Foto: Ilya Andriyanov/Shutterstock

Ja gadījusies acu trauma. Padomi, kā rīkoties 0

Kam gan nav gadījies piedzīvot nepatīkamo sajūtu, kad acīs iekļuvis kāds svešķermenis vai gūts ievainojums. Ko ievērot, lai tā nenotiktu, un kā rīkoties, ja tomēr gadījusies nelaime?

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Acis var ciest dažādās situācijās, piemēram, skaldot malku, pļaujot zāli, remontējot māju, apgriežot augļukokus. Taču, ievērojot piesardzību, no traumas lielākoties iespējams izvairīties, piemēram, lietojot aizsargbrilles.

Erozija un sīki svešķermeņi

Visbiežāk radzenes epitēlija bojājumu – eroziju – izraisa zem augšējā plakstiņa pakļuvuši sīki svešķermeņi, kas to saskrāpē, izraisot graušanu, asarošanu, nepatiku no gaismas un redzes miglošanos. Acīm īpaši bīstami, piemēram, appelējuši koku zari, kā arī mazu bērnu nagi.

CITI ŠOBRĪD LASA
Radzenes erozija parasti sadzīst 24–48 stundās bez īpašas ārstēšanas, taču, lai nepievienotos infekcija, vēlams lietot antibakteriālus acu pilienus.

Mikrobi no plakstiņiem un skropstām var iekļūt savainotajā vietā, rosinot radzenes čūlas attīstību, kas pēc tam mēdz radīt rētas un pat radzenes perforāciju.

Ja acī iekļuvis neliels svešķermenis un plakstiņš ir kustīgs, to var mēģināt izvērst un gruzi izņemt ar samitrinātu salveti vai vates kociņu. Var līdzēt arī sīpolu griešana, lai bagātīgi izdalītos asaras un izskalotu svešķermeni laukā, mākslīgo asaru vai speciālu skalojamo pilienu pilināšana acīs. Tikai – ja šie līdzekļi noglabāti mājas aptieciņā, jāpārliecinās, vai iepakojums nav atvērts jau pirms vairāk nekā 28 dienām.

Līdz pusgadam derīgi ir vienīgi tie, kas iepildīti acu pilienu pudelītēs ar filtru.

Diemžēl ne vienmēr svešķermeni no acs laimējas izdabūt pašu spēkiem. Virspusēju gruzi, kas pakļuvis zem augšējā plakstiņa, ārsts izņems, vienkārši izvēršot plakstiņu, taču, iespējams, vajadzēs izmantot mikroskopu jeb spraugas lampu, aci apskatot palielinājumā.

Jebkuras acu traumas gadījumā traumpunktā vajadzētu nokļūt tuvāko stundu laikā. Ārsta apskate būtu lietderīga arī tad, ja šķiet, ka situācija ir atrisinājusies. Acs ievainojums sadzīs pats, bet ne vienmēr labākajā veidā. Taču, kad brūce jau pēc nedēļas būs slēgusies, novēlota ārstēšana radīs jaunu traumu.

Vajadzētu ļaut ārstam pārbaudīt arī redzi un acu spiedienu, kas ļoti svarīgi, lai novērtētu situāciju.

Ķīmiski apdegumi

Foto: Minerva Studio/Shutterstock

Ja acīs iekļuvis kāds mazgājamais līdzeklis vai citas ķīmiskas vielas, tās nekavējoties jāizskalo. Reti kurā aptieciņā atradīsies speciāls acu skalojamais šķīdums, tāpēc, nekavējot laiku, šim nolūkam var izmantot krāna ūdeni. Ja negadījums noticis dārzā un līdz tīram ūdenim ir tālu, var izmantot ūdeni pat no laistāmās mucas.

Ziemā var izlīdzēties ar tīru kausētu sniegu.

Cik vien iespējams ātri, jādodas uz acu traumpunktu, kur mediķis novērtēs apdeguma pakāpi un turpinās skalošanu, ievietos slimnīcā vai arī nozīmēs ambulatoru ārstēšanu. Svarīgi pateikt dakterim, kāda ķīmiska viela iekļuvusi acī, lai atkarībā no tās izvēlētos atbilstīgu skalojamo līdzekli.

Sejā iepūsta piparu un asaru gāze izraisa alerģisku acu gļotādas reakciju – rodas grūtības atvērt acis, tās grauž un asaro, ir izteiktas plakstiņu spazmas. Ir asaru gāzes, kuru iekļuves gadījumā acu skalošana ar ūdeni izraisīs vēl izteiktāku reakciju. Tādos gadījumos acīs jāpilina eļļaini pilieni, var izlīdzēties ar olīveļļu.

Reklāma
Reklāma

Palīdzēs skalojoši un antibakteriāli acu pilieni, eļļaina sastāva mākslīgās asaras, acu želejas, vazelīnu saturošas ziedes. Sejas ādu un acis, kurās iekļuvusi kodīgā viela, labāk neberzēt ar rokām, bet, ja tas noticis, vēlams par to atcerēties, pirms apmeklē tualeti, īpaši vīriešiem. Taču šajā gadījumā ir laba pro-gnoze – kad diskomforts pārgājis, nevēlamas sekas nepaliks.

Smagāki ievainojumi

Trulas traumas, piemēram, sitieni ar dūri pa acs apvidu, var izraisīt asinsizplūdumus plakstiņos, acs spraugas sašaurināšanos, asinsizplūdumus zem gļotādas, paša acs ābola sasitumu, kā arī orbītas kaulu lūzumus. Acī var izveidoties asinsizplūdums, tīklenes satricinājums, tūska, tīklenes plīsumi un pat tīklenes atslāņošanās.

Stiprs sitiens ar dūri var izraisīt acs ābola apvalka plīsumu, pa kuru var iztecēt acs saturs. Ja vien acs nebūs pilnībā sašķaidīta, ārsts to sašūs, taču tādu acs traumu gadījumos redzi atgūt tikpat kā nav iespējams – acs var palikt neredzīga un samazināties izmēros. Acij saraujoties mazākai, tajā var ievietot dažādus apjomu palielinošus implantus. Kosmētiskiem nolūkiem lieto acs stikla protēzi.

Kaujoties bieži tiek lauzti sejas un orbītas kauli, par ko vēlāk var liecināt attēla dubultošanās, skatoties ar abām acīm.

Ja lūzumu apliecina datortomogrāfijas izmeklējums, nepieciešama sejas un žokļu ķirurga palīdzība, lai salauztos kaulus saliktu kopā un koriģētu acs ābola novietojumu orbītā.

Acis jāsargā no tenisa un florbola bumbiņas trieciena, kas var izraisīt kontūziju, kā arī salauzt orbītas kaulus. No sitiena mēdz rasties gan radzenes erozija, gan plakstiņu ādas nobrāzums, gan asinsizplūdums zem acs gļotādas un priekšējā kamerā, kas var rosināt acu spiediena paaugstināšanos. Smagāku triecienu rezultātā var tikt traumētas acs lēcas saites, kas lēcu notur savā vietā. Ja visas saites tiek saplēstas, lēca tiek iesista stiklveida ķermeņa dziļumā.

Var rasties tīklenes satricinājums, asinsizplūdums acs ābola iekšpusē, tīklenes un acs asinsvadu apvalka plīsums. Tīklenes tūska pēc laika var pāriet un redze atjaunoties, taču, ja plīsis asinsvadu apvalks un bojāta acs centrālā daļa, traumas sekas var būt būtiski centrālās redzes traucējumi.

Smagu acs kontūziju var izraisīt sitiens ar šampanieša pudeles korķi.

Nereti smagu traumu gadījumos neatliekamā kārtā uzreiz veic vitrektomijas operāciju, kad var izņemt gan svešķermeņus, gan saasiņojumus no stiklveida ķermeņa, kā arī novietot vietā tīkleni.

Svešķermeni, kas acī iekļuvis, strādājot ar leņķa slīpmašīnu, dažādām rotējošām drāšu birstēm, sitot ar āmuru pa metālu vai metinot, ļoti svarīgi izņemt no acs iespējami drīzāk, lai neiekaistu acs ābola apvalks. Ja metāla svešķermenis netiks savlaicīgi izņemts, metāls rūsēs, rosinās kataraktas attīstību un redzes nerva atrofiju, var attīstīties arī sekundāra glaukoma.

Ja svešķermenis bojājis lēcas priekšējo un mugurējo kapsulu, lēca strauji apduļķojas, un būs nepieciešama arī traumatiskās kataraktas operācija.

Ja acī iedūrusies drāts no rotējošās drāšu birstes, nekādā gadījumā pats to nedrīkst vilkt ārā – steidzami jādodas uz slimnīcu ar visu svešķermeni.

Bīstamais trimmeris

Pļaujot zāli ar trimmeri bez sejas maskas un aizsargbrillēm, acis var traumēt koku gabaliņi, zāles stublāji un sīki akmentiņi, kas, lielā ātrumā trāpot pa aci, var izraisīt acs apvalka perforāciju – smagu traumu, kas var beigties ar redzes zudumu.

Ja kāds pļauj zāli, apkārtējiem, kuriem nav aizsarglīdzekļu, jādodas prom, jo svešķermeņi var lidot pat vairāk nekā piecu metru attālumā.

Ja, saņemot sitienu pa aci, zūd redze, no acs tek šķidrums un asiņaini izdalījumi, neko nevajag darīt pašiem, bet aci nosegt un braukt uz slimnīcu. Ja nav speciālā acu plākstera, tai ar leikoplastu piestiprina marles plāksnīti, kosmētikas vatīti vai salveti. Ja pie rokas nav nekā no minētā, uzliek saulesbrilles, kas kavēs vēlmi acis berzēt.

Izsaucot neatliekamo medicīnisko palīdzību, mediķi bieži pārsien abas acis, lai veselās acs reakcija uz gaismu neietekmētu otru, taču tas ne vienmēr nepieciešams.

Cietušo aci nevajadzētu spiest ar mutautiņu un sēdēt ar noliektu galvu – tā jātur pacelta. Ja iespējams, labāk atgulties. Nekādā gadījumā traumēto aci nevajag mēģināt tīrīt pašiem. Bieži brūcē izkritušie acs audi atgādina dubļu piciņas, kuru noņemšana var radīt acij vēl lielāku traumu.

Saķertie zaķīši

Tie, kas nodarbojas ar metināšanu, labi zina, ko nozīmē, tautas valodā runājot, saķert zaķīšus. Ja metinot nelieto aizsargbrilles vai stāv bez tām metinātājam blakus, skatoties uz zilo gaismu, var iegūt radzenes virskārtas jeb epitēlija apdegumu. Tad veidojas radzenes un plakstiņu tūska, rodas gaismas bailes, pasliktinās redze, ir izteikta asarošana un graušana.

Diskomfortu palīdzēs novērst tūsku mazinoši, kortikosteroīdus un antibiotikas saturoši acu pilieni, acs virsmu atjaunojošas ziedes, pilieni, želejas, mitrinoši, antihistamīna preparāti, pretsāpju zāļu injekcijas. Tautā tūsku ārstē ar rīvētu kartupeļu kompresēm. Tas noteikti jādara prātīgi, lai to sula neiekļūtu acīs.

Līdzīgu ultravioleto staru izraisītu radzenes apdegumu var iegūt solārijā, neizmantojot aizsargbrilles. Par laimi, parasti pēc tam sekas nepaliek.

Uzmanīgi ar zīdaiņiem un dzīvniekiem!

Foto: Joingate/Shutterstock

Piesardzība nebūs lieka ciešā saskarsmē ar dzīvniekiem, kuru uzvedība nav prognozējama. Dzīvniekiem, staigājot pa zemi, nav tīras ķepas, tāpēc tos nevajadzētu laist pie sejas un acīm. Visbīstamākās ir sēnīšu infekcijas, kuras traumas rezultātā var iekļūt acīs, izraisot smagu iekaisumu.

Arī mazi bērni ir neaprēķināmi. Īpaši jāuzmanās no zīdaiņiem, kuriem rociņas kustas spontāni, jo mazais ar roku, grabuli vai citu priekšmetu var nopietni traumēt aci.

Bērnu rokās nevajadzētu nokļūt asiem priekšmetiem, ar kuriem viņi spēlējoties var savainoties.

Prognozes – labākas nekā agrāk

Ir smagas traumas, pēc kurām ir laba pro-gnoze, piemēram, ja radies neliels defekts acs ārējā apvalkā, ārsts brūci sašuj, un var saglabāties laba redze. Turpretim viegli uzsitieni, kad tiek traumētas lēcas saites, var beigties pavisam slikti.

Sitiens ar kādu priekšmetu dažkārt par sevi liek manīt tikai pēc daudziem gadiem, kad ārsts atklāj, ka varavīksnene atrauta no savas piestiprināšanās vietas.

Ja traumas brīdī bijis asinsizplūdums un acu priekšā parādījušās peldošas mušiņas, stiklveida ķermenim ar laiku sašķidrinoties, var rasties tīklenes plīsums vai atslāņošanās.

Lai arī trauma ir tikai vienā acī, redze reizēm pasliktinās vai zūd arī otrā. Parasti tas notiek samērā strauji drīz vien pēc traumas, bet var būt arī pēc gada un pat ilgāka laika. Tas saistīts ar acs antigēniem, kurus organisms atzīst par svešiem un izstrādā pret tiem antivielas, tāpēc netraumētajā acī sākas acs ābola asinsvadu apvalka autoimūns iekaisums. Pie daktera nekavējoties jāvēršas, ja veselajā acī pēkšņi sāk migloties redze, parādās peldošas mušiņas, ir gaismas bailes un grūtības lasīt, acs kļūst sarkana un sāp. Tad, lai mazinātu imūnās reakcijas aktivitāti, ārsts nozīmēs stipras iedarbības pretiekaisuma līdzekļus.

UZZIŅA

• Acu traumu gadījumā palīdzība meklējama Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā Biķernieki, kur atrodas acu traumpunkts, un P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikā, bet bērni jāved uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu. Iespējams arī saņemt palīdzību, iepriekš piezvanot, var interesēties arī reģionālo un lokālo daudzprofilu neatliekamās palīdzības slimnīcu uzņemšanas nodaļās. Dažās ir acu traumu gadījumos nepieciešamā aparatūra – spraugas lampa jeb biomikroskops.

• Pēc traumas acu ārsts jāapmeklē tik bieži, līdz situācija stabilizējusies

KONSULTĒJUSI RĪGAS AUSTRUMU KLĪNISKĀS UNIVERSITĀTES SLIMNĪCAS OFTALMOLOĢIJAS KLĪNIKAS VADĪTĀJA KRISTĪNE BAUMANE

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.