Foto – Shutterstock

Ja iekaisis, jāgriež! Uzzinām vairāk par apendicītu no ārstiem un pacientu pieredzes stāstiem 0

Agrāk par apendiksu jeb aklās zarnas piedēkli varēja dzirdēt visdažādākos nostāstus. Piemēram, ja laikus neizoperē, tā iekaisums var izrādīties letāls. Tam bija reāls pamatojums, un par tādu kā modes kliedzienu, īpaši daiļā dzimuma pārstāvju vidū, kādu brīdi bija kļuvusi labprātīga gulšanās zem ķirurga skalpeļa, lai no piedēkļa tiktu vaļā, pirms tas pārvērties par problēmu. Mūsdienu medicīna uz to raugās pavisam citām acīm.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Aklās zarnas tārpveida piedēklis (latīniski appendix vermiformis) ir tiešs aklās zarnas turpinājums uz leju, vidēji tas ir 5–12 centimetru garš un atrodas vēdera labās puses lejasdaļā.

“Piedēkļa struktūra vizuāli atgādina tievu caurulīti, kuras viens gals ir slēgts, tātad, kā mēs sakām, akls, bet otrs gals savienots ar resno zarnu,” stāsta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ķirurgs Jānis Vilmanis. “Kā ikvienam orgānam, arī apendiksam paredzēta noteikta funkcija, tāpēc maldīgs ir uzskats, ka tā ir nevajadzīga piedeva organismam un no tā drošu sirdi var šķirties. Protams, cilvēks var dzīvot bez apendiksa, tomēr labāk, ja tas paliek neskarts.”Ir dažādi pētījumi par aklās zarnas piedēkļa lomu un nepieciešamību organismā. Tas piedalās gremošanas trakta darbībā. Piedēklim piemīt sava veida imunoloģiskā funkcija – to mēdz dēvēt par vēdera mandeli, kas pilda barjeras funkciju, iznīcinot mikroorganismus.

Akūts apendicīts

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja aklās zarnas piedēklis ir iekaisis, to sauc par apendicītu. Akūts apendicīts ir viens no spēcīgu vēdergraižu biežākajiem iemesliem.Ārsts Jānis Vilmanis uzskaita pazīmes, kas var liecināt par akūtu apendicītu:

sāpes vēderā;

vēdera uzpūšanās;

slikta dūša;

vemšana;

šķidra vēdera izeja;

ķermeņa temperatūras paaugstināšanās.

“Šīs pazīmes parasti raksturīgas slimības sākumā,” piebilst ķirurgs. “Bieži vien šiem simptomiem cilvēks nepievērš uzmanību, jo domā par iespējamu saindēšanos vai citu iemeslu. Protams, ja ir akūts apendicīts, noteikti jābūt sāpēm vēderā. Šai situācijai raksturīgi tas, ka slimības sākumā sāpes var būt pakrūtē vai visā vēderā un paralēli izpaužas arī pārējie simptomi. Vēlāk sāpes vairāk novirzās tieši uz labo sānu, kur atrodas tārpveida piedēklis.”

Protams, sāpēm vēderā var būt daudz citu iemeslu. Par apendicītu varētu liecināt galvenokārt tas, ka sāpes nepāriet un turpinās. “Tātad, ja pēkšņi kaut kas iesāpas, uzreiz nevajag no mušas uzpūst ziloni, jo vēdergraizes bijušas katram.”