Foto: Charmoment/SHUTTERSTOCK

Izgriezies īkšķis un plata pēda. Vai palīdzēs tikai operācija? 1

“Labās kājas īkšķis izgriezies, pie pamatnes izveidojies neglīts bumbulis, kurš reizēm kļūst sarkans un sāp tā, ka pat čības nevar uzvilkt. Arī pati pēda kļuvusi platāka, tāpēc vecie apavi vairs neder, spiež. Vai tiešām var palīdzēt tikai operācija?” jautā lasītāja Māra no Saldus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Daudziem pusmūžā saistaudi – saites, cīpslas un muskuļi, kas satur pēdas kaulus un locītavas, – kļūst vājāki, zaudē elastīgumu. Ja kāda no saitēm atslābst, citas velk pēdas kaulus uz savu pusi.

Viens no galvenajiem pēdas deformācijas iemesliem ir iedzimtība.
CITI ŠOBRĪD LASA

Ja vecākiem un vecvecākiem bijusi pēdas deformācija, ļoti liela varbūtība, ka šāda problēma būs arī bērniem. Deformācijas rašanos rosina arī palielināts ķermeņa svars, dažādas pēdas traumas, kā arī pārāk liela slodze kājām un nepiemērotu – pārāk šauru – apavu valkāšana.

“Visbiežākā pēdas deformācija, kas sāk veidoties jau 30–40 gadu vecumā un sievietēm biežāk nekā vīriešiem, ir greizais īkšķis jeb Hallux valgus. Pirmā pleznas kaula galviņa, kas atrodas pēdas iekšmalā, sāk izgriezties, un uz tā pakāpeniski sāk veidoties izaugums,” stāsta traumatologs-ortopēds Valdis Gončars.

Shutterstock ilustrācija

Ja pēda šajā vietā tiek saspiesta šauros apavos, reaģējot uz spiedienu, kauls sāk būvēt jaunu kaulu slāni. Jo ilgāk un stiprāk to spiedīs, jo lielāks izaugs bumbulis. Ja tur radīsies mīksto audu iekaisums, katrs niecīgākais pieskāriens sagādās stipras sāpes. Sevišķi uzmanīgiem jābūt cukura diabēta pacientiem, kuriem pēdās var būt jušanas traucējumi.

Ārsts iesaka negaidīt, kad viens vai abi kāju īkšķi kļūs pavisam greizi.

Pamanot, ka lielais pirksts sāk liekties uz ārpusi, bet pleznas kaula galviņa uz iekšpusi, vajag darīt visu, lai novērstu tālāku deformāciju. “Pirmkārt, jāizvēlas apavi, kas nespiež pēdas priekšējo daļu, kuriem ir samērā stingra zole un trīs četrus centimetrus augsts papēdis.

Turklāt apaviem jābūt ar stingru kapi, kas fiksē pēdu papēža rajonā,” iesaka ārsts. Apavi nedrīkst būt ar pilnīgi līdzenu zoli, jo šādu apavu valkāšana palielina visu pēdas kaulu kustīgumu un rosina mazo locītavu skrimšļu nodilšanu (osteoartrozi). Vajadzētu ikdienas apavos ievietot ortopēdiskās zolītes, kas no iekšpuses pareizi balstīs abas pēdas velves.

Foto: Shutterstock

Regulāri vingrinājumi kāju pēdām nostiprinās to apakšējās daļas muskulatūru. Ļoti labs vingrojums ir sīku priekšmetu, piemēram, zīmuļu vai čiekuru, satveršana ar kāju pirkstiem. Vakaros ieteicama 15–20 minūšu ilga pēdu masāža, un šim nolūkam var izmantot speciālu masāžas ierīci vai vienkārši reljefu plastmasas pudeli, kas piepildīta ar siltu ūdeni.

Ja greizajam īkšķim pievienojas arī otrā pirksta deformācija, kurš tiek savilkts un pēc formas sāk atgādināt āmuriņu, pēdas deformācija jau ir tik liela, ka jāsāk domāt par operāciju. Tās laikā iespējams ne tikai noņemt vai nokalt lieko kaula uzslāņojumu, bet arī iztaisnot saliekto otro pirkstu un izlabot pārējo pēdas daļu, kas deformācijas dēļ izpletusies.

“Pareizi veidotā pēdā visiem pleznas kauliem jābūt noteiktā leņķī attiecībā citam pret citu.

Ja tā nav, reizēm jāveic arī citu pleznas kaulu osteotomija jeb šķelšana, lai saliktu tos pareizi un nodrošinātu to, ka staigājot uz kādu no šo kaulu galviņām negulst pārāk liela slodze un tā nesāktu sāpēt,” norāda Valdis Gončars.

Operācijas laikā pēdas kauli tiek nostiprināti ar dažādiem fiksatoriem, piemēram, speciālām skrūvītēm, kuras pēc tam ieaug kaulos. Jārēķinās ar to, ka pēc operācijas aptuveni divus mēnešus vajadzēs pavadīt mājās un atturēties no staigāšanas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.