Foto – Shutterstock

Asiņošana, savainojumi vasarā… Kā palīdzēt un kam jābūt mājas aptieciņā 0

Strādājot dārzā, sakopjot teritoriju vai atpūšoties vasarnīcā, var gadīties visādi. Tādēļ der zināt, kā negadījuma brīdī palīdzēt sev, kaimiņam vai gluži svešam garāmgājējam.

Reklāma
Reklāma

 

Liela asiņošana jāaptur

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Par to, ka asiņošana var būt bīstama, liecina tas, ka asinis no brūces plūst ar straumi vai strūklu, ar tām piesūcies apģērbs. “Ja asiņo vēna, asinis ir tumšākas, ja artērija – gaišākas, bet abos gadījumos pirmā palīdzība ir vienāda – asiņošana nekavējoties jāaptur, uzliekot spiedošu pārsēju,” stāsta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Katastrofu medicīnas centra medicīnisko resursu un rezervju nodaļas vadītāja Ruta Jakušonoka.

Ja brūce ir rokā vai kājā, vispirms tā jāaizspiež ar pirkstu, plaukstu vai dūri, izmantojot marles kompresi vai tīru drēbes gabalu. Pēc tam cietušais jānogulda, bet ievainotā kāja vai roka jāpaceļ uz augšu. Pēc tam brūcei uzliek spiedošo pārsēju. To dara tā: vispirms uzklāj salveti, piesaitē to ar marles saiti, brūcei uzliek pārsienamo paketi un nostiprina, cieši pietinot ievainotajai vietai ar marles saiti. Ja pie rokas nav pārsienamo materiālu, to vietā var izmantot šalli vai lakatiņu, bet paketes vietā – sērkociņu kastīti, koka gabaliņu vai ko citu. Ja asiņošana turpinās, pietin klāt vēl otru pārsienamo paketi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ievainojums ir plecā, galvā vai citā ķermeņa vietā, kur nevar uzlikt spiedošo pārsēju, brūcei cieši piespiež marli vai kādu tīru audumu, piemēram, dvieli, un tur tik ilgi, kamēr ierodas ātrā palīdzība. Tā jāizsauc vienmēr, ja zaudēts liels asiņu daudzums.

Ja asiņojošā brūcē kaut kas nolūzis un iedūries, piemēram, stikla lauska vai zars, nekādā gadījumā to nedrīkst raut laukā, bet vajag apsaitēt brūci tam apkārt.

Ja gadījies uzkrist asam priekšmetam, piemēram, dārza šķērēm vai nazim, pats galvenais – necensties to izvilkt pašu spēkiem, jo tas var iedurties vēl dziļāk vai bojāt citus audus un orgānus, piemēram, nervus vai asinsvadus, teic Ruta Jakušonoka. Abpus svešķermenim novieto pārsienamās paketes, ja to nav – sarullētas marles saites, lakatiņu vai ko citu, pēc tam stingri apsaitē no vienas un no otras puses, lai asais priekšmets būtu stingri nofiksēts un neizkustētos pa ceļam uz slimnīcu.

Sniedzot palīdzību asiņojošam svešiniekam, drošības dēļ rokās jāuzvelk gumijas cimdi vai vismaz jāuzmauc plastmasas maisiņi, lai pasargātu sevi no C hepatīta un citām slimībām, kas izplatās ar inficētām asinīm.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.