Foto – Shutterstock

Nevalkā dzintara krelles, ja ir vairogdziedzera mezgli. Un citi fakti par šo veselības problēmu 0

Ne vienmēr bīstami

Veicot mūsdienīgus izmeklējumus, nereti organismā tiek atklātas neredzamas, nesataustāmas un nenojaustas pārmaiņas, piemēram, mezgli vairogdziedzerī, kas vairākumā gadījumu itin nemaz netraucē. Tomēr noteiktā diagnoze liek aizdomāties, vai tie ar laiku nenodarīs kaitējumu.

Reklāma
Reklāma
“Paēdušais neēdušo nesaprot!” Publiskots Saeimas deputātu saraksts, kurus vairs neapkalpos bāros un restorānos PVN balsojuma dēļ 81
“Šķiet, ka pasaule šobrīd jūk prātā.” Tramps pirms Parīzes Dievmātes katedrāles atklāšanas aci pret aci runājis ar Makronu un Zelenski 139
Nosaukts dzēriens, kas var pagarināt dzīves ilgumu. Tas ir teju katrā Latvijas iedzīvotāja mājā
Lasīt citas ziņas

Visbiežāk vairogdziedzera mezglus atklāj nejauši, izmeklējot kakla asinsvadus. Dažkārt cilvēks pats vai ārsts pamana un satausta kaklā izspīlējušos bumbulīti. Retāk tie nonāk uzmanības lokā, kad radusies spiediena sajūta kaklā vai grūtības norīt ēdienu.

Mezglu veidošanās iemesls nav skaidri zināms. Nereti cēlonis tiek saistīts ar joda deficītu, taču Latvijā tas nepastāv. Nav arī īsta skaidrojuma, kāpēc Eiropas ziemeļaustrumu daļā tos atklāj biežāk nekā dienvidos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cilvēkam novecojot, vairogdziedzera struktūra kļūst neviendabīgāka, un tajā biežāk rodas mezgli, parasti – labdabīgas adenomas. Tomēr jāpatur prātā, ka tajos var slēpties arī vairogdziedzera vēzis, kam ir vairāki veidi.

70% gadījumu atklāj papilāro, aptuveni 20% – folikulāro vēzi, bet citkārt – jaukto, ko veido gan folikulārās, gan papilārās šūnas. Visļaundabīgākais ir medulārais vēzis, kas, par laimi, sastopams tikai 3–5% gadījumu.

Simptomi parādās tikai tad, kad audzējs bijis jau daudzus gadus un izplatījis meta­stāzes. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc agrāk ļaundabīgos veidojumus diezgan bieži diagnosticēja novēloti.

Mezgli visvairāk jāuzmana bērnībā, agrā jaunībā un vecumdienās. Vīriešiem tie ir aptuveni desmit reižu retāk nekā sievietēm, taču androgēnie hormoni nosaka lielāku ļaundabības risku.

Ja mezgls ir ciets un stingrs, tas visbiežāk bijis jau daudzus gadus un tajā ieauguši saist­audi. Gados vecākām sievietēm mezgli vairākumā gadījumu ir blīvi. Tas nenozīmē, ka tie ir bīstami, taču kopumā cietie jāuzmana vairāk nekā mīkstie.

! Nedrīkst atstāt bez ievērības aptuveni pirms pusgada radušos veidojumus, jo ļaundabīgie audzēji aug ātrāk nekā labdabīgie.

Jutīgiem cilvēkiem pat ar samērā maziem vairogdziedzera mezgliņiem nereti netīk valkāt džemperi ar augstu apkakli vai nēsāt ap kaklu šalli. Bet dažiem netraucē pat izteikti lieli kākšļi.

Daudz blīvu mezglu var nospiest apkārtējos asinsvadus, kakla vēnas, balseni un balss nervu. Lieli un cieti mezgli izraisa ēdiena rīšanas grūtības. Bīstami ir tie, kas attīstījušies dziļi zem vairogdziedzera daivām blakus barības vadam un balsenei. Samērā bieži tos nākas operēt nevis ļaundabīguma, bet tieši to izvietojuma dēļ.

Reklāma
Reklāma
! Paši no sevis mezgli nepazūd. Viendabīgas struktūras veidojumi, kas mazāki par vienu centimetru, retos gadījumos uzsūcas vienīgi jauniem cilvēkiem.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.