Foto: Shutterstock

Matu speciāliste atklāj knifiņus: kā parūpēties par matiem pēc garajiem ziemas mēnešiem 4

Autors: Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Divas mašīnas pašvaldības policijas atbrauca” – Ogrē slēgts bērnu izveidotais dzērienu veikals
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
Farmācijas gigants “AstraZeneca” atzīst, ka viens no tās Covid-19 vakcīnas blakusefektiem var būt pat nāvējošs 7
Lasīt citas ziņas

Aukstais laiks un cepuru sezona ir galā, un ir īstais brīdis palūkoties, kādā stāvoklī ir mati: vai nav kļuvuši sausi un nespodri vai gluži otrādi – sākuši pastiprināti taukoties. Par to, kā sakopt matus pēc ziemas sezonas, stāsta matu un galvas ādas kopšanas speciāliste, friziere un triholoģe ANITA MĒTRA.

Galvas ādas problēmas atspoguļojas matos

CITI ŠOBRĪD LASA

“Runājot par matu kopšanu un veselību, svarīgi atcerēties, ka bieži pro­blēmas skar ne tikai matus, bet arī galvas ādu. Visas galvas ādas problēmas atspoguļosies matos,” skaidro speciāliste. Ziemā, kad ārā ir auksts un ir maz saules gaismas, grūtāk ir cilvēkiem ar jutīgāku ādu, arī tiem, kam ir psoriāze vai seborejiskais dermatīts.

Tāpat kā ķermeņa ādu, apkure sausina arī galvas ādu, īpaši, ja telpas netiek regulāri vēdinātas. Sausumam var pievienoties nieze, parādīties blaug­znas, un cieš arī mati – kļūst sausi, nespodri, lūstoši. “Mati ir ļoti izturīgi, bet, ja problēma ilgstoši netiek risināta, tie var sākt izkrist, var pievienoties sēnītes infekcija, kam patīk sausums un sakairināta galvas āda,” stāsta Anita­ Mētra.

Nē ar slapjiem matiem aukstumā un vējā

Ziemas laikā daudzi iecienījuši peldēties baseinos, apmeklēt SPA procedūras, dažādas masāžas, kurās ar ēteriskajām eļļām tiek masēts ķermenis vai galva. Ja iecienītas peldes baseinos, der atcerēties, ka hlorēts ūdens sausina matus, tāpēc pēc peldes mati vienmēr jāizmazgā ar šampūnu. Pēc baseina, pirts vai sporta treniņa apmeklējuma pirms došanās ārā mati noteikti jāizžāvē. Vējainā un aukstā laikā galvā jāliek cepure. “Gaisa temperatūrai strauji mainoties, strauji saraujas un izplešas arī kapilāri pie matu saknēm. Līdz ar to apasiņošana kļūst sliktāka, un mati var kļūt vājāki, lūzt vai izkrist. Tas izteiktāk novērojams jauniešiem un vīriešiem,” stāsta speciāliste.

Savukārt dažādu ēterisko eļļu lietošana var pastiprināt galvas ādas jutību, sakairināt, izraisīt alerģiskas reakcijas: var parādīties sīkas, niezošas pumpiņas. Ja vēl izejam aukstā laikā ārā, galvu sakasām, jau var iedzīvoties nopietnās problēmās, kas var atstāt sekas uz matiem ilgāku periodu.

Var līdzēt ārstnieciskie šampūni

SHUTTERSTOCK ilustrācija

Galvas ādas atveseļošanai var lietot speciālos, aptiekās nopērkamos ārstnieciskos līdzekļus, kas mitrinās un dziedēs galvas ādu un atveseļos matus. Anita Mētra stāsta, ka pacienti reizēm sūdzas – lietojot ārstnieciskos šampūnus, galvas ādas stāvoklis uzlabojas, bet mati kļūst sausi un nespodri.

Reklāma
Reklāma

Ārstnieciskie līdzekļi patiešām ir specifiskāki, tiem nav pievienoti parabēni vai citas vielas, kas dos efektu kā kopjošais šampūns, proti, padarīs matus vieglāk ķemmējamus, spīdīgus un gludus. Viņa iesaka lietot divus šampūnus – ar ārstniecisko rūpīgi izmazgāt galvas ādu, tad izskalot un matus mazgāt ar ikdienas kopjošo šampūnu, cenšoties neierīvēt galvas ādā. “Periodā, kad tiek lietots ārstnieciskais šampūns, grūtāk saglabāt matu toni būs, ja tie ir blondi vai balināti šķipsnās, – tās var kļūt zaļganas vai netīkami dzeltenā nokrāsā,” piebilst triholoģe.

Matu izkrišana – organisma signāls

Ziemā un arī pavasarī imunitāte ir zemāka, jo saules gaismas bijis maz, ar dārzeņiem un augļiem ir grūti uzņemt pietiekami daudz vitamīnu. Tāpēc esam uzņēmīgāki pret vīrusiem un dažādām infekcijām, kas novājina organismu. Viena no blaknēm pēc vīrusa izslimošanas, augstas ķermeņa temperatūras, medikamentu, īpaši antibiotiku lietošanas, arī operācijām var pastiprināti izkrist mati.

“To sauc par īslaicīgu alopēciju jeb matu izkrišanu, jo parasti tā ilgst divus trīs mēnešus. Kad organisms atkopjas, arī matu izkrišana apstājas,” stāsta triholoģe. Tomēr, ja mati pastiprināti izkrīt ilgāk par 3–4 mēnešiem, to dēvē par androgēno alopēciju, un ir jādodas pie trihologa, lai noskaidrotu cēloni, kas to izraisījis. Iespējams, organismam trūkst dzelzs vai D vitamīna, varbūt cilvēks ilgstoši izjūt lielu nogurumu vai piedzīvo stresu, kas var rosināt matu izkrišanu.

“Ēšanas traucējumi, neregulāras ēdienreizes, drastiskas diētas un nepilnvērtīgs uzturs novājina organismu. Tam nepatīk šāda mētāšanās – tad ēdu, tad neēdu. Tāpēc no sākuma tas uzkrās vitamīnu un minerālvielu rezerves dzīvībai svarīgākajos orgānos, bet tām ķermeņa daļām, kas nepiedalās dzīvības procesu norisēs, to skaitā matiem un nagiem, atlicinās tikai tad, ja rezervju pietiks. Tāpēc āda kļūst sausa, nagi trausli, mati nespodri un pastiprināti izkrīt,” paskaidro matu un galvas ādas speciāliste.

Ja tiek lietoti uztura bagātinātāji matu veselībai, tie būs jālieto vairākus mēnešus. “Vispirms tiek papildinātas organisma rezerves primārajām vajadzībām. Tikai pēc tam varam gaidīt, ka matu izkrišana samazinājusies, bet pēc tam turpinām lietot uztura bagātinātāju, lai efektu nostiprinātu. Tas notiek diezgan lēni.”

Svarīgi laikus pamanīt, ka ar matu izkrišanu organisms signalizē par kādu problēmu, un saprast, kā to novērst: apdomāt, cik pilnvērtīgs ir uzturs un miegs, vai organismam netrūkst kādu vitamīnu, vai nepieciešama atpūta.

Laimes hormonus arī matiem

Pavasarī ārā kļūst gaišāks, un arī cilvēki atmostas. Šajā laikā katram jāatrod veids, kā dabūt laimes hormonus. Kāds pēc ziemas apņemas sportot, cits lasīt, vēl kādam pašsajūtu uzlabo friziera apmeklējums. “Radot laimes hormonus, arī organisms funkcionē labāk, un tas ietekmē matu veselību,” ir pārliecināta Anita Mētra. Viņa stāsta, ka pati pirms pavasara–vasaras sezonas iecienījusi detoksikācijas programmas – nevis, lai notievētu, bet attīrītu zarnu traktu un organismu kopumā. “Kad organisms ir attīrīts, tas labāk uzsūks vitamīnus un citas vērtīgas vielas,” teic speciāliste.

Pēc organisma attīrīšanas kūres var lietot kolagēnu saturošus uztura bagātinātājus, kas stiprinās matu, nagu un ādas veselību.

Matus var palutināt ar kādu masku vai kopjošu līdzekli, taču tam jābūt matu un galvas ādas tipam atbilstīgam. Mati būs pateicīgi arī par atjaunojošām un SPA procedūrām.

Taču vajadzētu izvairīties no drastiskām skaistuma procedūrām, piemēram, keratīna matu taisnošanas. “Šāda matu taisnošana paredzēta latīņamerikāņu tipa matiem, kas ir resni, trekni un pilni. Mūsu platuma grādos mati ģenētiski ir diezgan vāji, un keratīna taisnošana ilgtermiņā var tos sabojāt,” skaidro Anita Mētra.

Padoms

Matus var palutināt ar dažādām maskām. Tautas metodes jeb dabīgās matu maskas vai skalošanas līdzekļi ir piemēroti tikai dabiskiem matiem – nekrāsotiem vai kā citādi ķīmiski neapstrādātiem. Krāsotiem matiem tautas līdzekļi nedos labu efektu, pat var sabojāt to krāsu. Piemēram, nātru uzlējums blondus vai šķipsnās balinātus matus iekrāsos zaļganus, bet kumelītes piešķirs netīkami dzeltenu toni. Ja mati krāsoti, jāizvēlas laboratoriski izstrādātas maskas no veikalu piedāvājuma.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.