Foto-Shutterstock

Kā sasveicināties ar pirts gariņu un attīrīt pirti. Iesaka pieredzējuši pirtnieki 0

Ieejot pērtuvē, vispirms pagodina pirts gariņu. Gars rodas, lejot ūdeni uz sakarsētajiem akmeņiem. Taču, ja šo gariņu uztveram kā neredzamās pasaules iemītnieku, tas palīdz pirts procesu padarīt dziļāku un skaistāku.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Dzimšanas gada pēdējā ciparā slēpjas svarīgs vēstījums – piederība stihijai
Kokteilis
Kura slavenība ir dzimusi tavā zodiaka zīmē: noskaidro, kā tu vari iekarot slavu
RAKSTA REDAKTORS
Linda Tunte: 15.maijam ir jābūt brīvdienai – tā ir daudz svarīgāka diena par daudzām citām 46
Lasīt citas ziņas

•Pagodināšana ir svarīga, uzsver pirtnieks Nauris Zutis. “Saku: “Sveiks, pirts gariņ!”, pēc tam lūdzu palīdzību. Kad esmu pabeidzis visu rituālu, ejot laukā no pērtuves, tikpat sirsnīgi atvados. Pasaku paldies arī pirts kūrējam un malkas gādātājam.” Viņš ne reizi vien pārliecinājies, cik tam liela nozīme. Ja sveiciens piemirstas, nevedas, kā iecerēts. Svarīgi pateikties arī slotiņu sējējam, gara metējam un pērējam.

•Pirtniece Valda Vītola sveicinās arī ar pirts māmulīti un neaizmirst pateikt paldies ūdens mātei tajā brīdī, kad peramais tiek peldināts dīķī. Tikpat lielu bijību viņa jūt pret katru zālīti, koku un puķi. “Nedrīkst pat zariņu nolauzt, iekams augam nav lūgta atļauja. Bet pēc tam jāpasaka paldies. Tikai tad gan slotiņai, gan pēršanās rituālam ir svētība. Tiklīdz pārliecinies, ka tās nav tukšas iedomas, saproti, cik neizsmeļama ir šī bagātību krātuve.”

CITI ŠOBRĪD LASA

•Par pirts gariņu dēvē arī augu maisījumu, ko pievieno uz akmeņiem lejamam ūdenim.

•Kad pirts iekurināta, maisiņu liek ķipī, aplej ar vārošu ūdeni un ienes lāvas telpā. Pirts gariņš var būt gan saskaņots ar skrubī liktajiem augiem, gan pavisam citāds; to izvēlas pēc noskaņojuma. Pāris stundu laikā, kamēr kuras krāsns, viss paspēj ievilkties.

Sākot pirts rituālu, trauku līdz malām piepilda ar karstu ūdeni.Ar to met garu, lej uz karstajiem akmeņiem.

•Lai tvaiks pēršanās laikā būtu patīkamāks, izmanto arī ar zālēm pildītus maisus – tos iekarina virs sakarsušajiem akmeņiem. Ūdens tvaiki izspiežas cauri augiem un rada reibinošu aromātu.

•No augiem gatavo kvēpeklitelpas attīrīšanai. Mazliet apvītina kļavu lapas, izklāj uz galda tā, lai veidotos aplis, un virsū kārto apžāvētas stiprās zālītes: vībotni, raudeni, dievkociņu, vērmeli vai kadiķa zariņu. Savirpina visu pēc iespējas ciešāk un satin blīvā rullī kā cigāru, nosien ar lina diegu un izžāvē.

Kad attīra telpu, cigāru aizdedzina un veido dūmu apļus, katrā stūrī izmet slīpo krustu, tad pa atvērtajām durvīm iziet ārā.

•Pirtnieks un dziednieks Ziedonis Kārkliņš iesaka neaizmirst par ķiploku, īpaši, kad sākas vīrusu izplatības laiks. Dažas daiviņas smalki sagriež un iemet ūdenī, kas paredzēts gara mešanai uz akmeņiem. To gan var darīt vienīgi tad, ja nevienam pret ķiploka aromātu nav pretenziju.

Raksts no “Lauku Avīzes” tematiskā izdevuma “Pirts: praktiski un dziedinoši”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.