Foto: Elnur/SHUTTERSTOCK

Ja kakls bieži iekaist – vai uzreiz jāizgriež mandeles? 0

“Piederu pie cilvēkiem, kam ik pa laikam sāp kakls. Arī neko vēsu nevaru iedzert, jo uzreiz sāk sāpēt kakls.

Reklāma
Reklāma
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
VIEGLAIS TESTS. Ja nevari atbildēt 100% pareizi uz šiem jautājumiem, tad tu neesi pārāk gudrs
Krievijas “lācis” Putins asina nagus, lai sagrābtu arvien vairāk Eiropas uzņēmumu
Lasīt citas ziņas

Varbūt tas saistīts ar sliktu imunitāti, tagad jau visas veselības problēmas cenšas novelt uz imunitāti. Bet varbūt kaut kas nav kārtībā ar mandelēm un tās jālikvidē?” jautā lasītāja Sanita no Tukuma.

“Mutes dobumā pavisam kopā ir sešas mandeles: rīkles mandele, divas dzirdes kanāla mandeles, divas aukslēju mandeles un mēles mandele. Kopā tās veido tā dēvēto mandeļu gredzenu, kas ir pirmā barjera, kas jāpārvar slimību izraisītājiem vīrusiem un baktērijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču cilvēka mutē un rīklē mīt arī dažādi mikroorganismi (droši retais nebūs dzirdējis par labajām baktērijām, sēnītēm) jeb tā sauktais mikrobioms. Tas ir daļa no organisma imūnsistēmas un arī pirmais cīnās ar ienācējiem no ārpuses,” stāsta kakla, deguna un ausu ārsts, klīnikas Headline vadītājs Kaspars Peksis.

“Diemžēl kādu mutes un rīkles gļotādas bojājumu dēļ, cilvēka slikta fiziskā un emocionālā stāvokļa dēļ mikrobioma aizsargbarjera var pārstāt pilnvērtīgi funkcionēt, tad biežāk gadās saaukstēšanās un kakla sāpes.

Ja kakla sāpju cēlonis ir faringīts, ja bieži ir vīrusu infekcijas, iespējams, vainojama imūnsistēma.

Ja vairākas reizes gadā bijusi bakteriālā infekcija, piemēram, angīna, visticamāk, aukslēju mandeles no derīga orgāna ir pārvērtušās infekcijas perēklī. Tad mandeļu izņemšanas operācija (tonsilektomija) ir vienīgais risinājums. Hroniskā infekcija pati no sevis nepāries, turklāt streptokoki var izraisīt komplikācijas – locītavu un sirds vārstuļu reimatismu.

Angīna arī atņem cilvēkam spēku, viņš jūtas noguris. Turklāt pieaugušajiem nav svarīgi aukslēju mandeles saglabāt par katru cenu, jo tās vairs nav imunoloģiski aktīvas. Pēc tonsilektomijas cilvēks ar angīnu nekad dzīvē neslimos, jo vairs nav infekcijas perēkļa.

Tomēr neviens ķirurgs neieteiks operēt mandeles, kamēr nav precīzi noteikta diagnoze. Piemēram, samērā bieži sūdzības par nepatīkamām sajūtām kaklā ir tiem, kam ir izteikts atvilnis, kad kuņģa sula kairina kakla gļotādu un izraisa arī klepu. Tāpēc iesaku vērsties pie ārsta, lai atrastu cēloni.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.