Foto – Shutterstock

Stress “noēd” magniju. Kādas ir pazīmes, ka tā organismā trūkst 0

Kurš gan kādreiz nav juties noguris un izsīcis. Viens no iespējamiem cēloņiem varētu būt magnija deficīts.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Pēc pētījumu datiem, magnija uzņemšana ar uzturu mūsdienās ir samazinājusies uz pusi. Turklāt stresa apstākļos magnija patēriņš organismā ir būtiski pieaudzis.

Magnija trūkumu nevar noteikt, veicot izmeklējumus, bet tikai pēc simptomiem – galvenokārt muskuļu krampjiem un noguruma.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pilnvērtīgi ēdot, uztura bagātinātāji nav vajadzīgi, taču dzīve bieži rit tik steidzīgi, ka tam neatliek laika. Nereti magniju ir mērķtiecīgi lietot papildus lielas fiziskas slodzes gadījumā, muskulatūras tonusa uzturēšanai un nervu sistēmas stiprināšanai, ” atzīst “Euroaptiekas” farmaceite Anna Ļapidevska.

“Magnijam nereti piedēvē plašāku iedarbību, nekā tam patiesībā piemīt, tomēr tas nav panaceja pret visām kaitēm, piemēram, sievietēm pirmsmenstruālo sindromu, kā mēdz apgalvot, tas diez vai atvieglos,” uzskata Anna Ļapidevska.

Magnijs palīdz atslābt pēc saspringtas darba dienas, kad, augu dienu strādājot pie datora, ir savilkti muskuļi. Savukārt nervozitātes gadījumā piemērotāki būs nomierinošus augu ekstraktus saturoši uztura bagātinātāji vai medikamenti.

Ja neesam kārtīgi izgulējušies, ir saspiesti kakla muskuļi un sāp galva, drīzāk līdzēs nevis pretsāpju līdzeklis, bet magnijs, kas atslābinās muskulatūru un palīdzēs apgādāt smadzenes ar skābekli.

Nereti magnijs papildus nepieciešams grūtniecēm, lai samazinātu dzemdes tonusu un novērstu priekšlaicīgas dzemdības.

No magnija trūkuma jāuzmanās tiem, kas dzer daudz kafijas un aizraujas ar alkohola lietošanu, jo tad no organisma tiek izvadītas arī citas minerālvielas, var rasties paātrināta sirdsdarbība un nogurums.

A. Ļapidevska nervu sistēmas stiprināšanai iesaka izvēlēties magniju kombinācijā ar B grupas vit­amīniem. Aritmijas slimniekiem priekšroka dodama preparātiem, kuros magnijs kombinēts ar kāliju, jo abām vielām ir liela loma pareizas sirdsdarbības nodrošināšanā.

Tā kā kalcijs mazina magnija uzsūkšanos, abas šīs minerālvielas vēlams uzņemt atsevišķi. Osteoporozes slimniekiem kalciju ar D vitamīnu ieteicams lietot no rīta, bet magniju, kas atslābina muskulatūru un veicina miegu, – vakarā. Smagas fiziskas slodzes gadījumā to ieņem pa tabletei trīsreiz dienā, bet miega uzlabošanai – tikai vienu vakarā.

Reklāma
Reklāma

Magnijs pieejams gan uztura bagātinātāju, gan bezrecepšu medikamenta veidā, ar kuru var sasniegt maksimālo efektu. Pulverveidā un ampulās tas iedarbosies ātrāk nekā tabletēs.

Bērniem magniju parasti dod ampulās, to saturu izšķīdinot ūdenī vai skābā sulā, lai labāk uzsūktos. Pieaugušajiem ērtāk lietot tabletes, jo pāris dienām būs nepieciešams vesels iepakojums.

Ja organismā nav magnija deficīta un ir vēlme to lietot tikai profilaktiskos nolūkos, var izvēlēties līdzekli gan laktāta, gan oksīda veidā, bet, ja trūkst, lai ātrāk pārietu krampji vai panāktu citu efektu, priekšroka dodama magnija citrātam.

Magnija dienas devu iesaka sadalīt vairākās daļās, jo tas var izraisīt caureju. Kopā ar B grupas vitamīnu tas noteikti jālieto pēc ēšanas, uzdzerot glāzi ūdens, jo var kairināt kuņģi.

Magnija preparāti iedarbojas pāris dienu laikā. Kaut arī simptomi pārgājuši, ieteicams turpināt lietot mēnesi. Lielas fiziskas slodzes gadījumā tos var droši uzņemt līdz pusgadam vai kamēr tie beidzas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.