Foto: PA Images/Scanpix/LETA

Ārkārtas situācijai gals nav redzams. Eksperti prognozē, ka mūs sagaida psihoemocionālās veselības pandēmija 45

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Esot bijusi pikta, jo Mailo saskrāpējis viņas jauno BMW: TV šova zvaigznes Bindres suns, ko viņa atstāja piesietu ķēdē laukos, nonācis dzīvnieku patversmē 8
FOTO, VIDEO. “Viņš pat to nevar noslēpt!” Princis Viljams ar savu rīcību mīļoto Keitu nostādījis neērtā situācijā Jordānijas prinča kāzās
“Burtiski no zobiem es viņu izrāvu!” Jelgavas rajonā mājas pagalmā nāk šakālis un cenšas nomedīt kucēnu
Lasīt citas ziņas

Trauksme, tāpat kā bailes, mobilizē mūsu ķermeni draudošām briesmām. Ja bailes ilgst tikai īsu brīdi, trauksme piezogas nemanāmi un kādu laiku turpinās.

Parasti to pavada bažīgas domas, raizes par nākotni, bet, tai ieilgstot, parādās arī ķermeniski simptomi, tādi kā muskuļu sasprindzinājums, elpošanas un sirdsdarbības paātrināšanās, sirdsklauves, pastiprināta svīšana, miega vai gremošanas traucējumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mediķiem – depresijas simptomi

Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatikas un psihoterapijas klīnikas speciālisti sešu mēnešu periodā pētījuši, kā ārkārtas situācija ietekmējusi mediķu psihoemocionālo veselību ārkārtas situācijas laikā.

Rezultāti liecina, ka katrs ceturtais ārsts izjūt depresijas, bet katrs piektais – trauksmes simptomus. Mediķi ir tie, kuriem pandēmijas laikā jāstrādā papildu darba stundas, pieaug stress par nezināmo, piemēram, varbūt šodien pacientu vidū kāds būs inficēts ar jauno koronavīrusu un to pārnesīs mājās saviem tuviniekiem.

Pētījuma iniciatore klīnikas ārste rezidente Laura Valaine stāsta: “Pēc tam kad tika publicēts pirmais pētījums par situāciju Uhaņā, kur mediķu vidū trauksmes un depresijas līmenis bija ļoti augsts – 50 un 47%, mēs, piecu ārstu komanda, nolēmām to pētīt arī Latvijā, ņemot vērā arī virkni dzīvesveida faktoru, kas ar to saistīti.

Pētījumā piedalījās 860 dalībnieku no visas Latvijas – ārsti un ārstu palīgi, medicīnas māsas, fizioterapeiti, zobārsti, kuriem anketas tika izsūtītas gan elektroniskā, gan papīra formātā. Rezultāti – depresijas simptomi ir 26%, bet trauksmes – 17% Latvijas mediķu, kuri piedalījās pētījumā.

Pēc anketām pievienotajiem komentāriem radās iespaids, ka patiesie skaitļi ir vēl lielāki. Šobrīd līdzīgi pētījumi tiek veikti daudzās valstīs, ko pandēmija skārusi vissmagāk, – Itālijā, Francijā, ASV, to rezultāti ir pārsteidzoši līdzīgi mūsējiem.

Depresijas simptomi Latvijā ir nedaudz augstāki nekā vidēji pasaulē, bet trauksmes – mazāk.

Lai gan mūsu valsts ir mazāk skarta, nav bijis tik daudz ar Covid-19 smagi saslimušo un mirušo pacientu, rādītāji ir ļoti augsti. Rodas jautājums, kas tos ietekmē vairāk – pandēmija vai citi faktori, kuri pamazām krājušies, piemēram, darba stundu skaits, darba ap­stākļi, atalgojums, mediķu un pacientu attieksme vienam pret otru.”

No 5. līdz 11. oktobrim Emocionālās veselības nedēļas laikā RSU Psihosomatikas un psihoterapijas klīnikas ārsti sniegs bezmaksas psihoterapijas konsultācijas skaipā ārstiem, ārsta palīgiem, māsām, bet klīnikas mājaslapā publicēs ārsta psihoterapeita komentārus, ieteikumus mediķu psihiskās veselības saglabāšanai.

Ārkārtas situācijai gals nav redzams

Eksperti prognozē, ka Covid-19 pandēmijas “atbalss” būs psihoemocionālās veselības pandēmija.

“Parādīsies psihiskās veselības traucējumi, kuru iemesls būs nomāktība, vientulība, nepieciešamība izolēties. Ja cilvēkam nav sociālo kontaktu, vides, kurā viņš var gūt atzinību, justies labi, pieaug depresijas un trauksmes risks.

Situāciju padziļina arī neziņa par to, vai būs darbs, vai bērniem mācības notiks klātienē vai attālināti, kāda būs ģimenes finansiālā situācija.

Cilvēkiem, kuriem jau tā bijis grūti tikt galā ar dažādiem stresoriem, ilgstošs stress, ko radījusi pandēmija, pasliktina gan fiziskās, gan psihoemocionālās veselības stāvokli,” uzsver Laura Valaine.

Līdzīgā situācijā kā medicīnas darbinieki šobrīd ir arī skolotāji, kuri nezina, kā nodrošināt epidemioloģisko drošību skolā, vai kāds no bērniem nav inficējies un būs jādodas izolācijā, turklāt šajā mācību gadā jāuzsāk jaunā kompetenču izglītības programma, kas rada papildu psihoemocionālo slodzi.

Arī to profesiju pārstāvji, kuri atrodas pirmajās līnijās, tas ir, darba pienākumus veicot, klātienē komunicē ar klientiem, par kuru veselības stāvokli viņi neko nezina, piemēram, pārdevēji un kasieri, farmaceiti, sociālie darbinieki, biļešu kontrolieri.

“Trauksme par nezināmo ir daudz spēcīgāka un stresa hormons – kortizols – izdalās daudz vairāk nekā paredzamā situācijā, pat ja zināms, ka rezultāts būs slikts,” saka ārste, piebilstot, ka daudzi šobrīd izjūt papildu stresu, dzīvojot neziņā par to, kas notiks tālāk, cik lielā mērā saslimšana vērsīsies plašumā, vai tiks ieviesti vēl kādi ierobežojumi.

“Liela daļa vēl nav atguvusies no pirmā slimības viļņa, izjūt lielu nedrošību par tuvāko nākotni, piemēram, to nozaru pārstāvji, kuru iespējas strādāt un nopelnīt ārkārtas situācijas dēļ ir ļoti ierobežotas – tūrisma, viesmīlības, aviācijas, izklaides jomā strādājošie. Psihosomatikas un psihoterapijas klīnikā vēršas pacienti, kuri joprojām izjūt Covid-19 pirmā viļņa sekas.

Kā atjaunot iekšējo līdzsvaru

Laura Valaine norāda, ka trauksmes līmeņa mazināšanā lielu ieguldījumu var dot darba devēji, ieviešot virkni emocionālā atbalsta pasākumu, piemēram, izglītojošas lekcijas, pieejamas psihologa vai psihoterapeita konsultācijas.

“Svarīgi apzināties savu darbinieku izdegšanas, depresijas vai trauksmes simptomu parādīšanās risku, radot psihoemocionālai veselībai labvēlīgu vidi. Ja darbs notiek attālināti, piemēram, reizi nedēļā organizēt sazināšanos “Skype” vai “Zoom” platformās, lai veicinātu socializēšanos. Vairāku uzņēmumu vadītāji pamanījuši, ka šogad ievērojami pieaugusi līdzdalība kolektīva saliedēšanās pasākumos,” viņa saka.

Psihoemocionālās veselības profilakses svarīgākie punkti pandēmijas laikā ir sabalansēts uzturs, bet īpaši fiziskās aktivitātes svaigā gaisā.

Tās ietekmē bioķīmiskos procesus smadzenēs un dabiskā veidā izraisa labsajūtu, tādēļ vajag atrast sev tīkamu sportisko nodarbi.
SAISTĪTIE RAKSTI

“Ikvienam šobrīd vajag apzināties to, cik svarīgi viņam ir sociālie kontakti – draugi, paziņas, ģimene, un rast iespēju ar viņiem sazināties. Pētījumi parāda, ka ārkārtas situāciju labāk pārcieš tie, kuri nezaudē saikni ar tiem cilvēkiem, ar kuriem ir patīkami būt kopā, sarunāties.

Arī vēloties pasargāt vecos cilvēkus no inficēšanās, nereti esam aizmirsuši, ka tā viņi jūtas vēl vientuļāki. Viens no vientulības aspektiem, kas vērojams šobrīd, – sūdzību pieaugums par augstu asinsspiedienu, problēmām ar sirdi senioru vidū,” stāsta ārste.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Medicīnai piešķir un piešķir papildu finansējumu, taču rindas pie ārstiem nemazinās… Kā tas iespējams?
Plakstiņi aizsedz skatu – kādi ir iespējamie risinājumi?
Viegls muguras sastiepums vai hroniskas sāpes? Ieteikumi, kādos gadījumos jāvēršas pie ārsta
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija pērn saņēmusi 61 sūdzību par vienaudžu savstarpēju vardarbību
VIDEO. Esot bijusi pikta, jo Mailo saskrāpējis viņas jauno BMW: TV šova zvaigznes Bindres suns, ko viņa atstāja piesietu ķēdē laukos, nonācis dzīvnieku patversmē
FOTO, VIDEO. “Viņš pat to nevar noslēpt!” Princis Viljams ar savu rīcību mīļoto Keitu nostādījis neērtā situācijā Jordānijas prinča kāzās
“Burtiski no zobiem es viņu izrāvu!” Jelgavas rajonā mājas pagalmā nāk šakālis un cenšas nomedīt kucēnu
Neticama veiksme lutinās tieši viņus! Astrologs nosauc divas zodiaka zīmes, kam ļoti paveiksies jūnijā
Batalauskis: “Ir traki! Darba tirgū ienāk par 20 gadiem vecāki cilvēki, kas nekad neko nav strādājuši”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Latvijas Paralimpiskā komiteja no “Mēness aptiekas” saņems 120 000 eiro atbalstu – parasportisti varēs turpināt sportot veselībai un augstiem sasniegumiem
Svētki balsij tikai sākas! Kā gādāt par kakla veselību?
Urostoma – neērtība, kurai var pielāgoties
Lielākajos parasporta svētkos Siguldā gaidāmi 400 dalībnieki – gan paralimpieši, gan tie, kuri sporto veselībai un priekam
izvēlēties piemērotāko inkontinences izstrādājumu?
Par astmas simptomiem un kā ar šo slimību sadzīvot
„Mēness aptieka”: Farmaceite saņem Veselības ministrijas apbalvojumu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā
Tūskas iemesls var būt arī miega trūkums vai pārlieku sāļš ēdiens. Kā rīkoties?
„Centrālā laboratorija”: 64 gadījumos ērces bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju – tajā skaitā divas ar ērču encefalītu
atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
Veselības recepte – līdzsvars it visā
Pasaules aknu dienā atgādina par profilaktisku pārbaužu lomu veselībai
„Mēness aptiekas” nodarbības “Tava veselības pietura” stiprina Latvijas paralimpiskās kustības bērnus un jauniešus
Iedzīvotāji sāpju gadījumā pārāk paļaujas uz bezrecepšu medikamentiem
Urīnceļu infekcijas var provocēt arī stress, it īpaši – bailes
11 ieteikumi mentālās veselības profilaksei
„Mēness aptieka”: Latvijas skolēniem patiesi interesē, kā strādā farmaceiti
“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza saņēmusi “Gada balvu medicīnā 2022”
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Klimata izmaiņas. Tā ne tikai šķiet – alerģijas ik sezonu kļūst arvien spēcīgākas. Pētnieki meklē risinājumus
Vasaras brīvlaiks. Lai bērni laimīgi un vecāki apmierināti!
Ar smadzeņu implantu savienos cilvēka smadzenes ar datoru? Miljardiera Īlona Maska firmai atļauj veikt pirmos testus
Kādu kontracepcijas metodi izvēlēties? Ginekoloģes Karlīnas Elksnes padomi
Kā padarīt grilēšanu veselīgāku? Speciālistu padomi grila sezonai
Pēteris Apinis: Valsts prezidenta vēlēšanas 31. maijā – Pasaules dienā bez tabakas!
Edmunds Krastiņš: “Kāpēc mēs tērējam vairāk par kaimiņvalstīm, bet rezultāta nav?”
Vīruss varētu pārvietoties arī starp zīdītājiem: eksperti nopietni satraukti par putnu gripas mainību un straujo uzliesmojumu
Ukraina sākusi virkni “nekaunīgu operāciju”, lai krievi kristu panikā
FOTO, VIDEO. “Viņš pat to nevar noslēpt!” Princis Viljams ar savu rīcību mīļoto Keitu nostādījis neērtā situācijā Jordānijas prinča kāzās
VIDEO. Esot bijusi pikta, jo Mailo saskrāpējis viņas jauno BMW: TV šova zvaigznes Bindres suns, ko viņa atstāja piesietu ķēdē laukos, nonācis dzīvnieku patversmē
FOTO. Latvijas hokejistu sirdsdarbiņš: Rubīns, Balinskis un Bukarts iepriecina bērnus dārza svētkos Bērnu slimnīcā
Batalauskis: “Ir traki! Darba tirgū ienāk par 20 gadiem vecāki cilvēki, kas nekad neko nav strādājuši”
FOTO. Praida gājienā Rīgā piedalās vairāki tūkstoši cilvēku
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Ja tu sagaidīsi pozitīvo, tad pat vissarežģītākās situācijas nostrādās tev par labu! Horoskopi 4.jūnijam
23:06
Ukraina sākusi virkni “nekaunīgu operāciju”, lai krievi kristu panikā
21:18
“Mēs piedāvājam patiesu partnerību”: Maskavas sabiedrotā Kirgizstāna paudusi gatavību sadarboties ar Eiropu
20:56