Laura Strazda Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centrā saņēmusi elektrisko riteņkrēslu. Ar manuālo ratiņkrēslu Laura pārvietojas jau no sešu gadu vecuma. Aptuveni pirms gada, iestājoties rindā pēc riteņkrēsla, kas vadāms elektriski, Laura rindā bijusi 107. Tad šķitis, ka priecīgais brīdis tik drīz nesekos. Tiesa, Laura ir jauniete, kura studē, tāpēc viņa bija tā sauktajā steidzamajā rindā.
Laura Strazda Vaivaru tehnisko palīglīdzekļu centrā saņēmusi elektrisko riteņkrēslu. Ar manuālo ratiņkrēslu Laura pārvietojas jau no sešu gadu vecuma. Aptuveni pirms gada, iestājoties rindā pēc riteņkrēsla, kas vadāms elektriski, Laura rindā bijusi 107. Tad šķitis, ka priecīgais brīdis tik drīz nesekos. Tiesa, Laura ir jauniete, kura studē, tāpēc viņa bija tā sauktajā steidzamajā rindā.
Foto – Madara Briede

Rinda pēc tehniskajiem palīglīdzekļiem invalīdiem – divu gadu garumā! – nauda “klibo” nopakaļ 0

Pieprasītākie riteņkrēsli un dzirdes aparāti

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos
Krievu murgs Turcijā: turki Krievijas pilsoņus izsēdina no lidmašīnām un neļauj lidot uz citām valstīm
TV24
Ojārs Rubenis: “Tikai debilu cilvēku apziņā var būt tāda sajūta, ka mēs varam braukt pa tādiem ceļiem un tādām Rīgas ielām…”
Lasīt citas ziņas

Pirms gada lietošanas termiņš beidzās ratiņnieka Reiņa Zariņa izmantotajam pretizgulējumu spilvenam un viņš rēķina, ka uz jaunu būs jāgaida divi gadi. “Šāda absurda invalīdus pazemojoša situācija vienkārši nav saprotama un ir pilnīgi neloģiska. Jāgaida divi gadi, lai saņemtu ikdienā tik akūti nepieciešamu lietu,” teic Reinis. Kā rāda valsts budžeta plāns, nākamgad tehniskajiem palīglīdzekļiem (TPL) paredzēti 5,52 miljoni eiro, un ir skaidrs, ka tas ir par maz, lai saīsinātos rindas un gaidīšanas laiks pēc tiem.

Lai gan no 2011. gada rinda pēc valsts apmaksātajiem TPL ik gadu saruka, pērn sakarā ar robu finansējumā gaidītāju skaits atkal audzis. Gadu no gada rindā iestājas aizvien vairāk cilvēku, bet Labklājības ministrija (LM) ik gadu cenšas sakasīt papildu līdzekļus šim mērķim.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pieprasījums pēc tehniskajiem palīglīdzekļiem kļūst arvien lielāks, bet piešķirtais finansējums tam netiek līdzi,” apstiprina Aldis Dūdiņš, LM Sociālo pakalpojumu departamenta direktora vietnieks. Teju ik gadu TPL atvēlētajam bāzes finansējumam tiek meklēta un arī piešķirta papildu nauda. 2015. gadā izdevās panākt arī bāzes finansējuma palielinājumu šim un nākamajiem trim gadiem pat par 1,6 – 1,7 miljoniem ik gadu, tomēr LM norāda – lai situācija normalizētos, TPL pamata budžetam bez visiem papildu piešķīrumiem jābūt stabilam un vairāk nekā septiņu miljonu eiro apmērā.

Septembra beigās rindā uz TPL saņemšanu bija 6967 personas. No gada sākuma rindā no jauna iestājās 14 762 cilvēki. Visilgāk – 19 mēneši – jāgaida saziņas un signalizēšanas palīglīdzekļi (pamatā dzirdes aparāti). Uz personīgās pārvietošanās palīglīdzekļu saņemšanu var cerēt vidēji 12 mēnešu laikā. Aprūpes un aizsardzības palīglīdzekļus (dažādas vannas, dušas, tualetes krēslus 
u. c.) nākas gaidīt vidēji deviņus mēnešus. Viens no pieprasītākajiem ir bimanuālais riteņkrēsls ar mugurējo piedziņu pieaugušajiem. Vidējais gaidīšanas laiks rindā pēc tā parastā kārtā esot vidēji seši septiņi mēneši, bet steidzamības kārtā – mēnesis. Tiesa, šie ir tikai vidējie rādītāji. LM nesniedz informāciju par to, kāds ir bijis ilgākais laiks, ko kāds gaidījis pēc kāda konkrēta palīglīdzekļa, norādot, ka to neļaujot uzskaites sistēma. Cilvēku pieredze rāda, ka atsevišķus palīglīdzekļus nākas gaidīt ilgstoši.

Stendenieks Reinis Zariņš valsts apmaksātu bimanuālo riteņkrēslu gaidīja divus gadus. Laimīgas sakritības pēc pavisam drīz pēc tam operatīvi uzzinājis par elektrisko skūteru iekļaušanu valsts apmaksāto TPL sarakstā, tāpēc rindā pēc tiem bijis viens no pirmajiem. Tomēr, kā pats uzsver, tā bijusi laimīga sagadīšanās. Pērnā gada nogalē divu gadu lietošanas termiņš beidzās arī Reiņa lietotajam pretizgulējumu spilvenam, kas liekams ratiņkrēslā. Reinis nekavējies un iestājies rindā pēc jauna. Kad pēc pusgada gaidīšanas interesējies, noskaidrojis, ka tobrīd spilvenus saņem invalīdi, kuri rindā iestājušies pirms diviem gadiem, liekot noprast, ka savējo Reinis varētu saņemt ne ātrāk. Lai gan spilvenu Reinim solīja piešķirt nākamgad, nav zināms, vai tas notiks gada sākumā vai beigās. Un viņš pats pārliecināts, ka kopumā jārēķinās ar diviem gadiem vien būs. “Turklāt realitātē tie ir izsēdēti jau pēc gada lietošanas un otrajā gadā jau ir ļoti sliktā stāvoklī,” sašutis ir Reinis. Viņam šī spilvena neesamība ir ļoti mokoša. Lielāko dienas daļu viņš pavada riteņkrēslā, tālab nākas cīnīties ar labās gūžas izgulējumu. “Mēģinu izmantot parastus spilvenus, taču tie nepilda vajadzīgo funkciju,” norāda invalīds.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.