonizējošo dzērienu daudzums atkarīgā cilvēka ēdienkartē ievērojami palielinās.

11. Duša un vanna – tā jau ir pagātne
Dedzīgie spēlētāji ir tā iegrimuši savā “hobijā”, ka bieži vien pārtrauc ievērot higiēnas pamatnormas un topat nepamana.

12. Katru dienu apātija
Bez datora cilvēks izjūt stipru trauksmi, depresiju, aizkaitinājumu un apātiju, tāpēc par katru cenu vēlas atgriezties spēlē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.