Foto – Shutterstock.com

Ieteikumi pusaudžiem, lai būtu skaisti zobi + Balto zobu baušļi 0

Cilvēks ir skaists, ja rūpējas par savu izskatu, – ­kopj nagus, matus, apģērbu un, tai skaitā, arī zobus. Rūpes par savu izskatu un ķermeni parāda, cik ļoti Tu sevi mīli. Varbūt nākotnē Tu būsi sabiedrībā zināma persona, uzstāsies dažādu publiku priekšā, bet Tev pietrūks nepieciešamās pārliecības neveselīgu zobu dēļ. Tīrot zobus rūpīgi un regulāri, ar plašu smaidu varēsi droši soļot pretī saviem mērķiem. Arī lieli mākslinieki ļoti rūpējas par saviem zobiem, tāpēc visbiežāk viņiem redzēsi skaistus, baltus un veselus zobus.

Medvedevs, iespējams, būdams dzērumā izpļāpājas, kādā gadījumā Krievija pielietos kodolieročus 9
“Iesaistīties kaujās ar krievu “SU-57″ nevajag – tā ukraiņiem būtu pašnāvība,” atzīst Rajevs
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu
Lasīt citas ziņas

Zobi un attiecības
Skaistu smaidu un veselus zobus noteikti novērtēs arī Tava otrā pusīte. Pirmais skūpsts būs daudz patīkamāks, ja jūsu zobi būs kopti, jo šādās reizēs pat visskaistākais manikīrs, glīti uzkrāsotās acis vai apģērbs var zaudēt nozīmi. Piemēram, ja meitene regulāri tīra savus zobus un par to ļoti domā, tad diez vai viņai iepatiksies pat ļoti moderni ģērbts, safrizēts puisis, kuram būs nekopti zobi. Tu nekad nevari zināt, kāds kritērijs būs noteicošais, lai Tu iepatiktos pretējam dzimumam. Varbūt viņš vai viņa ir nākamais zobārsts!

CITI ŠOBRĪD LASA

Izmanto iespēju!
Atceries, ka līdz 18 gadu vecumam zobārsta un zobu higiēnista apmeklējumu apmaksā valsts, Tev par to nav jāmaksā, taču, ja Tu nepievērsīsi pienācīgu uzmanību savam zobu skaistumam un veselībai, nākotnē var nākties tērēt ļoti daudz naudas zobu labošanai. Zobārsts profilaktiski ir jāapmeklē vismaz vienu reizi gadā, lai pārliecinātos, vai ar Tavu zobu veselību viss ir kārtībā, un lai izvairītos no situācijām, kad akūti sāp zobs. Savukārt zobu higiēnists ir jāapmeklē divas reizes gadā, lai speciālists varētu veikt mutes dobuma un zobu higiēnu. Aizvien nemainīga zobu veselības problēma pusaudžu vidū ir kariess. Lai arī cik aizņemts Tu būtu, atceries par regulāru zobu tīrīšanu – no rīta un vakarā.

Kas Tev jāzina par zobu veselību!

Kariess ir viens no biežāk sastopamajiem zobu bojājumiem pusaudžiem. Tas rodas no skābēm, ko rada uz zobiem esošais bakteriālais aplikums. Izklausās sarežģīti? Tā nebūt nav – ja saproti kariesa rašanās iemeslus. Tavā mutē ir mikroorganismi, kas visvairāk „dzīvo” tieši zobu aplikumā, un šiem mikroorganismiem „garšo” ogļhidrāti (tie ir gan saldumos, gan miltu izstrādājumos). Kad Tu ēd ogļhidrātus saturošus produktus, tad mutē esošās baktērijas pārstrādā šos ogļhidrātus līdz skābēm. Atrodoties uz zoba virsmas, skābes sāk šķīst, un tā veidojas zoba bojājums jeb kariess. Atceries – zobu bojāšanos galvenokārt izraisa cukurs (un tas ir ogļhidrāts), tāpēc samazini cukura daudzumu uzturā. Tādi našķi kā šokolāde, cepumi, konfektes u. tml. produkti negatīvi ietekmē zobu emalju un var izraisīt zobu veselības problēmas.

Erozija ir zobu bojājums, kas tāpat kā kariess rodas skābju ietekmē, bet šajā gadījumā skābes ir citas izcelsmes. Tavā vecumā erozijas visvairāk var veicināt visu skābo ēdienu un dzērienu lietošana uzturā, enerģijas dzērieni, kā arī dabiski spiestas sulas. Šie ēdieni un dzērieni satur daudz skābes, kas iedarbojas uz zobiem, negatīvi ietekmējot zobu virsmu. Savukārt siekalas ir ļoti nozīmīgs minerālvielu avots zobiem, kas palīdz tos uzturēt labā fiziskā formā, aizsargājot zobu virsmu. Parūpēties par savu zobu veselību Tu vari, izskalojot muti pēc saldu sulu un skābu ēdienu lietošanas uzturā, tādējādi zobi netiks ilgstoši pakļauti skābju iedarbībai. Tāpat nevajadzētu saldas, skābas sulas un dzērienus lietot visas dienas garumā, jo tad skābe mutē atrodas ilgstoši un veicina erozijas veidošanos. Vēl viens ieteikums – dzerot saldas sulas, izmanto salmiņu! Tad Tu varēsi būt drošs, ka skābe nenonāks tieši uz zobiem.

Ievēro!

Saldumi un našķošanās starp ēdienreizēm. Protams, neviens nav uzaudzis bez konfektēm un saldumiem, taču vajadzētu izvairīties no našķošanās visas dienas garumā. Ja nevari atturēties no saldumu lietošanas – apēd kādu gardumu tūlīt pēc pusdienām vai vakariņām. Ja Tu ēdīsi konfektes un citus saldumus ik pa brīdim dienas laikā, tad mutē esošajiem mikrobiem būs izejvielas, no kā „ražot” skābi. Savukārt skābe mutes dobumā veicina caurumu veidošanos zobos.

Zobu tīrīšana. Zobi ir jātīra divas līdz trīs minūtes divas reizes dienā – no rīta pēc brokastīm un vakarā pirms gulētiešanas. Vakarā pēc zobu tīrīšanas ēst neko vairs nevajadzētu, vari padzerties ūdeni. Ja ievērosi šos nosacījumus, vari būt drošs, ka līdz pat rītam zobi būs tīri un jutīsies labi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Uzturs. Tavā vecumā ļoti svarīgs ir pilnvērtīgs uzturs, un Tev ir jāsaņem visas vielas, kas ir vajadzīgas augošam organismam – šķiedrvielas, tauki, ogļhidrāti, olbaltumvielas, minerālvielas un vitamīni. Saldumus var lietot enerģijas vairošanai, tomēr nevajadzētu ar tiem aizrauties, jo tie bojā zobus un veicina lieko svaru.

Balto zobu baušļi
1. Lieto fluorīdu saturošu zobu pastu! Tā stiprinās un aizsargās Tavus zobus. Zobu higiēnista apmeklējuma laikā speciālists informēs, vai Tev ir nepieciešams papildus lietot arī fluorīda tabletes.
2. Lieto zobu diegu, lai labāk iztīrītu starpzobu spraugas. Zobu diegam ir jābūt vaskotam. Izvairies lietot zobu bakstāmos kociņus, jo vari savainot smaganas.
3. Ierobežo saldinātu un gāzētu dzērienu lietošanu, jo tie satur skābi un bojā zobu emalju. Tas var veicināt kariesa veidošanos.
4. Ierobežo cukurotu ēdienu lietošanu, jo tas veicina zobu aplikuma veidošanos.
5. Ievēro veselīgus saldumu ēšanas principus. Gardums ir lielās ēdienreizes deserts. Nenašķojies starp ēdienreizēm.
6. Negriez zobus! Visbiežāk zobu griešanu var veicināt psiholoģiskie faktori, piemēram, bailes, stress vai trauksme. Šī ieraduma negatīvās sekas ir zobu nodilums, tāpēc pajautā ģimenei, vai tev ir šāda problēma. Varbūt viņi ir dzirdējuši! Ja ir Tev ir aizdomas par zobu griešanu, tad vislabāk ir doties pie zobārsta vai zobu higiēnista, kuri ieteiks, kā tikt galā ar šo nelāgo ieradumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik veselīgs ir tavs ikdienas mazgāšanās rituāls
Vēdersāpes, slikta dūša, elpas trūkums, nieze… Kad pārtika kaitē veselībai
Skatītāja iesaka Kariņam jaunu reformu: “Vajag ļaut veikt eitanāziju invalīdiem un onkoloģiski slimajiem, jo cits nekas neatliek…”
Kāpēc NMPD bezpajumtniekus no parkiem savāc, bet ne vienmēr brauc uz izsaukumiem no mājām?
Medvedevs, iespējams, būdams dzērumā izpļāpājas, kādā gadījumā Krievija pielietos kodolieročus
“Iesaistīties kaujās ar krievu “SU-57″ nevajag – tā ukraiņiem būtu pašnāvība,” atzīst Rajevs
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu
“Dzirdēju trokšņus bēniņos – domāju, ka tas ir dzīvnieks, bet izrādījās, ka bija daudz sliktāk…”
FOTO. “Mani visu laiku dzīve ir mocījusi…” aktieris Mārtiņš Vilsons ar asarām acīs atceras par smagāko, ko piedzīvojis dzīvē
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Īsais ceļvedis vitamīnu lietošanā
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole”
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē
salviju izmanto veselībai
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne
Zinātnes progress. “Diseldorfas pacients” – piektais cilvēks pasaulē, kas veiksmīgi izārstēts no HIV
“Trauma bija pārāk smaga, stacionēšana – novēlota” – latviešu orgānu donore Alīna pēc nāves izglābusi piecus cilvēkus
Cer ierobežot žūpību…Latvijā ir pārmērīgs alkohola lietotāju īpatsvars darbspējīgo iedzīvotāju vidū
“Manas rozā brilles ir kritušas ar blīkšķi par daudzām lietām.” Meņģelsone intervijā atklāj, kā veicas ar reformām veselības aprūpē
ASV ar Baidena atbalstu atslepenos izlūkošanas informāciju: “Mums ir jātiek skaidrībā par Covid-19 izcelsmi”
Jo lielāks atalgojums ārstam, jo paviršāka un augstprātīgāka attieksme pret pacientu? Komentē profesors
EP pieņem lēmumu par ilgtermiņa palīdzību Ukrainai: tuvākajos mēnešos tai piegādās vienu miljonu artilērijas lādiņu
Jānis Slaidiņš: Krievi pastiprina savus spēkus Ļeņingradas apgabalā, lai veiktu lidojumus virs Baltijas jūras
FOTO. Pirmie pavasara ziedi baltos un violetos toņos iekrāso romantisko Ķemeru vēsturisko parku
FOTO. Sabiedrības krējums pulcējas Dailes teātra “Kaukāziešu krīta aplis” pirmizrādē
“Ja godīgi, man negribas braukt atpakaļ uz Latviju…” TV personība Žaklīna Cinovska Ukrainā dzīvo jau gandrīz pusgadu
Krievijas robeža beigsies tur, kur tiks sakauts Putins
Vērienīgo Francijas protestu dēļ atlikta Čārlza III vizīte
Pirkstiņuzkodas – karbonāžu kalnu vietā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Vācijā 27.martā būs plaši streiki sabiedriskā transporta sektorā – gan lidostās, gan dzelzceļu stacijās un ostās
22:45
Skaisti vārti Dublinā! Latvijas futbola izlase EČ kvalifikācijas sākumu var sagaidīt labā noskaņojumā
22:14
EP pieņem lēmumu par ilgtermiņa palīdzību Ukrainai: tuvākajos mēnešos tai piegādās vienu miljonu artilērijas lādiņu
21:30