Foto – Shutterstock

Viena cigarete, un ķirurga darbs vējā 1

“Mūsu slimnīcas telpās ir aizliegts smēķēt. Šo aizliegumu katrā nodaļā kontrolē medicīnas personāls. Taču regulāri jāsaskaras ar sabiedriskās kārtības pārkāpējiem smēķētājiem pie slimnīcas Konsultatīvās nodaļas ieejas un autobusu pieturas. Lai gan mūsu darbinieki tiem regulāri aizrāda, slimnīcai nav administratīvu pilnvaru sodīt smēķētājus, tādēļ rezultāti nav manāmi,” pastāstīja Liepājas Reģionālās slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase.

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 11
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 40
Kadirovam daudz nav atlicis – viņš mirst. Čečenijas līdera nāve var ievilkt Putinu jaunā karā 144
Lasīt citas ziņas

Viena lieta, kad dūmu uzvelk kāds no pacientu tuviniekiem, bet pavisam cita, kad to dara pacients, kas smagā stāvoklī ievietots slimnīcā. Ķirurgi stāsta neticamus gadījumus par nelaimē cietušajiem, kuriem pēc stundām ilgām sarežģītām operācijām izdevies veiksmīgi piešūt amputētos pirkstus, pēdas vai citas ķermeņa daļas. Taču viss ārstu darbs izrādījies veltīgs, jo pirmais, ko pacients paveicis, atjēdzies no narkozes, – izgājis uzpīpēt. Smēķēšana tiešā veidā ietekmē asinsvadus – tie saraujas, kas būtiski ietekmē apkārtējo audu apgādi ar asinīm. Īpaši kaitīgi tas ir tad, ja operācijas laikā sašūti asinsvadi. Smēķēšana kavē arī citu brūču, piemēram, trofisko čūlu, dzīšanu un lauztu kaulu vai pārrautu saišu saaugšanu.

“Pirmkārt, smēķējošiem pacientiem ilgāk dzīst brūces, tādēļ arī šuves pēc operācijas tiek noņemtas vēlāk nekā nesmēķētājiem. Otrkārt, veicot sarežģītas operācijas, komplikāciju, piemēram, trombožu risks ir daudz lielāks. Smēķēšana atstāj nelabvēlīgu ietekmi ne tikai uz audu apgādi ar skābekli, bet arī asinsriti sīkajos asinsvados un to reakcijām. Tieši tādēļ, gatavojoties mikroķirurģiskai operācijai, vismaz mēnesi pirms tam jāpārtrauc smēķēt,” uzsver plastikas ķirurgs Olafs Libermanis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaitīgais ieradums turklāt samazina arī skābekļa daudzumu asinīs, kas var radīt grūtības ar elpošanu operācijas laikā. Tāpēc pacientiem iesaka atturēties no smēķēšanas dažas nedēļas pirms un pēc operācijas vai vismaz samazināt izsmēķēto cigarešu skaitu un pēdējo izpīpēt – kā nu kurā klīnikā noteikts – 2 – 12 stundas iepriekš.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.