Foto. pexels.com/ cottonbro studio

Kā viegli var tikt vaļā no stresa un sliktām atmiņām? Pārsteidzošus rezultātus uzrāda kāda videospēle 7

Savulaik tik populārās spēles “Tetris” spēlēšana pēc stresainiem notikumiem varētu “novērst PTSS”, tā. uzskata zinātnieki. Pēctraumatiskā stresa traucējumi kādā dzīves posmā skar aptuveni vienu no 10 britiem. Atklāts, ka šī populārā videospēle palīdz samazināt iespējamību, ka pēc satraucoša notikuma radīsies pēctraumatiskā stresa traucējumi.

Reklāma
Reklāma
Skolas direktora viedoklis par skolotāju apdāvināšanu mācību gada noslēgumā: “Sabiedrība ir morāli slima ar šīm dāvanām un pateicībām”
RAKSTA REDAKTORS
“Daži jūtas kā no ķēdes norāvušies, citi otru reizi uz tā paša grābekļa neuzkāps. Es… nekad nevēlos tur atgriezties” – Līnas stāsts par tikšanu prom no krīzes centra 14
Kokteilis
VIDEO. Iemīļotais aktieris Andris Keišs benzīntankā piedzīvojis smieklīgu “tikšanos” pats ar savu balsi 8
Lasīt citas ziņas

Pētnieki atklāja, ka “Tetris” palīdz izjaukt atmiņas, kas tiek saglabātas pēc stresa laikā redzētajiem skatiem un skaņām.

Atsevišķi pētījumi liecina, ka ar spēles spēlēšanu ik dienas tikai 20 minūtes varētu būt pietiekami, lai izraisītu izmaiņas sajūtās un atmiņās, piemēram, mammām, kurām ir ar dzemdībām saistītas problēmas pat septiņus gadus pēc notikuma.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs esam parādījuši, ka veseliem brīvprātīgajiem, spēlējot “Tetris” šādu laiku, var samazināt zibspuldzes veida atmiņas, neizdzēšot spēju izprast notikumu,” raksta zinātnieki. “Tetris” darbojas, sacenšoties par smadzeņu resursiem maņu informācijas iegūšanai. Tas īpaši traucē sensoro atmiņu glabāšanai periodā pēc traumas un tādējādi samazina pēc tam piedzīvoto atmiņu skaitu.

PTSS ir trauksme, ko izraisa ļoti saspringti, biedējoši vai satraucoši notikumi, un tas var izraisīt murgus, nerimstošas atminas, izolētības sajūtu. Tas kādā dzīves posmā skar apmēram katru desmito britu — aptuveni 6,7 miljonus cilvēku. Cēloņi var būt no nopietniem ceļu satiksmes negadījumiem līdz vardarbīgiem uzbrukumiem, veselības problēmām vai problēmām dzemdībās. Ārstēšana medicīniski parasti var ietvert sarunu terapiju, piemēram, kognitīvās uzvedības terapiju, un antidepresantus.

Pirmajā pētījumā tika pētīts, kā “Tetris” — viena no visu laiku visvairāk pārdotajām videospēlēm — ietekmē cilvēku iespējas saslimt ar augstāk minēto slimību. Otrajā pētījumā, kas publicēts Journal of Affective Disorders, tika aplūkots, kā šo spēli varētu izmantot, lai ārstētu māmiņas gadus pēc traumatiskām dzemdībām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.